چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ 19 June 2024
دوشنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۴:۱۳
کد خبر: ۶۱۷۲۳
خواهر ندا صدیقی، یکی از جان باختگان در گفت‌وگو با «فراز»

حکم دادگاه هواپیمای اوکراینی ما را قانع نکرد

حکم دادگاه هواپیمای اوکراینی ما را قانع نکرد
خواهر یکی از جان باختگان هواپیمای اوکراینی معتقد است که حکم صادر شده از سوی دادگاه نظامی درباره انهدام این هوایپمای مسافربری موجبات اقناع خانواده جان باختگان را فراهم نکرده است.

صبح هجدهم دی ماه سال ۹۸، یکی از مرگبارترین حوادث هوایی در آسمان تهران رقم خورد. هواپیمای بین‌المللی اوکراینی بر اثر اصابت دو موشک منهم شد. مقامات ایرانی تا ۳ روز مسئولیت این واقعه را نپذیرفتند تا اینکه سرانجام ۲۱ دی ماه، ستاد کل نیروهای مسلح در اطلاعیه‌ای رسما مسئولیت این فاجعه را پذیرفت. تقریبا از آن زمان به بعد تلاش‌ها برای دادخواهی آغاز شد.

پس از ثبت شکایت، وکلا و خانواده جان باختگان هواپیمای اوکراینی تلاش‌های خود برای محکوم کردن مسئولان را آغاز کردند اما ایرادات موجود در کیفرخواست اولیه سبب شد تا قاضی قرار رفع نقص صادر کند. رفع نقصی که حدود ۲ سال به طول انجامید تا اینکه از آذر ۱۴۰۱ روند رسیدگی به این پرونده در شرایطی مجددا آغاز شد که ایران، صحنه اعتراضات مردمی بود و همزمان فشارهای بین‌المللی به تهران به دلیل عدم رسیدگی به پرونده هواپیمای اوکراینی دو چندان شده بود.

سرانجام پس از روزها انتظار، دیروز، ۲۷ فروردین ۱۴۰۲ حکم دادگاه بدوی در پرونده انهدام هواپیمای اوکراینی صادر شد. براساس اعلام خبرگزاری میزان، «متهم ردیف اول پرونده به اتهام مباشرت در قتل شبه عمد سرنشینان هواپیمای اوکراینی مستند به مواد قانونی به تحمل سه سال حبس تعزیری محکوم شده است. این متهم همچنین به دلیل لغو دستور ابلاغی و با توجه به گستردگی آثار و تبعات این اقدام به حداکثر مجازات (۱۰ سال حبس تعزیری) نیز محکوم شده است.» با انتشار این حکم واکنش‌های ضد و نقیض به آن هم آغاز شد. برخی از این حکم استقبال کردند اما برخی دیگر نه تنها به انتقاد از اتهام «مباشرت در قتل شبه عمد» نسبت داده شده به متهم ردیف اول انتقاد داشتند بلکه آن را احکام سنگین صادر شده برای معترضان قیاس می‌کردند. در این میان، برخی دیگر نیز خواستار محاکمه مقصران واقعی شدند.

در همین راستا، نغمه صدیقی، خواهر ندا صدیقی که در پرواز اوکراین جان خود را از دست داد، در گفت‌وگو با «فراز» در واکنش به حکم صادره بیان کرد: «واقعیت آن است که حکم صادر شده ما را قانع نکرد.»

او ادامه داد: «ما دو سه ماه پیش، شکایت خود را از دادگاه پس گرفتیم. دلیل این مساله هم آن بود که ما روند در پیش گرفته شده از سوی دادگاه را با مطالباتمان همسو نمی‌دیدیم و دیگر امیدی به محاکمه مقصران حقیقی نداشتیم.»

خواهر یکی از جان باختگان پرواز اوکراین در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه «از متهمان ردیف اصلی پرونده اعلام برائت شده و خبری از محاکمه آنان نیست»، گفت: «ما حتی نمی‌دانیم فردی که به عنوان متهم ردیف اصلی پرونده معرفی کردند، چه کسی است. نام و مشخصات او را به ما هم نگفته‌اند. ما حتی گزارش تهیه شده از سوی بازپرس را هم ندیده‌ایم و فقط در این حد به ما گفتند که افرادی متهم و محکوم شده‌اند.»

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر
زندگی