پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ 23 May 2024
سه‌شنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۱
کد خبر: ۶۵۲۷۲

معضل جدید مهاجران در کشور؛ ورود قانونی، اقامت غیرقانونی | افزایش نگرانی‌های از اتباع‌نشین‌ها بافت جمعیتی برخی از مناطق | پویشی با چند هزار امضا و درخواست مردم برای پاسخگویی مسئولان

معضل جدید مهاجران در کشور؛ ورود قانونی، اقامت غیرقانونی | افزایش نگرانی‌های از اتباع‌نشین‌ها بافت جمعیتی برخی از مناطق | پویشی با چند هزار امضا و درخواست مردم برای پاسخگویی مسئولان
این روزها حضور مهاجران با ویزای قانونی و اقامت غیرقانونی تبدیل به معضل مهمی برای کشور شده است. معضلی که به نظر می‌رسد مسئولان به آن توجهی ندارند.

مریم مقدم

 

مدت‌هاست که حضور میلیونی اتباع خارجی به ویژه از دو کشور همسایه شرقی یعنی افغانستان و پاکستان در ایران نگرانی‌هایی را به وجود آورده است. مهاجرانی که از مسیرهای قانونی و غیرقانونی وارد کشور می‌شوند و سپس در شهرهای مختلف مشغول کار و زندگی شده‌اند.

در واقع این روزها حضور مهاجران با ویزای قانونی و اقامت غیرقانونی تبدیل به معضل مهمی برای کشور شده است. معضلی که به نظر می‌رسد مسئولان به آن توجهی ندارند.

 بخشی از مهاجران که به صورت قانونی با انواع ویزاهای گردشگری، زیارتی، تجاری و درمانی وارد ایران شده‌اند و با تمام شدن مدت ویزا براحتی در کشور ماندگار و مشغول بکار می‌شوند. برخی نیز زاغه نشین حاشیه شهرها شده‌اند و مشغول تکدی‌گری هستند که نارضایتی‌های عمومی را به دنبال داشته است.

در واقع اکنون کشور با مشکل ویزای قانونی و اقامت غیرقانونی روبه‌ور شده و در این زمینه خلاء قوانین و مدیریت به وضوح دیده می‌شود.

تاجایی که شماری از مردم در کارزاری با شماره ۱۱۲۴۲ با چند هزار امضا از مسئولان ذی‌ربط از جمله وزیر خارجه، وزیر کشور خواسته اند این معضل را پیگیری کنند.

 

حضور ۵ تا ۷ میلیون تبعه افغان در کشور؟

 

در بخشی از متن منتشر شده کارزار مردمی آمده: «کشور تحت شدیدترین بحران ورود مهاجر قرار گرفته است. تعداد بسیار اتباع در ایران بر بازارهای اشتغال و مسکن فشار سنگینی وارد می کنند. صحبت از حضور ۵ تا ۷ میلیون تبعه افغان در کشور است که عدد بسیار بزرگی است.

حضور حدود ۸۰۰ هزار دانش آموز اتباع در مدارس، حضور انبوه اتباع در اصناف و مشاغل مختلف، سیل کودکان کار اتباع در خیابان‌ها و چهارراه های شهرهای بزرگ کشور در کنار رشد سرسام آور کرایه خانه ها و رشد حاشیه‌نشینی در کشور، سوالات و نگرانی‌های فراوانی برای مردم به وجود آورده است. دولت تا کجا اجازه می‌دهد جمعیت اتباع در کشور افزایش داشته باشند؟ آیا سقفی برای ورود مهاجران در نظر گرفته شده است؟

تجربه هیچ کشور مهاجرپذیری شبیه ایران نیست و هیچ یک از کشورها توسعه‌یافته اجازه ورود چنین جمعیت بزرگی از یک کشور را یکباره به سرزمین خود نداده‌اند؟

امروزه کشورهای اروپایی با اقتصاد بزرگ خود بر سر پذیرش سالانه چند هزار پناهنده بحث و گفتگو می‌کنند. در کشور ما اما هیچ معیار و سیاست‌گذاری مشخصی در این زمینه انجام نشده و امروز بافت جمعیتی برخی از مناطق کاملا اتباع نشین شده است.

در کنار همه این مسائل عملکرد سفارت ایران در افغانستان جای تعجب فراوانی دارد. اکنون به راحتی و بدون اخذ هیچ گونه وثیقه و یا تعهد برای بازگشت به موقع به افغان‌ها ویزای ورود به ایران داده می شود. در حالی که همه می‌دانند اکثریت افغان‌ها با تمام شدت مدت ویزای خود به افغانستان باز نمی‌گردند؟ این استدلال که هدف رفت و آمد قانونی افغان‌ها است به هیچ وجه قابل قبول نیست. چرا که وقتی شرایط را تسهیل کنیم جمعیت زیادی مایل می‌شوند وارد ایران شوند.

در چنین شرایطی مردم از وزارت امور خارجه و وزارت کشورتوقع دارند برای بازگشت افغان‌ها به افغانستان با مقامات افغان و سازمان ملل همکاری و تعامل جدی داشته باشند و به راحتی بدون اخذ وثیقه ویزای ایران را به اتباعی ندهند که می‌آیند و برنمی‌گردند.»

 

تسهیل ورود بدون تدبیر برای اقامت

 

این پویش با چندهزار امضا تاکنون پاسخی از سوی مسئولان نداشته است. حتی به نظر می‌رسد تهسیل‌هایی در شرایط مهاجران غیرقانونی نیز صورت گرفته است. گویا به تازگی تمدید ویزای اتباع در ایران توسط پلیس مهاجرت و گذرنامه هم سهل و راحت شده است و می توانند در ۳ دوره ۳ ماهه ویزای خود را در ایران تمدید کنند. در مجموع ویزا‌های سیاحتی، ورود، ملاقات، زیارتی و درمان، برای سه مرتبه ۳ ماهه (جمعا ۹ ماه) تمدید می‌شود.

در سیاست تسهیلی دیگری در همین زمینه بر اساس جزییات منتشر شده از وزارات کشور، اتباعی که با پاسپورت و ویزای معتبر اعم از سیاحتی، ورود، ملاقات، زیارتی و درمان وارد ایران شدند، اما بعد از اتمام وقت ویزا غیرمجاز شده، و اعتبار ویزای آنان منقضی شده است؛ می‌توانند فقط با پرداخت هزینه جریمه دیرکرد ویزا، که هر ۹۰ روز مبلغ ناچیز ۱۰۰ هزار تومان است، اقامت‌شان را قانونی کنند.

 

لزوم پاسخگویی برای سیاست‌گذاری‌های غلط

 

حال سوال اصلی اینجاست که این سیاست‌گذاری‌ها چه لزومی داشته است؟ با این رویه چگونه می‌توان انتظار داشت تعداد افغانستانی‌ها در ایران روزبه روز بیشتر نشود؟ چرا و به چه علت روزانه هزاران افغان با ویزای کوتاه مدت به راحتی وارد ایران می‌شوند و انواع تسهیلات برای اقامت و اشتغال ایشان در نظر گرفته شده است؟

در مدت یک سال تمدید ویزای این اتباع نحوه اشتغال قانونی نیز برای آن‌ها در نظر گرفته شدهیا قرار است ورود و اشتغال غیرقانونی اتباع در ایران فشاری به قشر کارگر ایرانی وارد کند؟

وزارت خارجه و وزارت کشور باید در قبال مسئله ویزای قانونی و اقامت غیرقانونی پاسخگو باشند. چرا که این موضوع تبعات سنگین اجتماعی، فرهنگی و حتی امنیتی برای کشور خواهد داشت.

 

 

ارسال نظر
نظرات بینندگان
رضا
-
سه‌شنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۲
0
سلام، لطفا لینک این کارزار رو در ذیل کامنت بنده بزارید که برای رای دادن بهش مراجعه کنیم، چه کارزاری مهم تر از این مطالبه ملی هستش.
طالبان به ما اب نمیده، ولی ما تبعه افغانی را به کشور میاریم که به کشورش برنمیگرده و از اب لوله کشی و تصفیه شده ما استفاده میکنه و مشخص نیست ایا تفکرات طابانی دارده یا نه!!!!
قربانیان حقوق بشر واتباع مدیریت نشده
-
سه‌شنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۲
0
با سلام واحترام ما کارگران ساختمانی فصلی شیراز وکشورومردم واقشار آسیب پذیر جامعه قربانیان حقوق بشر ورحم وانسانیت واورگان وپناهندگان و وجدان ومسلمان وغیرت وسیاست وهمسا یه وایرانی نژاد پرست نیست ودین واسلام واحساس وگرفتن پول ودلار وامتیاز ازسازمان ملل ونهادهای و..مسولین هستیم که یک چهارم مردم افغانستان سرگردان مدیرت نشده درهمه عرصه های کشور آوردند در ایران واز خون ونان وکارومعیشت وامنیت شغلی واجتماعی وفرصت های شغلی وترکیب جمعیت ایرانیان حق اب وخاک وکاهش زادوولد ورفاه وازدواج وفقیر شدن وشکاف طبقاتی وبیکاری وناامنی طلاق وگرانی وتورم وفساد ایجاد مکنند وادا حقوق بشر مینمایند وبا این وجود میگویند برادران اتباع افغانستانی ثبت نام کنید حتی غیر مجاز هم نگران کارت کار وکارت اقامت خود نباشند وروز به روز به تعداد اتباع افغانی زیاد مکنند خیانت یه سفره کارگران واقشار آسیب پذیر جامعه اجرا حقوق بشر نیست حق الناس وطن فروشی وگرفتن حق کارگران و...
قربانیان حقوق بشر
-
سه‌شنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۲
0
با سلام واحترام یک چهارم مردم افغانستان سرگردان مدیرت نشده درهمه عرصه های کشور برابر چند استان کوچک یا چهار شهر مثل شیراز یا اصفهان چرا وبرای چه به هزینه جمع آوری زباله این چهار شهر که به کشور زیاد شده نگاه کنید چه برسد به خورد وخوراک وکار وهمه این هزینه ها را بر دوش فقرا ومردم واقشار آسیب پذیر جامعه ایران گذاشته ایدچرا ما کارگران ساختمانی فصلی ومردم واقشار آسیب پذیر جامعه قربانیان حقوق بشر وگرفتن پول ودلار وامتیاز وارزاز سازمان ملل ونهادهای مکنید وباعث گرانی وتورم وفقیر وشکاف طبقاتی وبیکاری وناامنی طلاق وگرانی وتورم وگرفتن امنیت شغلی واجتماعی وفرصت های شغلی وترکیب جمعیت ایرانیان وکاهش زادوولد ورفاه میشوید گرفتن حق وحقوق وحق آب وخاک مردم وکارگران واقشار آسیب پذیر جامعه ایران ودادن به میلیون اتباع افغانی اجرای حقوق بشر نیست حق الناس وخیانت وتجاوز به حد ومرز کارگران ومردم واقشار آسیب پذیر است با تشکر قربانیان حقوق بشر هدف آمریکا وبعضی از کشورها در سازمان ملل همین است اما مسئولان خواب وغافلند ودل خوش کردن به گرفتن ارز ودلار بابت هر اتباع افغانستانی سرگردان ومدیریت نشده درهمه عرصه های کشور با تشکر قربانیان حقوق بشر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

ابراهیم رئیسی به شهادت رسید

قطع مستمری ۹۰هزار نفر در سازمان هدفمندی یارانه‌ها

خشونت جنسی علیه مردان در فلسطین، یک واقعیت غیرقابل انکار!

روایت خبرگزاری قوه قضاییه از مرگ نیکا شاکرمی

مشروبات الکلی تقلبی کجا و چطور پر می‌شوند؟

دیدگاه؛ چرا حکمرانان شنبه را تعطیل نمی‌کنند؟

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

پیشنهاد سردبیر
زندگی