دوشنبه ۰۴ تير ۱۴۰۳ 24 June 2024
چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۱
کد خبر: ۶۵۸۴۹
گفت‌وگوی فراز با نرجس سلیمانی، عضو شورای شهر تهران

مسکن ۲۵ متری سرپناه است نه خانه | شهرداری نمی‌تواند خلاف عمل کند

مسکن ۲۵ متری سرپناه است نه خانه | شهرداری نمی‌تواند خلاف عمل کند
این روزها خبر مسکن ۲۵ متری خیلی‌ها را نگران کرده است. نرجس سلیمانی عضو شورای شهر به فراز می‌گوید: این مسکن با کرامت انسانی فاصله دارد. چنین طرحی به شورا نیامده و به نظر بیشتر هیجان رسانه‌ای است تا واقعیت.

آذر ابراهیمیان

 

گفته‌های مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران در مورد ساخت واحد‌های ۲۵ متری در منطقه ۱۹ تهران واکنش زیادی به دنبال داشته است. هر چند این خبر از طرف برخی مسئولان تکذیب شد اما همچنان جای پرسش و نگرانی در راستای ساخت مسکن ۲۵ متری وجود دارد. خانه‌ای که به گفته برخی از کارشناسان کرامت انسانی و حرمت خانواده را از بین می‌برد و آسیب‌زا است.

 

در همین راستا خبرنگار فراز در مورد سیاست اقدامی و تصمیم شورای شهر در مورد مسکن ۲۵ متری با «نرجس سلیمانی»، عضو شورای شهر تهران گفت‌و‌گو کرد.

 

 

مسکن ۲۵ متری با کرامت انسانی فاصله دارد

 

نرجس سلیمانی گفت: «به مسکن  از دو منظر می‌توان نگاه کرد. یک: معماری اسلامی و خانواده اسلامی، دو: سرپناه یا اقامتگاه موقت. از منظر معماری اسلامی و خانواده اسلامی، حداقل‌هایی برای تعریف خانه وجود دارد. عواملی مثل دید، منظر، سایه‌اندازی خانه‌های روی هم و حتی به انتقال صدا اشاره شده است. از منظر مادی اگر نگاه کنیم حداقل‌هایی برای کمینه زندگی هر فرد در نظر گرفته می‌شود. با توجه به اینکه خانواده مورد نظر در سیاست‌های کلی و کلان نظام برای حفظ جمعیت یک خانواده حداقل چهار نفره است، وقتی یک خانواده چهار نفره را در نظر بگیریم، طبیعتا زندگی کردن در مسکن ۲۵ متری هم سخت خواهد بود و هم با کرامت انسانی فاصله دارد».

 

او در ادامه با اشاره به اینکه مسکن ۲۵ متری بیشتر شبیه اقامتگاه موقت است گفت: «مسکن ۲۵ متری بیشتر شبیه به سرپناه یا اقامتگاه موقت مثل خوابگاه، مسافرخانه، سوییت یا هتل است. اگر بخواهیم از این منظر نگاه کنیم در کلان شهری مثل تهران با جمعیتی نزدیک به ۱۰ میلیون نفر، به شکل مدرن اقامتگاه موقت هم می‌تواند وجود داشته باشد».

 

این عضو شورای شهر تهران افزود: «تأکید می‌کنم اقامتگاه موقت، نه مسکن. مسکن ۲۵ متری از نظر شکل، قابل مقایسه با مهمانسرا‌ها و هتل و خوابگاه است و در ۲۵ متری هم قابل توجیه است. همین الان خوابگاه‌های دانشجویی و کارگری هم همین متراژ را دارند. به نظر به‌عنوان مسکن چه از دید انسانی، چه از دید اسلامی و چه با سیاست‌های کلان نظام، مسکن ۲۵ متری را نمی‌شود توجیه کرد. خیر».

 

او در ادامه با اشاره به طرح جامع تفصیلی گفت: «در شهر تهران وقتی شهرداری می‌خواهد ساخت‌و‌سازی انجام دهد، براساس طرح جامع تفصیلی، پروانه و اجازه ساخت داده می‌شود. در طرح جامع تفصیلی شهر تهران به صورت جامع و کامل همه این موارد طرح شده است. یعنی اگر قرار است کسی اقامتگاه موقت، مهمانسرا یا خوابگاه بسازد در قالب طرح جامع تفصیلی باید بسازد».

 

شهرداری تهران نمی‌تواند خلاف طرح جامع تفصیلی عمل کند

 

نرجس سلیمانی گفت: «نه مسکن ۲۵ متری و نه هیچ طرحی مشابه این به شورای شهر نه آورده شده، نه ما شنیدیم و نه در مورد این صحبت شده است. همه این موارد در طرح جامع تفصیلی وجود دارد. خلاف طرح جامع تفصیلی شهرداری تهران هیچ مجوزی را صادر نمی‌کند. اگر هم انجام دهد، خلاف قانون عمل کرده است».

 

مسکن ۲۵ متری، هیجان رسانه است تا واقعیت

 

او در ادمه افزود: «اینکه شما می‌گویید خانه‌های ۲۵ متری ممکن است آسیب‌زا باشد و به خانه فساد تبدیل شود. باید دید این خانه‌ها در چه قالبی ساخته می‌شود. مثلاً می‌خواهد مسکن دانشجو بسازند، هتل بسازند و غیره. همه این‌ها به طرح تفصیلی باز می‌گردد که دقیق جزئیات را مشخص کرده است. پس مسکن را در قالب ۲۵ متری نمی‌توان ساخت. ما چنین طرحی را در شورای شهر ندیدیم. به نظر این موضوع می‌تواند یک هیجان رسانه‌ای باشد تا واقعیت. به هر صورت باید دید در آینده چه اتفاقی می‌افتد».

 

طرح مسکن ۲۵ متری به شورای شهر نیامده است

 

نرجس سلیمانی در ادامه گفت: «من معتقدم چیزی در این ارتباط به شورای شهر نیامده و شهرداری هم نمی‌تواند قبل از اینکه طرح را به شورای بیاورد، خلاف قانون رفتار کند. شهرداری یا باید براساس طرح تفصیلی جامع شهر اقدام کند و یا باید طرح را به شورای بیاورد و در مورد آن صحبت کند که نه به شورا آورده شده است و نه در طرح جامع تفصیلی».

 

این عضو شورای شهر در پاسخ به این پرسش که طرح مسکن ۲۵ متری را چه کسی مطرح کرده است دولت یا شهرداری؟ گفت: «من نمی‌دانم این طرح از کجا آورده شده است. بیشتر در رسانه‌ها مطرح شده است. من شنیدم سخنگوی شهرداری و آقای چمران این موضوع را رد کرده‌اند. من به عنوان عضو حقوقی شورای شهر می‌گوییم مسکن ۲۵ متری در فرهنگ اسلامی و فرهنگ ایرانی و سیاست‌های کلان ایرانی مغایرت دارد. مسکن نه مثلاً خوابگاه یا اقامتگاه موقت. منظور از مسکن این است که چهار نفر براساس سیاست کلان نظام، بتوانند آبرومندانه زندگی کنند، و این با مسکن ۲۵ متری مغایرت دارد».

 

در پایان، نرجس سلیمانی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت از طرح مسکن ۲۵ متری حمایت می‌کند یا خیر؟ گفت: «برای پاسخ به این پرسش باید با مسئولان وزارت کشور، مسکن‌وشهرسازی و ارگان‌های مختلفی که مسئولیت دارند، تماس بگیرید».

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر
زندگی