چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ 19 June 2024
پنجشنبه ۳۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۸
کد خبر: ۵۳۸۷۷

تهدید مجدد مهاجمان سایبری انانیموس علیه ایران؛ ۳۰۰ دوربین هک شدند

تهدید مجدد مهاجمان سایبری انانیموس علیه ایران؛ ۳۰۰ دوربین هک شدند
گروهی که مسپولیت حمله روزهای گذشته با سایت‌های دولتی ایران را بر عهده گرفته است، دست به تهدیدهای تازه‌ای زد.

هکرهای انانیموس ساعتی قبل در صفحه توئیتر خود سامانه‌ها و سایت‌های دولتی ایران را تهدید به حمله دوباره کردند. آنها نوشته‌اند «ما به کار خود در #اپایران ادامه می دهیم.» تاکید این گروه بر آن است که ناشناس بودن شان ادامه خواهد یافت. تهدید جدید این گروه به دو زبان فارسی و انگلیسی در صفحه توئیتر آنها منتشر شده است. 

 

۱۱۱

نکته جالب توجه این است که به نظر می رسد این گروه تسلطی بر زبان فارسی ندارند. چرا که متن فارسی توئیت تهدیدکننده آنها دقیقا متن ترجمه شده توئیت انگلیسی این گروه توسط ابزار «گوگل ترانسلیت» است. ترجمه ای که به دلیل ماشینی بودن، اشتباه است. جمله پایانی توئیت انگلیسی آنها این است:  relentless it shall be Anonymous.

ترجمه دقیق و صحیح این جمله اینگونه است: این (کار) همچنان ناشناس خواهد بود. اما آنچه آنها در ترجمه فارسی توپیت خود نوشته‌اند یک جمله غلط است که گوگل ترانسلیت برای کاربران ترجمه می‌کند. 

ساعتی پس از اعلام این خبر، گروه هکری انانیموس در توئیتی اعلام کرد که ۳۰۰ دوربین در ایران را هک کرده است. این گروه اطلاعات بیشتری در این خصوص نداده. مراجع رسمی نیز تا کنون در این رابطه اظهارنظر نکرده‌اند. 

 

۱۱۱

 

اولین حمله این گروه هکری به ایران نیمه شب سی ام شهریور صورت گرفت که سایت رسمی دولت توسط آنها از دسترس خارج شد. این گروه بلافاصله مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

این گروه همچنین یکی از پیام‌های معروفش را با رمز MahsaAmini خطاب به ایران نوشت: «ما این‌جاییم، ما با شما هستیم… منتظر ما باشید.» بعد از درگاه ملی دولت هوشمند و سایت صدا و سیما، سایت بانک مرکزی مورد حمله‌ی هکرها قرار گرفت که غیر از اسکرین‌شات صفحه، آی‌پی‌های مختلفی هم که برای ورود به این سایت تلاش کرده بودند، منتشر شد.

شب گذشته نیز اخباری مبنی بر هک بخشی از اطلاعات خبرگزاری فارس منتشر شد. با این وجود این گروه هکری در این رابطه موضعی نگرفته است.

گروه هکری انانیموس نزدیک به دو دهه سابقه فعالیت دارد. این گروه سال ۲۰۰۳ و در اتاق‌های گفتگوی اینترنتی شکل گرفت و هک‌های اولیه‌ی آن‌ها بیشتر جنبه‌ی تفریحی داشت ولی پس از مدتی فعالیت‌های آن‌ها جنبه‌ی اجتماعی و سیاسی پیدا کرد.

ناشناس‌ها از وقتی برای هک‌های خود اهداف سیاسی و اجتماعی تعریف کردند، تهدید یا شروع هک را با عبارت‌هایی مانند «منتظر ما باشید، فراموش نمی‌کنیم، نمی‌بخشیم و...» شروع می‌کنند.

در ماه های اخیر هکرهای «ناشناس» مدعی شدند از کار افتادن سایت‌ها و افشای داده‌های آژانس‌ها، خبرگزاری‌ها، تلوزیون‌ها و شرکت‌های دولتی روسیه کار آن‌هاست. 

 

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر
زندگی