جمعه ۳۱ فروردين ۱۴۰۳ 19 April 2024
پنجشنبه ۰۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۳
کد خبر: ۵۸۴۴۸

دیپلمات سابق ایران: عملکرد وزرات خارجه در این دوره از حالت حرفه‌ای‌گری فاصله گرفته

نعمت‌الله ایزدی دیپلمات پیشین در نقد خود از عملکرد دستگاه دیپلماسی دولت بیان می‌کند که عملکرد وزرات خارجه ما در این دوره از حالت حرفه‌ای‌گری فاصله گرفته است. از نیروهای کارآمدتر و حرفه‌ای‌تر و مجرب‌تر در وزارت خارجه، به دلایل مختلف که شاید گرایش‌های سیاسی دولت هم در آن دخیل بوده، کمتر استفاده شده است. همچنین با آمدن دولت جدید و وزیر جدید، وزارت خارجه مقداری اقتدار خود را برای اعمال دست‌کم تصمیمات سیاست خارجی از دست داده است.

نعمت‌الله ایزدی در ارزیابی خود از عملکرد دستگاه دیپلماسی دولت سیزدهم، گفت: «عملکرد دیپلماسی دولت سیزدهم بحث مفصلی است و شاید به این راحتی نتوان آن را تحلیل کرد ولی به اعتقاد من در یک جمله کلی شاید بتوان گفت همین اتفاقاتی که رخ داد، موضوع پهپادها و اظهارات ضد و نقیضی که وجود داشت و مسائلی که در این دوره مطرح شد، نشان می‌دهد که عملکرد وزرات خارجه ما در این دوره از حالت حرفه‌ای‌گری فاصله گرفته است.»

این دیپلمات پیشین افزود: «دو اتفاق در این رابطه افتاد؛ یکی این است که از نیروهای کارآمدتر و حرفه‌ای‌تر و مجرب‌تر در وزارت خارجه، به دلایل مختلف که شاید گرایش‌های سیاسی دولت هم در آن دخیل بوده، کمتر استفاده شده است.»

ایزدی در نقد دوم خود به عملکرد وزارت خارجه دولت سیزدهم، تصریح کرد: «اتفاق دوم هم این است که با آمدن دولت جدید و وزیر جدید، وزارت خارجه مقداری اقتدار خود را برای اعمال دست‌کم تصمیمات سیاست خارجی از دست داده است. این اعمال سیاست خارجی به جز وزارت خارجه در جاهای دیگری هم دارد اتفاق می‌افتد. این اتفاق حتما ضربه خود را هم وارد می‌کند چراکه از حالت تک صدایی و با قدرت عمل کردن خارج می‌شود.»

سفیر پیشین ایران در روسیه خاطرنشان کرد: «ما در قضیه فروش پهپادها به روسیه دیدیم که بخش‌هایی آن را تایید و بخش‌هایی آن را رد می‌کردند. خود وزیر امور خارجه هم گویی در یک حالت بلاتکلیفی به سر می‌برد چون وقتی می‌گفت ما پهپادی ندادیم، از آن طرف کسی حرف دیگری می‌ زد. بعد هم مجبور شدند بگویند که قبل از اینها داده‌ایم. به نظر من این از جمله اتفاقاتی بود که اقتدار وزارت خارجه را زیر سوال برد.»

وی در پایان تاکید کرد: «شاید چاره‌ای هم نباشد جز اینکه این اقتدار برگردد و وزارت خارجه حالت حرفه‌ای‌تری به خود بگیرد تا به همان مسیر خود بازگردد و بتواند کار سیاست خارجه را پیش ببرد.»

 

 

منبع خبر : انتخاب
منبع: انتخاب
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

تجاوز سربازان اسراییلی به زنان در بیمارستان الشفا

مقام معظم رهبری سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند

بچه‌های ظریف کجا زندگی می‌کنند؟

همه چیز درباره خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال | پرسپولیس به تامین اجتماعی واگذار می‌شود؟

خاتمی: آگاهانه و صادقانه رأی ندادم تا به هیچکس دروغ نگفته باشم

ظریف اسفند ۱۴۰۲؛ به زودی در فراز ببینید!

پیشنهاد سردبیر

دیاکو حسینی در گفت‌وگو با فراز پاسخ موشکی و پهپادی به اسراییل را بررسی کرد

چرا ایران عملیات نظامی را از پیش اطلاع داد؟

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!