پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ 23 May 2024
دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۹
کد خبر: ۵۹۳۷۰
گزارش «فراز»‌ از اتفاق تلخی که کسی گردن نمی‌گیرد

تعرض به نونهالان فوتبالی در مشهد؛ پاس‌کاری برای گم شدن مقصر

تعرض به نونهالان فوتبالی در مشهد؛ پاس‌کاری برای گم شدن مقصر
«محسن حیدری»، دبیر هیات فوتبال استان خراسان رضوی در گفت‌وگو با فراز، هیات فوتبال شهر مشهد را پاسخگو می‌داند و «حسین بادامکی»، رییس هیات فوتبال مشهد، کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال را مسوول پیگیری این حادثه معرفی می‌کند. وزیر دستور صادر می‌کند و دادستان مشهد پاسخگو نیست.
نویسنده :
سینا جهانی

تعدادی از خانواده‌های بازیکنان یک باشگاه فوتبال نونهالان در مشهد، روز جمعه، ۳۰دی‌ماه ۱۴۰۱ در مقابل ساختمان هیأت فوتبال استان خراسان رضوی تجمع کرده و به تعرض جنسی به فرزندان‌شان در این باشگاه فوتبال اعتراض کردند. جواد طاری‌بخش، دبیر پایگاه خبری «شهرآرا» با انتشار یک استوری در اینستاگرام این خبر را تایید کرد. او در گفت‌وگو با روزنامه اینترنتی فراز، از انتشار جزییات خودداری کرد.

 

این اولین بار نیست...

 

سال ۹۴، فردی با ساک ورزشی متعلق به یکی از باشگاه‌ها، در خیابان منیریه تهران قدم می‌زد. پسربچه‌ای، ذوق‌زده از آن مرد می‌خواهد که از او تست بگیرد. مرد، ساعت و محل قرار را مشخص می‌کند. قراری که منجر به آزار جنسی و تعرض به پسربچه و ۴ دوست دیگرش می‌شود.

 

در سال ۹۰ ناصر فریاد شیران، از مربی‌های فوتبال کشور در گفت‌وگو با «روزگار» گفته بود: «در برخی مدارس فوتبال تهران از خانواده‌ها و بچه‌ها سوء استفاده می‌کنند؛ کافی است سری به تپه‌های داوودیه بزنید!». ۱۲ اسفندماه ۱۳۹۲، مسعود شجاعی هافبک پیشین تیم ملی ایران در گفت‌وگو با عادل فردوسی‌پور، با اشاره به مسایل غیراخلاقی در فوتبال، از والدین ‌خواست ‌تا در فرستادن کودکانشان به مدارس فوتبال، با تأنی بیشتری اقدام کنند در تاریخ ۲۱مردادماه سال ۱۳۹۴ نیز خبری دیگر در رسانه‌ها منتشر شد: «پس از شکایت‌های صورت گرفته از یک مربی تیم‌های پایه، به خاطر سوءاستفاده جنسی از یک بازیکن، این مربی تحت پیگیری قرار گرفت و سپس بعد از اثبات اتهامش، روانه زندان شد».

 

چه اتفاقی افتاده؟ مسوول کیست؟

 

در رابطه با حادثه اخیر باشگاه «نمازگزاران مساجد مشهد» حالا، خبرگزاری تسنیم نوشته: «خانواده‌ها پس از تغییر رفتار فرزندانشان و پیگیری و بررسی محتوای گوشی تلفن همراه بازیکنان، متوجه می‌شوند، مربی این باشگاه آن‌ها را مورد آزار و اذیت قرار داده است و این نونهالان از ترس بازگو شدن این موضوع تحت فشار روحی و روانی قرار دارند». در این گزارش آمده که تعدادی از خانواده‌های این بازیکنان پس عدم توجه مسوولان مروبطه به شکایت در حراست اداره کل ورزش و جوانان استان خراسان رضوی، به پیگیری این موضوع در رسانه‌ها متوسل شدند.

 

این اما با اظهارات «حسین بادامکی»، رییس هیات فوتبال شهر مشهد کمی در تناقض است. بادامکی در گفت‌وگو با «فراز» گفت: «این شکایت اصلا ثبت رسمی نشده است. یعنی کسی به صورت کتبی شکایتی به هیات فوتبال نیاورده و این فقط در حد ادعا بود. یک آقایی همراه با یکی از خانواده‌ها آمدند مسایلی را مطرح کردند. ما گفتیم این شکایت را به صورت کتبی اعلام کنید تا ما پیگیری کنیم اما این کار را نکردند و رفتند. بعدا شنیدیم که از طریق اداره ورزش اقدام کرده‌اند».

او در پاسخ به اینکه هیات فوتبال مشهد از ابتدا در جریان تعرض جنسی به بازیکنان باشگاه نمازگزاران مساجد مشهد بوده گفت: «روزانه هزارنفر در هیات فوتبال ادعایی را مطرح می‌کنند. روند قانونی باید به صورت کتبی پیگیری شود. وقتی کتبا چیزی ارایه نشده، ما چه چیزی را پیگیری کنیم؟»

 

«محسن حیدری»، دبیر هیات فوتبال استان خراسان رضوی در تماس تلفنی با خبرنگار فراز گفت که پاسخگویی به ابعاد این حادثه در حیطه اختیارات هیات فوتبال شهر است و نه استان. این درحالی است که رییس هیات فوتبال شهر مشهد، منصوب رییس هیات فوتبال استان خراسان رضوی است و به طور طبیعی، هر مسوولی بایستی پاسخگوی عملکرد منصوبان خود باشد.

 

بحث دیگر اما، حضور بدون مجوز این باشگاه در مسابقات لیگ مشهد است. «علی اکبر هاشمی جواهری»، مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی گفته که «مقصر اصلی این حادثه هیأت فوتبال استان است؛ چون باشگاه بدون مجوز را در مسابقات لیگ شرکت داده است».

 

تناقض، حقیقت را دریبل می‌کند!

 

«حسین بادامکی»، رییس هیات فوتبال مشهد اما به فراز می‌گوید: «این باشگاه مجوز داشته و می‌توانید از سامانه اداره ورزش پیگیری کنید. تاییدیه‌ها انجام شده بوده اما فقط مجوز فیزیکی را به باشگاه نداده‌اند. این باشگاه با نام دیگری در مسابقات شرکت کرده اما در مشهد به نام دیگری شناخته می‌شود. مجوزها در سامانه اداره ورزش موجود است». رییس هیات فوتبال مشهد اما از گفتن نامی که باشکاه با آن مجوز دریافت کرده خودداری کردند. با بررسی‌های خبرنگار فراز نیز، مشخص شد که سامانه ثبت اطلاعات باشگاه‌های ورزشی از دسترس خارج شده است.

 

333322

 

تناقض در سخنان رییس هیات فوتبال مشهد آن‌جا روشن می‌شود که این باشگاه در همه میادین، به طور رسمی خود را با نام «باشگاه ورزشی نمازگزاران مساجد مشهد» معرفی کرده و با همین نام در لیگ فوتبال مشهد شرکت کرده است. «بابک پورقناد»، مربی و مالک این باشگاه، در متن دفاعیه که در گروه‌های تلگرامی منتشر کرده نوشت: «خیال همگی دوستان راحت باشد، داستان‌های مطرح شده کذب کامل است».

 

باشگاه نمازگزاران مساجد مشهد

 

باشگاه نمازگزاران مساجد مشهد

او همچنین خبر تعرض جنسی به بازیکنان را از «پایه و اساس» کذب دانسته و انتشار آن را دسیسه «اتاق فکری در آمریکا» به علت «حساس بودن به نام»‌ این باشگاه خوانده است. او در پایان متن دفاعیه نوشته: «مطمئنا دشمنان دین و دشمنان فوتبال نمیتوانند به پاکی جامعه فوتبال لطمه‌ای بزنند».

 

پیگیری‌ها به کجا رسید؟

 

دادستان شهر مشهد به سوال خبرنگار فراز در مورد پیگیری این حادثه در مرجع قضایی پاسخ نداد. هیات فوتبال استان خراسان رضوی، هیات فوتبال شهر مشهد را پاسخگو می‌داند و رییس هیات فوتبال مشهد، کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال را مسوول پیگیری این حادثه معرفی می‌کند. حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان دولت ابراهیم رئیسی دستور بررسی و پیگیری گزارش‌ تعرض جنسی در این باشگاه را صادر کرده اما قابل توجه است که این نخستین اتفاق ناگوار در مدارس و باشگاه‌های فوتبال در رده پایه نیست.

 

در مواردی که در گذشته رخ داده، با فرد خاطی برخورد قضایی صورت گرفته اما مجازات هرچه بود، امروز می‌بینیم که خاصیت بازدارندگی نداشته است. تا لحظه تنظیم این گزارش،‌ جزییات بیشتری از روند پیگیری این حادثه در مراجع مربوطه منتشر نشده است.

 

ارسال نظر
نظرات بینندگان
امیر
-
دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱
0
خاک برسر والدین اون بچه ها . الان باید خودشون اون فرد رو وسط زمین فوتبال اون باشگاه به آتش میکشیدن .
حسینی
لطفا زود قضاوت نکنید و حکم صادر نکنین این اتهام ممکن هست برای هر شخصی اتفاق بیفته
قطعا اگه واقعیت داشت اون خانواده ها همون کاری رو میکردن که مد نظر شما هست پس احتمال زیاد موردی جز تهمت نبوده
وگر نه اون بچه ها با اون روحیه خراب نمیتونستن تا فینال لیگ برتر استان پیش برن
مری
-
دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱
0
به جای اینکه با شدت تمام با چنین منحرفینی برخورد کنن تا حساب کار دست منحرفین بیاد، سعی به لاپوشانی و تبرئه منحرف و متهم میکنن. واقعا که خجالت داره. شرم بر شما
فقط ادعای مسلمانی دارن بخدا هیج جا منحرف اینطور تبرئه نمیکنن!
بهاره
-
دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱
0
قبلاً هم در مشهد مشابه این اتفاق رخ داده بود و اون فرد رو تبعید کردند،شرم برما که اجازه می‌دهیم اینقدر فساد در کشور رخنه کند و عوامل لاپوشانی کنند.
علی
-
دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱
0
دروغه بابا دیدن تیمشون خیلی داره پیشرفت می کنه دلال‌ها کثیف فوتبال دارند خرابش می کنند
سما
-
دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱
0
آقای پور قناد از شما بعیده نچ نچ نچ نچ ?
قربانی
-
دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱
0
خبر دارید چرا خبرنگاران و مسول بازرسی اداره ورزش مشهد دستگیر و زندانی شده اند
این جواب حق طلبی است ؟
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

ابراهیم رئیسی به شهادت رسید

قطع مستمری ۹۰هزار نفر در سازمان هدفمندی یارانه‌ها

خشونت جنسی علیه مردان در فلسطین، یک واقعیت غیرقابل انکار!

روایت خبرگزاری قوه قضاییه از مرگ نیکا شاکرمی

مشروبات الکلی تقلبی کجا و چطور پر می‌شوند؟

دیدگاه؛ چرا حکمرانان شنبه را تعطیل نمی‌کنند؟

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

پیشنهاد سردبیر
زندگی