جمعه ۲۹ تير ۱۴۰۳ 19 July 2024
چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۴
کد خبر: ۶۶۱۴۰
وب‌سایت «واشینگتن فری بیکن» ادعا کرد:

دسترسی نامحدود روحانی به محافل سیاسی واشینگتن در دوران اوباما و زمان اجرای برجام

دسترسی نامحدود روحانی به محافل سیاسی واشینگتن در دوران اوباما و زمان اجرای برجام
وب‌سایت «واشینگتن فری بیکن» مدعی شده است که حسن روحانی، رئیس‌جمهور پیشین ایران، به «محافل سیاست واشینگتن و اروپا»، به‌ویژه در دوران دولت اوباما، زمانی که توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ برای نخستین بار انجام می‌شد، دسترسی نامحدودی داشت.

وب‌سایت «واشینگتن فری بیکن» می گوید پنتاگون از یک مقام بلندپایه که به‌ عنوان یکی از اعضای ادعایی یک شبکه نفوذ گسترده مرتبط با ایران شناسایی شده، دفاع می کند.

به گزارش فراز، این گزارش مدعی شده است که حسن روحانی، رئیس‌جمهور پیشین ایران، به «محافل سیاست واشینگتن و اروپا»، به‌ویژه در دوران دولت اوباما، زمانی که توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ برای نخستین بار انجام می‌شد، دسترسی نامحدودی داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز این گزارش را به دلیل داشتن اطلاعات متعلق به «تقریباً یک دهه پیش» رد کرده است.

بنابر گزارش وب‌سایت «واشینگتن فری بیکن،» پنتاگون همچنان از یک مقام بلندپایه که در گزارشی خبری به‌ عنوان یکی از اعضای ادعایی یک شبکه نفوذ گسترده مرتبط با ایران شناسایی شده است، دفاع کرد. وزارت دفاع آمریکا در این خصوص به واشینگتن فری بیکن گفته پیشینه این فرد پیش از اعطای مجوز امنیتی، «به‌درستی بررسی شده است».

گزارش وب‌سایت خبری «سمافور،» بر اساس ایمیل‌های منتشر شده، به جزئیات یک شبکه ارتباطی گسترده، موسوم به «ابتکار کارشناسان ایران» پرداخته است. این ایمیل‌ها نشان می‌دهد این شبکه شامل یک مقام ایرانی‌تبار پنتاگون و همچنین تعدادی از افراد دانشگاهی است. در این مطلب ادعا شده است آنها به وزارت خارجه ایران گزارش و اطلاعات ارسال می‌کردند و به پیشبرد نقاط گفت‌وگوی تهران با سیاست‌گذاران آمریکایی کمک می‌کردند.

 

در این ارتباط، سخنگوی پنتاگون به وب‌سایت واشینگتن فری بیکن گفت این فرد پیش از استخدام، تحت بازرسی کامل امنیتی قرار گرفته بود.

سخنگوی وزارت دفاع گفت: «دکتر طباطبایی به‌عنوان شرط استخدام در وزارت دفاع به‌طور کامل و مناسب بررسی شد». ما مفتخریم که خدمات او را در اختیار داریم.»

طباطبایی که برای شغلش در پنتاگون مجوز امنیتی دریافت کرد و دو نفر دیگر وابسته به کمپین ادعایی نفوذ ایران نیز به عنوان دستیار رابرت مالی، نماینده دولت بایدن در امور ایران، که اوایل امسال به اتهام سوء‌استفاده از اطلاعات طبقه‌بندی شده از سمت خود تعلیق شد، خدمت کردند. مشخص نیست آیا تعلیق مالی مربوط به ارتباط او با شبکه نفوذ ایران در گزارش سمافور است یا خیر.

 

در حالی که پنتاگون به طور مستقیم به این خبر واکنش نشان نداده است، متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه، این خبر را به دلیل داشتن اطلاعات متعلق به «تقریباً یک دهه پیش» رد کرد و پرسش‌های بیشتر را به پنتاگون ارجاع داد.

پنتاگون به سؤالات واشینگتن فری بیکن در مورد اینکه آیا پیش از افشای عمومی از این روابط اطلاع داشت، پاسخ نداد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، شامگاه سه‌شنبه در مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان از پرداختن به پرسش‌های مربوط به این موضوع طفره رفت و گفت دولت «در مورد گزارش مطبوعاتی یا اعتبار آن به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است».

 

کربی گفت: «ما خودمان در حال خواندن این گزارش هستیم و نمی‌خواهم درباره جایی که قرار است به آن برسیم، زودتر صحبت کنم.»

 

منبع خبر : جماران
منبع: جماران
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

علی اکبر صالحی بیشترین شانس را دارد؛ تنها کسی که موفق به کسب مجوز مذاکره با امریکا شده

چرا روسای جمهور آمریکا ترور می‌شوند؟| چه کسانی کشته و چه کسانی جان سالم به‌در بردند؟

یزد در مسیر کابل شدن؟!

نسخه تاریخی برای درمان ایران؛ این کهن‌درخت، راهی جز اصلاحات ندارد

‏سناریوهای ۱۵ تیر

اینفوگرافیک؛ همه مخالفان پزشکیان

اینفوگرافیک؛ آن‌ها که به پزشکیان گفتند آری

پیام مهم سیدمحمد خاتمی: در انتخابات گذشته رأی ندادم و با اکثریت همصدا شدم| اینک اما فرصتی پیش آمده که امیدوارم روزنه‌ای باشد به فضایی که در آن صدای اکثریت شنیده شود| به دکتر پزشکیان رای خواهم داد

بازی زیرپوستی پورمحمدی؛ مرد مرموز مناظرات، فرشته نجات قالیباف و عامل اجماع جبهه انقلاب 

ما در زمان قاجار خیلی بدبخت بودیم؟!

تحلیل محتوای سومین مناظره انتخاباتی

ثابتی راست می‌گوید یا زنگنه؟

داستان منصوب شدن امیر جدید القاعده در یمن

چرا آدم‌ها ساعت‌ها در صف غذا می‌ایستند؟

پیشنهاد سردبیر
زندگی