جمعه ۲۹ تير ۱۴۰۳ 19 July 2024
پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۵
کد خبر: ۶۶۸۶۷

هجوم گسترده مهاجران افغان به ایران و کاهش سرانه آرد و نان به روایت یک نماینده

هجوم گسترده مهاجران افغان به ایران و کاهش سرانه آرد و نان به روایت یک نماینده
سعیدی، نماینده مردم چابهار در مجلس درخصوص موج افغان هراسی که به راه افتاده است گفت: عدم انجام تکالیف وزارت کشور باعث نگرانی مردم شده که هیچ ساماندهی اتفاق نمی‌افتد.

از تعداد اتباع افغانستانی در ایران آمار دقیقی وجود ندارد و وزیر کشور درباره تعداد آن‌ها گفت که «آنچه ما می‌توانیم تایید کنیم ۵ میلیون نفر است. البته تعداد مهاجرین رسمی کمتر است. به نظر می رسد اظهارات غیرکارشناسانه و آمارهای ساختگی درباره تعداد مهاجرین افغان بیان می شود». اما موج افغان‌ستیزی که در این مدت شکل گرفت، تبعاتی را به همراه داشت؛ از شکستن سر یک دانش‌آموز افغان در مدرسه تا گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اینکه قتل داریوش مهرجویی و همسرش به دست اتباع افغانستانی بوده است.

بیش از ۷ میلیون افغانستانی در ایران ساماندهی نشده اند

معین‌الدین سعیدی نماینده مردم چابهار در مجلس در پاسخ به اینکه با موجی که علیه افغان‌ها به راه افتاده، باید به عملکرد وزارت کشور نقد کرد یا افغان‌ها، به دیده‌بان ایران گفت: «من فکر می‌کنم این موضوع ریشه‌های متعددی به خصوص در حوزه جامعه‌شناختی دارد. جمعیت بالای ۷ میلیونی افغان‌ها و عدم ساماندهی و عدم انجام تکالیف وزارت کشور مسئله‌ساز است. هیچ کشوری نسبت به این حجم از اتباع کشورهای خارجی نمی‌تواند بی‌توجه باشد.ما باتوجه به بحث اصل همجواری و ملاحظات انسان‌دوستانه همیشه سعی کرده‌ایم پذیرای مهاجران عزیز افغانستانی باشیم اما عدم انجام تکالیف وزارت کشور باعث نگرانی مردم شده که هیچ ساماندهی اتفاق نمی‌افتد.»

وی ادامه داد: «متاسفانه این امر به برخی گرایشات نژادپرستانه علیه افغان‌ها دامن زده که بسیار خطرناک است. گاهی گمانه‌زنی‌هایی درباره برخی اتفاقات می‌شود از جمله در مورد قتل داریوش مهرجویی که بدون اینکه واقعیت داشته باشد، ادعاهایی مطرح شد. اما در مجموع این نکته را هم نمی‌توان منکر شد که برخی از آسیب‌های اجتماعی به مهاجرین افغانی برمی‌گردد. این را هم نمی‌توان منکر شد که در بسیاری از استان‌ها سرانه مصرف آرد و نان به دلیل هجوم گسترده اتباع کاهش یافته است. من فکر می‌کنم در عین حال که باید هرگونه گرایشات ضد افغان را محکوم کرد اما دولت هم نباید نسبت به ساماندهی افغان‌ها بی تفاوت باشد.»

باید سرانه‌های مصرف آرد و نان هم بر مبنای حضور اتباع تعریف شود 

سعیدی در پاسخ به اینکه دولت برای ساماندهی چه اقداماتی می‌تواند انجام دهد، به دیده بان ایران گفت: «اتباع افغان باید کارت الکترونیکی داشته باشند، محل زندگی‌شان مشخص شود، در بحث تحصیل فرزندان‌شان تدبیر صورت گیرد و در استان‌هایی که جمعیت قابل توجه افاغنه را داریم به همان نسبت سرانه‌های مصرف آرد و نان هم بر مبنای حضور اتباع تعریف شود که تا این لحظه این اتفاق نیافتاده است. فرضا وقتی در شهرستانی که سرانه مصرفش باید ۱۰ کیلو باشد اما به دلیل حجم وسیع حضور افاغنه به هر فرد ایرانی ۵ کیلو برسد، این احساس تبعیض ایجاد معضلات اجتماعی را هم به دنبال خواهد داشت.»

این نماینده مجلس در پایان تاکید کرد: «در اینکه بخش عظیمی از عزیزان افغانستانی در ایران به کارهای بسیار سخت مشغول و قابل احترام هستند شکی وجود ندارد اما نمی‌توان نسبت به حجم وسیع معضلات اجتماعی هم چشم پوشی کرد.»

 

منبع خبر : دیده بان ایران
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

علی اکبر صالحی بیشترین شانس را دارد؛ تنها کسی که موفق به کسب مجوز مذاکره با امریکا شده

چرا روسای جمهور آمریکا ترور می‌شوند؟| چه کسانی کشته و چه کسانی جان سالم به‌در بردند؟

یزد در مسیر کابل شدن؟!

نسخه تاریخی برای درمان ایران؛ این کهن‌درخت، راهی جز اصلاحات ندارد

‏سناریوهای ۱۵ تیر

اینفوگرافیک؛ همه مخالفان پزشکیان

اینفوگرافیک؛ آن‌ها که به پزشکیان گفتند آری

پیام مهم سیدمحمد خاتمی: در انتخابات گذشته رأی ندادم و با اکثریت همصدا شدم| اینک اما فرصتی پیش آمده که امیدوارم روزنه‌ای باشد به فضایی که در آن صدای اکثریت شنیده شود| به دکتر پزشکیان رای خواهم داد

بازی زیرپوستی پورمحمدی؛ مرد مرموز مناظرات، فرشته نجات قالیباف و عامل اجماع جبهه انقلاب 

ما در زمان قاجار خیلی بدبخت بودیم؟!

تحلیل محتوای سومین مناظره انتخاباتی

ثابتی راست می‌گوید یا زنگنه؟

داستان منصوب شدن امیر جدید القاعده در یمن

چرا آدم‌ها ساعت‌ها در صف غذا می‌ایستند؟

پیشنهاد سردبیر
زندگی