جمعه ۲۴ فروردين ۱۴۰۳ 12 April 2024
پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۹
کد خبر: ۷۱۲۶۲

سازمان CIA به دستور ترامپ عملیات مخفی نفوذ آنلاین علیه چین به راه انداخته بود

سازمان CIA به دستور ترامپ عملیات مخفی نفوذ آنلاین علیه چین به راه انداخته بود
خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام سابق آمریکایی خبر داده است که به دستور مستقیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، سیا در سال ۲۰۱۹ عملیات نفوذ آنلاین در رسانه های اجتماعی چین را با هدف دستکاری افکارعمومی چین و آسیب رساندن به مشروعیت رئیس جمهور شی جین پینگ و مقامات ارشد دولتش به راه انداخته‌اند.

سیا یک تیم کوچک از عواملی ایجاد کرد که از هویت‌های جعلی اینترنتی برای انتشار روایت‌های منفی در مورد دولت شی جین پینگ استفاده کردند و در عین حال اطلاعات تحقیرآمیز را به رسانه‌های خبری خارج از کشور منتشر کردند.

این منابع به رویترز گفتند، تیم عملیاتی سیا ادعاها و روایت هایی را مبنی بر اینکه اعضای حزب کمونیست پول های غیرقانونی به دست آورده از پروژه یک کمربند و جاده را در خارج از کشور مخفی نگه داری می کنند را ترویج و پروموت می‌کردند.

رویترز می‌گوید نتوانسته میزان تأثیر این عملیات مخفیانه را ارزیابی کند و نمی‌داند که آیا دولت جو بایدن این عملیات سیا را حفظ کرده است یا خیر. 

کیت واترز، سخنگوی شورای امنیت ملی دولت بایدن، از اظهار نظر درباره وجود این برنامه یا فعال بودن آن خودداری کرده اما دو  مورخ اطلاعاتی به رویترز گفته اند که وقتی کاخ سفید دستور و مجوزی به سیا جهت اقدام مخفی اعطا می‌کند، این دستور اغلب در سراسر دولت‌ها باقی می‌ماند.

منبع: رویترز
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!