جمعه ۲۴ فروردين ۱۴۰۳ 12 April 2024
پنجشنبه ۰۲ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۹:۵۰
کد خبر: ۷۱۳۶۳

نتانیاهو باشد یا گانتز، فرقی ندارد؛ درهای عادی‌سازی هنوز باز است!

نتانیاهو باشد یا گانتز، فرقی ندارد؛ درهای عادی‌سازی هنوز باز است!
برای عربستان سعودی فرقی ندارد که چه کسی نخست وزیر اسرائیل باشد. به این معنی که درها برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل چه در دوره نتانیاهو یا گانتز که محبوبیت‌اش رو به افزایش است، باز خواهد بود.
نویسنده
زهرا غفوری

اگرچه جنگ غزه باعث شده سرعت عادی‌سازی روابط اسراییل با عربستان سعودی به کندی پیش برود، اما منابع در پادشاهی سعودی می‌گویند علی‌رغم انتقادهای شدید اخیر علیه ارتش اسرائیل، درهای سازش با اسرائیل همچنان باز است.

یک مقام سعودی به «اسرائیل هیوم» گفت: «ادامه جنگ در منطقه مانع از ادامه مذاکرات عادی‌سازی می‌شود، اما این بدان معنا نیست که دولت علاقه‌ای به برقراری روابط با تل‌آویو ندارد.»

به گفته این مقام، برای عربستان سعودی فرقی ندارد که چه کسی نخست وزیر اسرائیل باشد. به این معنی که درها برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل چه در دوره نتانیاهو یا گانتز که محبوبیت‌اش رو به افزایش است، باز خواهد بود.

اخیراً، «فیصل بن فرحان»، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، با تاکید بر اینکه تمرکز ریاض در حال حاضر بر توقف جنگ و انتقال کمک‌های بشردوستانه به غزه است، تنها راه برقراری امنیت و ثبات در منطقه را تشکیل کشور فلسطین دانست.

 

راست‌‌گراترین دولت اسرائیل

در همین رابطه، «محمد حربی»، یکی از مقامات ارشد سابق سعودی که گفته می‌شود از نزدیکان «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی است، اخیراً به وضعیت سیاسی اسرائیل پرداخت و گفت که این رژیم توسط راست‌گراترین دولت خود رهبری می‌شود.

«حربی» گفت: «بدون تشکیل کشور فلسطین، عادی سازی وجود نخواهد داشت.»

در همین حال، «ملک سلمان»، پادشاه عربستان سعودی پیش از ماه مبارک رمضان خواستار پایان دادن به جنگ شد.

پادشاه ۸۸ ساله، نماینده اردوگاه محافظه‌کاران سعودی است و پس از او، ممکن است موضع مقامات درباره عادی‌سازی اندکی تغییر کند.

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!