جمعه ۲۴ فروردين ۱۴۰۳ 12 April 2024
دوشنبه ۱۳ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۲:۴۵
کد خبر: ۷۱۴۴۸

چه کسانی در حمله اسرائیل به ساختمان سفارت ایران به شهادت رسیدند؟

حوالی ساعت پنج عصر، ۶ موشک از بلندی‌ها جولان به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق برخورد کرد. موشک‌هایی که از جنگنده‌های اف-۳۵ اسرائیلی شلیک شده بود و ساختمانی رسمی متعلق به سفارت ایران در سوریه را هدف قرار داد. حالا از این ساختمان که درست در کنار ساختمان سفارت ایران در دمشق قرار دارد اثری باقی نمانده است. هرچند که در ساعات اولیه در اثر شدت انفجار فقط دود و آتش بود که از این ساختمان زبانه می‌کشید.

این اولین حمله اسرائیل به ساختمانی دیپلماتیک و رسمی متعلق به ایران است و به همین دلیل کارشناسان اعتقاد دارند پیامد‌های بسیاری برای خاورمیانه خواهد داشت. به ویژه وقتی بدانیم که در این ساختمان چند نفر از مستشاران نظامی سپاه و یکی از فرماندهان ارشد نیروی قدس حضور داشته است.

چرا ساختمان کنسولگری هدف قرار گرفت؟

بر اساس بیانیه سپاه پاسداران شمار شهدای این حمله هفت نفر است. اما پیش از این بیانیه حسین اکبری، سفیر ایران تاکید کرد که تا بعد از آواربرداری نمی‌توان آمار دقیقی از شهدا اعلام کرد. البته اکبری گفته بود که تعداد شهدا بین ۵ تا ۷ نفر است و برخی از رسانه‌ها نیز شمار مجروحان را ۱۲ نفر برآورد کرده‌اند. از شواهد پیداست که در این ساختمان جلسه‌ای برقرار بود و حتی برخی گفته‌اند که به محض خروج سفیر از ساختمان کنسولگری موشک‌ها شلیک شده است. اگر این فرضیه صحت داشته باشد به این معناست که اسرائیل هدف مشخص ترور فرمانده ارشد نیروی قدس را داشته‌اند؛ سردار محمدرضا زاهدی.

سردار زاهدی کیست و در سوریه چه می‌کرد؟

او فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شاخه سوریه و لبنان بوده است. به نوشته رسانه‌ها در فاصله سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ به‌عنوان فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران فعالیت می‌کرد. از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۵ با حفظ سمت فرمانده قرارگاه ثارالله نیز بود و از ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ نیز معاونت عملیات سپاه پاسداران را برعهده داشت. او شبیه دیگر فرماندهان قدیمی سپاه در سال‌های نخست پس از پیروزی انقلاب به سپاه پاسداران پیوست و در طول جنگ ایران و عراق از فرمانده‌های میانی سپاه بود و فرماندهی تیپ ۴۴ قمر بنی‌هاشم را از ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۵ برعهده داشت. در فاصله سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۰ فرمانده لشکر ۱۴ امام حسین بود. او در سال ۱۳۸۴ برای مدت کوتاهی فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران را برعهده داشت و از ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۵ در نیروی قدس فعالیت می‌کرد و فرمانده سپاه سوریه و لبنان این نیرو بود؛ بنابراین زاهدی بلندپایه‌ترین فرمانده‌ای است که در حملات اسرائیل به مواضع ایران در سوریه و دیگر کشور‌ها به شهادت می‌رسد.

چه کسانی در حمله اسرائیل به ساختمان سفارت ایران به شهادت رسیدند؟

دیگر شهدای حمله اسرائیل چه کسانی هستند؟

دیگر فرمانده‌ای که شهادت او در حمله اسرائیل تایید شده، سرتیپ حسین امان اللهی، رئیس ستاد کل نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شاخه سوریه و لبنان است. همچنین اعلام شده که سرلشکر محمدهادی حاج رحیمی، دوست صمیمی و جانشین زاهدی، همچنین از شاخه سوریه و لبنان نیروی قدس سپاه پاسداران نیز در این حمله به شهادت رسیده است. همچنین بر اساس بیانیه سپاه پاسداران سید مهدی جلالتی، محسن صداقت، علی آقا بابایی و سید علی صالحی روزبهانی نیز در حمله اسرائیل به شهادت رسیدند تا شمار شهدا به ۷ نفر برسد. طبق بیانیه سپاه این شهدا افسران همراه دو فرمانده ارشد یعنی سردار زاهدی و حاجی رحیمی بوده‌اند. 

چه کسانی در حمله اسرائیل به ساختمان سفارت ایران به شهادت رسیدند؟

واکنش‌ها؛ از تهدید ایران تا اظهاربی‌اطلاعی آمریکا

«دنیل هاگاری» سخنگوی ارتش رژیم اسرائیل درپاسخ به سوالی درباره حمله این رژیم به کنسولگری ایران در دمشق گفت: «ما درخصوص حمله‌ای که توسط رسانه‌های خارجی گزارش شده اظهارنظر نمی‌کنیم و به تمرکز بر روی اهداف جنگی‌مان [در غزه] ادامه می‌دهیم». اظهارنظری که این شائبه را به وجود می‌آورد که اسرائیل قصد ندارد به شکل رسمی مسئولیت این حمله را به عهده بگیرد.

از سوی دیگر اما وزارت خارجه ایران حمله اسرائیل به ساختمان کنسولگری را به شدت محکوم کرده است. حسین امیرعبداللهیان نیز در تماس با فیصل مقداد همتای سوری خود گفته که «نتانیاهو بدلیل شکست‌های پی در پی رژیم اسراییل در غزه و دست نیافتن به اهداف جاه طلبانه صهیونیست‌ها، تعادل روانی خود را کاملا از دست داده است.» امیرعبداللهیان همچنین مسئولیت عواقب این اقدام را متوجه رژیم اسرائیل دانست. وزیر خارجه سوریه نیز که شخصا از ساختمان تخریب شده کنسولگری بازدید کرد این جمله را نقض قوانین بین‌المللی دانست و تاکید کرد که «رژیم صهیونیستی هرگز نخواهد توانست به روابط سوریه و جمهوری اسلامی ایران خللی وارد کند.»

در چنین شرایطی آمریکا هنوز واکنش صریحی به این حمله نشان نداده و متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که واشنگتن تاییدیه‌ای درباره حمله اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق ندارد و «نمی‌توان تایید کرد که مسئول حمله به کنسولگری ایران در دمشق چه کسی است.» این موضع شبیه واکنش «استفان دوجاریک» سخنگوی سازمان ملل متحد است که گفته این نهاد بین‌المللی در انتظار گزارش‌ها از حمله عصر دوشنبه است.

چه خواهد شد؟

در چنین فضایی برخی رسانه‌ها نیز گزارش دادند که رژیم اسرائیل سطح آماده‌باش ارتش خود را در بلندی‌های جولان افزایش داده است. سفیر ایران نیز گفته که «ایران پاسخ جنایتی که رژیم صهیونیستی مرتکب شده‌است را به همان نسبت خواهد داد.» با این همه باید دید که پیامد‌های این حمله در ساعات یا روز‌های آینده چه خواهد بود. آیا مذاکرات آتش‌بس میان اسرائیل و فلسطین ملغی می‌شود؟ آیا جنگ غزه ابعاد گسترده‌تری پیدا خواهد کرد؟ آیا جبهه‌های جدیدی در این نبرد گشوده می‌شود؟ این‌ها سوالاتی است که هیچکس نمی‌تواند به آن‌ها پاسخی قطعی بدهد.

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!