سه‌شنبه ۰۵ تير ۱۴۰۳ 25 June 2024
شنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۳
کد خبر: ۷۱۸۲۸

آمریکا معافیت‌ تحریم برنامه هسته‌ای ایران در چارچوب برجام را تمدید نکرد

آمریکا معافیت‌ تحریم برنامه هسته‌ای ایران در چارچوب برجام را تمدید نکرد
 دولت آمریکا از عدم تمدید معافیت از تحریم‌ها در رابطه با همکاری‌های بین‌المللی در بخش فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز با ایران خبر داد.

ادامه اقدامات خصمانه واشنگتن در مقابله با فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای صلح‌آمیز تهران، کاخ سفید برنامه معافیت‌های تحریمی که به ایران اجازه می‌دهد در چارچوب برجام وارد همکاری‌های هسته‌ای با طرف‌های بین‌المللی شود را تمدید نکرده است.

نشریه آمریکایی «واشنگتن فری بی کن» (Washington Free Beacon) روز جمعه اعلام کرد که دولت آمریکا روز جمعه از ادامه عدم تمدید معافیت تحریمی برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران خبر داد.

بر پایه این گزارش، دولت جو بایدن معافیت‌های تحریمی که به ایران اجازه می‌دهد در چارچوب برجام وارد همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با طرف‌های بین‌المللی شود را تمدید نکرده است.

واشنگتن آخرین‌بار آگوست ۲۰۲۳ این معافیت‌ها را تا ابتدای سال ۲۰۲۴ تمدید کرده بود و این معافیت‌ها اکنون منقضی شده‌اند.

این معافیت‌ها در چارچوب برجام صادر می‌شود و دولت‌های آمریکا هر ۶ ماه موظف به تمدید آن بوده‌اند.

طبق متن برجام، کشورهای امضاکنندۀ این پیمان متعهد شده بودند که با ایران در حوزه همکاری هسته‌ای صلح‌آمیز از جمله در پروژه‌های رآکتور تحقیقاتی اراک و تأسیسات فردو همکاری کنند.

در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ این معافیت‌ها به دلیل خروج یک طرفه و غیرقانونی آمریکا از برجام لغو شدند. جو بایدن بعد از ورود به کاخ سفید مدعی شد که این معافیت‌ها را صادر خواهد کرد.

منبع:مهر

برچسب ها:
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر
زندگی