شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ 18 May 2024
شنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۴
کد خبر: ۷۱۸۴۶
گفت‌وگوی فراز با یک فعال کارگری و یک پزشک

افزایش تعرفه‌های پزشکی؛ چرا هم بیماران و هم پزشکان ناراضی‌اند؟

در دی ماه ۱۴۰۲ معاون درمان وزارت بهداشت میزان افزایش تعرفه پزشکی برای سال آینده را ۴۵ الی ۴۶ درصد اعلام کرده بود. اما اخیرا رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه تعرفه‌های پزشکی مصوب شورای‌عالی بیمه باید بدون تغییر ابلاغ شود، گفت: «نباید میزان تعیین شده به هیچ بهانه‌ای در سازمان برنامه و بودجه کاهش یابد، زیرا در غیر این صورت آسیب اصلی آن به مردم خواهد رسید. تعرفه‌های سال آینده در جلسه شورای‌عالی بیمه مورد بررسی قرار گرفت و افزایشی حداقلی در حد ۴۶ درصد که کف درخواست جامعه پزشکی است، مورد تصویب قرار گرفت.» فراز در این گزارش به سراغ افزایش ۴۶ درصدی تعرفه پزشکان رفته‌است.
یگانه شوق الشعراء
نویسنده
یگانه شوق الشعراء

ویزیت پزشکان عمومی ۱۳۲ هزارتومان

تعرفه‌های پزشکی با تغییر اعلام شده ۴۶ درصدی به این شرح است: ویزیت پزشکان عمومی ۱۳۲ هزار تومان، ویزیت پزشک متخصص ۱۹۷ هزار تومان، ویزیت پزشک فوق‌تخصص ۲۵۲ هزار تومان، ویزیت متخصص روانپزشکی ۲۶۲ هزار تومان و ویزیت فوق تخصص روانپزشکی ۲۹۸ هزار تومان.


پزشک ناراضی، بیمار ناراضی...

پزشکان، اما از افزایش ۴۶ درصدی تعرفه‌ها رضایت ندارند و آن را مطابق با حوزه سلامت و اقتصاد جامعه نمی‌دانند؛ در همین راستا انجمن پزشکان عمومی طی بیانیه‌ای نظر خود را در خصوص نرخ تعرفه پزشکان عمومی در سال ۱۴۰۳ اعلام کرد و بر اساس این بیانیه ویزیت یک پزشک عمومی در سال جدید ۲۵۰ هزار تومان اعلام شده‌است. در سمت دیگر، اما مردم نگران هستند که افزایش تعرفه‌ها، هزینه‌های درمان را افزایش دهد و به دلایلی از جمله نرخ تورم و میزان افزایش دستمزد کارگران اشاره می‌کنند. این دسته عملکرد بیمه‎ها را ناکارآمد و افزایش تعرفه‌ها را خطری برای سلامت جامعه می‌دانند.


مدیریت ناکارآمد اقتصاد کشور

بابک قرائی مقدم پزشک متخصص در خصوص تعرفه‌های پزشکی به فراز گفت: «دلیل نارضایتی هر دو گروه، عدم توانایی دولت و مجلس در مدیریت اقتصاد جامعه است. وقتی اقتصاد یک کشوری نابسامان است چرا باید جامعه پزشکی بار تمام مشکلات جامعه را پرداخت کند؟ اگر تعرفه پزشکان پایین باشد بسیاری از آن‌ها اصلا امکان اداره مطب‌های خود را از دست می‌دهند. در این شرایط بسیاری از پزشکان به سراغ انجام کار‌های زیبایی می‌روند که مسئولیت کمتری دارد و درآمد بیشتری نصیب افراد می‌شود. اگر تعرفه‌های پزشکی واقعی نباشد، هر دو گروه مردم و پزشکان متضرر می‌شوند. اصلا نقش بیمه‌ها در نظام سلامت کشور ما چیست؟ یک زمانی بیمه‌ها تا حد زیادی از خدمات درمانی بیماران را پوشش می‌دادند. در این شرایط مردم متحمل هزینه‌های درمانی می‌شوند و دولت پزشکان را مجبور می‌کند با تعرفه‌های پایین فعالیت کنند. دولت باید پاسخگوی این شرایط باشد که کار را به جایی رسانده‌است که تمام اقشار جامعه از شرایط موجود ناراضی هستند. به نظر می‌رسد پزشکان نیز درگیر اختلاف طبقاتی شده‌اند و در میان این گروه نیز دیگر طبقه متوسطی وجود ندارد».


کارگران به دنبال مقایسه دستمزد خود با پزشکان نیستند

جعفر عظیمی‌زاده فعال کارگری به روزنامه اینترنتی فراز گفت: «ما نمی‌توانیم در خصوص میزان افزایش تعرفه‌های پزشکی قضاوتی داشته باشیم و آن را مورد سنجش قرار دهیم، چون ما نمی‌خواهیم میزان دستمزد خود را با سایر اقشار جامعه مقایسه کنیم. از سوی دیگر وضعیت کارگران در کشور ما بسیار نابسامان است و دولت با زیر پا گذاشتن قوانین دستمزد کارگران را تعیین کرده‌است. به نظر می‌رسد در کشور ما زور دولت به نیروی کار رسیده است. دستمزد کارگران نه تنها با افزایش تعرفه‌های پزشکی تناسبی ندارد بلکه در حوزه‌های دیگر مانند اجاره مسکن کارگران با مشکلات متعددی رو به رو هستند. دولت و وزارت کار سال‌ها است که مزد کارگران را منجمد کرده‌اند. ما به عنوان کارگر نمی‌خواهیم خشم خود را بر پزشکان جامعه تخلیه کنیم بلکه ما رو به دولت فریاد می‌زنیم».

به نظر می‌رسد علت نارضایتی کارگران و پزشکان از تعرفه‌های پزشکی به عملکرد دولت در مدیریت اقتصادی کشور مربوط می‌شود. پزشکان نمی‌خواهند افزایش تعرفه‌ها، فشار اقتصادی بیشتری به مردم وارد سازد، اما تعرفه‌های واقعی را حق خود می‌دانند. از سوی دیگر کارگران نیز توقع ندارند تعرفه‌های پزشکی پایین نگه داشته شود بلکه آن‌ها دولت را در این موضوع مسئول می‌دانند.

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

روایت خبرگزاری قوه قضاییه از مرگ نیکا شاکرمی

مشروبات الکلی تقلبی کجا و چطور پر می‌شوند؟

دیدگاه؛ چرا حکمرانان شنبه را تعطیل نمی‌کنند؟

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

پیشنهاد سردبیر
زندگی