پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ 23 May 2024
پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۰:۳۵
کد خبر: ۷۲۲۱۰

خطر سیل در کمین ۱۲۰۰ روستا در سیستان و بلوچستان

خطر سیل در کمین ۱۲۰۰ روستا در سیستان و بلوچستان
سازمان مدیریت بحران کشور گفت: در جنوب سیستان بلوچستان ۱۲۰۰ روستا تحت تأثیر سیل قرار گرفته و از این میزان ۳۰۰ روستا دچار آب‌گرفتگی شده است.

مفقودی‌های سیل جنوب کشور چند نفرند؟
 
حسین ظفری سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به آخرین جزئیات از سیل در استان‌های جنوبی کشور، اظهار کرد: در سیل اسفندماه سال ۱۴۰۲ سیستان و بلوچستان تقریباً طی دو هفته حدود ۲۳۰ میلی‌متر بارندگی را در برخی نقاط در پی داشت، در اثر این سامانه جدید از شب گذشته تا امروز ظهر ۲۷۰ میلی‌متر در زرآباد بارش داشته‌ایم. ، این حجم بسیار زیادی از بارش‌ها را در حدود کمتر از ۲۴ ساعت در جنوب سیستان و بلوچستان شاهد بوده‌ایم. در هرمزگان، جنوب استان بوشهر، جنوب فارس و کرمان بارش‌ها نیز همان طور بوده است.
 
وی ادامه داد: تاکنون بخش‌هایی از هرمزگان، قسمتی از بوشهر و جنوب کرمان درگیر سیل بودند، در کرمان نیز راه دسترسی ۲ روستا قطع شده است و همکاران در تلاشند تا راه‌ها بازگشایی شود.
 
ظفری درباره آمار مفقودان سیل اخیر در استان‌های جنوبی کشور گفت: در استان کرمان ۳ دختر چه مفقود شده بودند که با جست وجو‌های صورت گرفته هر ۳ آن کودک پیدا شدند و هیچ جراحتی ندیده بودند.
 
سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور تأکید کرد: امروز تمرکز اصلی ما بر جنوب سیستان و بلوچستان است، شاهد نزول حجم بسیار زیادی از نزولات الهی بوده‌ایم، به طوری که ۱۷۰ کیلومتر مکعب از حجم سد کهیر برای نخستین بار به طور کامل آبگیری شده است و همکاران ما برای دفاع خطرات احتمالی اقدام به رها‌سازی آب کرده‌اند.
 
اسکان اضطراری مردم روستاهای جنوب کشور
 
وی یادآور شد: آب ۳۲ روستا قطع شده است و در مناطق زرآباد سیستان وبلوچستان برق شده است چرا که احتمال برق گرفتگی شهروندان وجود دارد.
 
ظفری بیان کرد: فیبرنوری خاش ایرانشهر، قصرقند قطع است و به همین دلیل برخی از خطوط تلفن این مناطق قطع است و دچار اشکال است و همکاران در تلاشند تا مشکلات برطرف شود.
 
وی درباره آمار مصدومان سیل سیستان وبلوچستان نیز گفت: تاکنون مصدومیت جدی برای شهروندان ما به وجود نیامده است.
 
سازمان مدیریت بحران کشور همچنین به تخلیه برخی از روستا‌ها در جنوب کشور اشاره و عنوان کرد: تعدادی از روستا‌های ما در استان هرمزگان، جنوب کرمان و جنوب سیستان بلوچستان برای ایمنی بیشتر تخلیه شده‌اند، آن‌‎‌ها را اسکان اضطراری داده‌ایم و غذای گرم در اختیار آن‌ها قرار داده شده است، به شرط برقراری امنیت آن‌ها به خانه‌های خود بر خواهند گشت.
 
ظفری درباره حضور گروه‌های جهادی در مناطق سیل‌زده نیز گفت: گروه‌های جهادی در مناطق حضور دارند و در امداد‌رسانی، تخلیه‌آب گرفتگی مناطق سیل‌زده به ما کمک می‌کنند.
 
وی خاطرنشان کرد: در جنوب سیستان بلوچستان ۱۲۰۰ روستا تحت تأثیر سیل قرار گرفته است که ۳۰۰ روستا دچار آب گرفتگی شده است، گروه‌های جهادی در حال کمک به مردم کمک می‌کنند و بخش قابل توجهی از دستگاه‌ها و استان‌های معین سیستان و بلچوستان به مردم خدمت‌رسانی می‌کنند.
 
سازمان مدیریت بحران کشور درباره پایداری وضعیت هشدار در استان‌های جنوبی کشور ابراز کرد: سازمان هواشناسی برآورد کرده تا فردا این سامانه و هشدار قرمز از منطقه خارج می‌شود، اما تا زمانی که وضعیت پایدار شود ما و دستگاه‌های امدادی، انتظامی و اجرایی در مناطق سیل‌زده خواهیم ماند.
 
وی تصریح کرد: به مردم توصیه می‌کنیم که از کانال‌های رسمی و اصلی اخبار را پیگیری و دنبال کنند.

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

ابراهیم رئیسی به شهادت رسید

قطع مستمری ۹۰هزار نفر در سازمان هدفمندی یارانه‌ها

خشونت جنسی علیه مردان در فلسطین، یک واقعیت غیرقابل انکار!

روایت خبرگزاری قوه قضاییه از مرگ نیکا شاکرمی

مشروبات الکلی تقلبی کجا و چطور پر می‌شوند؟

دیدگاه؛ چرا حکمرانان شنبه را تعطیل نمی‌کنند؟

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

پیشنهاد سردبیر
زندگی