پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ 23 May 2024
شنبه ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۶
کد خبر: ۷۲۶۴۸
گفت‌وگوی فراز با بیژن عبدالکریمی، استاد دانشگاه

نیروهای شیعی، نیروهای اصیل تاریخی کشورند | برای توسعه، به طبقه متوسط نیاز داریم | نیروهای نفوذی نمی‌خواهند ایران روی آرامش را ببیند

نیروهای شیعی، نیروهای اصیل تاریخی کشورند | برای توسعه، به طبقه متوسط نیاز داریم | نیروهای نفوذی نمی‌خواهند ایران روی آرامش را ببیند
بیژن عبدالکریمی را با نگاه و نظرات متفاوت و البته بی‌پروایش می‌شناسیم. استاد دانشگاهی که همواره در عرصه عمومی نیز حضوری فعال داشته و مدتی است که پیکان انتقاداتش را به سوی روشنفکران گرفته است. با عبدالکریمی به بهانه واکنش جامعه به تنش‌های میان ایران و اسرائیل پرداختیم. او در گفت‌وگو با فراز همچنان انتقادات خود را به روشنکفران تکرار می‌کند و اعتقاد دارد که نیروهای شیعی، نیروهای اصیل تاریخی ایران هستند که می‌توان روی آن‌ها حساب کرد. هرچند که در ادامه نیز می‌گوید که برای به حرکت درآوردن ماشین توسعه به طبقه متوسط نیاز داریم. اما گفتمان انقلاب فاقد توانایی برای ارتباط برقرارکردن با طبقه متوسط است. در ادامه این گفت‌وگو را در پنج به تفکیک موضوع می‌بینید.
امیرمحمد حسینی
نویسنده
امیرمحمد حسینی

بخش اول:
 

جامعه ایران یکدست نیست / بخشی از جامعه، پس از حمله ایران به اسراییل فکر می‌کرد به بخشی از آرزوهایش دست پیدا کرده است؛‌ بخش دیگر آن را جدی نگرفت / باید به عنوان یک واقعیت بپذیریم که ما یک جامعه دوقطبی هستیم / کسانی که در مدت اخیر هم‌صدا با امپراتوری‌های دروغ بودند و می‌گفتند سپاه یک جریان تروریستی است، نیروهای اصیل تاریخی کشور نیستند /  قدرت سیاسی ما بخشی از جامعه ما را نادیده گرفته است / افسار طبقه متوسط ما به دست رسانه‌های خارجی افتاده است / گفتمان انقلاب، فاقد گفتمانی است که بتواند با طبقه متوسط ارتباط برقرار کند / نیروهای نفوذی و وابسته به نظام سلطه می‌خواهند جامعه در تنش باشد و نمی‌خواهند جامعه ایران روی آرامش را ببیند.


 
بخش دوم:
 
نیروهای شیعی و مسلمان کشور، نیروهای پای کار در دفاع نظامی هستند؛ نه نیروی حضور در بازارهای جهانی! / ما برای به حرکت درآوردن ماشین به گل نشسته‌ی توسعه، به طبقه متوسط نیاز داریم.


 
بخش سوم:
 
روشنفکرها فقط به چند چهره برجسته و سلبریتی‌های فرهنگی محدود نیستند؛ روشنفکر، بخش عظیمی از طبقه متوسط تحصیل‌کرده و نیمه‌تحصیل‌کرده است / جامعه مدنی را نه قدرت سیاسی بلکه ساختِ اجتماعی شکل می‌دهد / جریان روشنفکری ما در مبتذل‌ترین وضعیت تاریخی خودش است / در هیچ دوره‌ای از تاریخ روشنفکری ایران، چنین سطحی از ابتذال را ندیده بودم که برای مثال برای اسراییل هورا بکشند! / روشنفکران ما دائما در حال تحریک جامعه‌اند اما مساله این است که چگونه جامعه را به تحرک بیندازیم؟ / همه مسایل ما، مسایل سیاسی نیست اما روشنفکر ما آنقدر سیاست‌زده است که مقوله‌های فرهنگ و اخلاق را به کلی فراموش کرده است / همه مسایل را به ریش سیاست بستن، خطا است.


 
بخش چهارم:
 
اگر رشوه، دروغ و روابط قبیله‌ای در کشور وجود دارد، به دلیل ذات ایرانی نیست؛ به دلیل ساختارهای اجتماعی ما است /  دولت و حکومت، مفلوک و بدبختی است که خود، حاصل زیرساخت‌های اجتماعی است /  ما نیازمند توسعه هستیم / ما باید روش تحلیل مسایل را تغییر بدهیم / روشنفکر ایرانی ضد توسعه است اما توهم این را دارد که لیدر توسعه کشور است / روشنفکران ما مثل خاله‌زنک‌ها دائما در کوچه‌ و پس‌کوچه‌ها گم‌اند / خودآگاهی ملی در جامعه ما وجود ندارد.


 
بخش پنجم:
 
دو جناح تندرو در پوزیسیون و اپوزیسیون یکدیگر را بازتولید می‌کنند / کتاب‌های مبتذل از [وزارت] ارشاد مجوز می‌گیرند اما کتاب‌هایی که خواهان دفاع از ارزش‌های دینی و معنوی است، با مشکل مواجه می‌شوند.

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

ابراهیم رئیسی به شهادت رسید

قطع مستمری ۹۰هزار نفر در سازمان هدفمندی یارانه‌ها

خشونت جنسی علیه مردان در فلسطین، یک واقعیت غیرقابل انکار!

روایت خبرگزاری قوه قضاییه از مرگ نیکا شاکرمی

مشروبات الکلی تقلبی کجا و چطور پر می‌شوند؟

دیدگاه؛ چرا حکمرانان شنبه را تعطیل نمی‌کنند؟

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

پیشنهاد سردبیر
زندگی