پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ 23 May 2024
چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۲۶
کد خبر: ۷۳۵۰۴
گفت‌وگو با عبدالرضا فرجی‌ راد، دیپلمات و کارشناس مسایل بین‌الملل

سفر رافائل گروسی به ایران؛ تهران امتیاز بیخود به آژانس نمی‌دهد!

سفر رافائل گروسی به ایران؛ تهران امتیاز بیخود به آژانس نمی‌دهد!
بالاخره بعد از ماه‌ها مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در راس هیئتی بلند پایه برای شرکت در کنفرانس بین اللملی علوم و فنون هسته‌ایی که در اصفهان برگزار شده بود به تهران سفر کرد. با توجه به تنش‌های اخیر که بین ایران و امریکا و حتی کشورهای غربی به وجود آمده، سفر گروسی توانست برخی از این تنش ها را از بین ببرد. با توجه به اینکه در ماه اینده نشست آژانس را داریم این سفر می تواند برای ایران خروجی مثبتی داشته باشد. همچنین می تواند به روند مذاکرات کمک کند.
نویسنده
زهرا ترابی

عبدالرضا فرجی راد تحلیلگر بین المللی در گفت و گو با روزنامه اینترنتی «فراز» درباره سفر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران گفت: «آقای گروسی مدتی تلاش داشت به ایران سفر کند ولی تنش‌های منطقه و جنگ غزه نمی‌توانست بیاید و بعضا اظهار می‌کرد اگر مقامات ایرانی دعوتش کنند به ایران سفر می کند.»


او اضافه کرد: «گروسی در کنفرانسی که در اصفهان برگزار شد با مقامات ایرانی دیدار کرد که در این دیدار توافقاتی صورت گرفت که براساس سه موضوع در آینده روی این موارد کار کنند. البته در حال حاضر به نتیجه قطعی نرسیده اند. اما توافقی شد که بتوانند به یک نظر جمعی برسند.»

فرجی راد اظهار کرد: «یکی از مسائل دو سایتی بود که آژانس سوال کرده و قرار بود طرف ایرانی پاسخ بدهد. البته آقای اسلامی در مصاحبه گفت که جواب آژانس را خواهیم داد و آقای گروسی امیدوار شده است. همچنین گروسی با وزیر امور خارجه صحبت داشتند که این نهاد هم قول داده با آژانس همکاری خواهد کرد.ایشان هم اظهار داشتند که امیدوارند در نشست بعدی آژانس، ایران همکاری خودش را به منصه ظهور برساند.»

او تصریح کرد: «باید این برداشت را از این حرف داشته باشیم که هم نوعی تشویق و هم تهدید است. اگر ایران همکاری کند قطعنامه یا بیانیه تندی صادر نمی‌شود. اگر هم همکاری نکند ممکن است بیانیه علیه ایران صادر شود و مساله اسنپ‌بک که گاهی اوقات اروپایی‌ها روی آن مانور می‌دهند به دنبال داشته باشد.»

این کارشناس افزود: «در مجموع سفر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران اوضاع را آرام کرد. بالاخره آژانس ناراضی بود، آقای گروسی در چند مصاحبه ایی که داشت دیدگاه منفی را به عملکرد ایران مطرح کرد اما این سفر توانست روابط بهتری را بین آژانس انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی ایران برقرار کند که باید ادامه یابد و بر اساس تفاهماتی که شده باید دید در آینده این تفاهمات تا چه حدی می‌تواند به مرحله اجرا دربیاید.»

فرجی راد در خصوص اینکه با توجه به سفر مثبت گروسی به ایران احتمال اینکه برجام دوباره از سر گرفته شود وجود دارد پاسخ داد: «طرف ایرانی مدعی است که هنوز در برجام قرار دارد و از برجام خارج نشده است و معتقد که می‌توان برجام اجرا شود. اجرای برجام مقداری سخت است. در برجام میزان غنی سازی ۳.۶۷ درصد است، اما الان غنی سازی به ۶۰ درصد رسیده است. طبیعتا کار مشکلی که به توافق برسند. اما این احتمال وجود دارد اگر مذاکره ادامه یابد با تغییراتی به توافقاتی برسند.»

وی افزود: «به نظر من، آمریکایی‌ها پشت پرده و بصورت غیرمستقیم گفتگو‌هایی با ایران داشته اند و نظرشان این است که ایران به غنی سازی ۶۷.۳ برگردد. باید ببینیم گفتگو‌های غیرمستقیم بین ایران و آمریکا و همچنین با آژانس که بی ارتباط با هم نیست، در آینده چه نتایجی رقم می زند. آمریکایی‌ها انتخابات ریاست جمهوری را در پیش دارند و می‌خواهند در آرامشی با ایران انتخابات را برگزار کنند و تنش وجود نداشته باشد. از طرفی هم ایران سال آینده انتخابات دارد و نمی‌خواهند قیمت‌های جهشی ادامه یابد و تمایل دارند انتخاباتی برگزار شود که مشارکت بیشتری صورت بگیرد. لذا باید ببینیم چطور می‌توانند امور را مدیریت کنند. آیا می‌توانند به توافق نسبی برسند که هم تنش را کم کنند و هم اصرار ایران بر این است که تحریم‌ها با یک توافق برداشته شود. باید صبر کنیم و ببینیم به کجا می‌رسیم.»

او خاطرنشان کرد:« همکاری ایران و آژانس مقداری به رابطه ایران و غرب بستگی دارد. روابط ایران و غرب در این هشت ماه که جنگ غزه ادامه داشت تا حدودی تیره شد. قبل از جنگ غزه ایران و آمریکا قرارداد نانوشته‌ای داشتند. مسائل به کندی به سمت جلو پیش می‌رفت. در حال حاضر، آقای گروسی پیشنهاداتی داده و آقای اسلامی هم نظرات خودش را دارد. گروسی تلاش دارد که حداکثر را بگیرد. ایران هم امتیاز بی خود به آژانس نمی‌دهد. مسائل آژانس با سیاست آمیخته است به این نحو که بی ارتباط با رابطه ایران و غرب نیست. هر چقدر رابطه ایران و غرب بهتر شود مسائل ایران و آژانس هم بهتر پیش می‌رود. هر چقدر  تیره‌تر باشد مسائل ایران و آژانس هم کند می‌شود.»

او اضافه کرد: « قبل از جنگ غزه توافقات نانوشته‌ای بین ایران و آمریکا صورت گرفت و قرار هم بر این بود گفتگو‌ها ادامه یابد.  در مرحله اول قرار شد تنش‌ها کم شود، پول ایران مقداری برای غذا و دارو آزاد شد. همچنین در خصوص فروش نفت برای ایران مزاحمت کمتر ایجاد شود. اما وقتی جنگ غزه رخ داد این مساله متوقف شد. اروپایی‌ها چند بیانیه تند علیه ایران صادر کردند. بعد از ماه‌ها دوباره مسیر در حال باز شدن است. این نکته را فرموش نکنید، اگر آقای گروسی به ایران آمده حتما پشت پرده هم توافقات و گفتگو‌هایی انجام می‌شود. حداقل بین ایران و آمریکا. این‌ها باید با هم پیش برود، مانند خط قطار موازی باید پیش برود.»

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

ابراهیم رئیسی به شهادت رسید

قطع مستمری ۹۰هزار نفر در سازمان هدفمندی یارانه‌ها

خشونت جنسی علیه مردان در فلسطین، یک واقعیت غیرقابل انکار!

روایت خبرگزاری قوه قضاییه از مرگ نیکا شاکرمی

مشروبات الکلی تقلبی کجا و چطور پر می‌شوند؟

دیدگاه؛ چرا حکمرانان شنبه را تعطیل نمی‌کنند؟

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

پیشنهاد سردبیر
زندگی