چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ 24 July 2024
پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۷
کد خبر: ۵۰۲۵۲

سرقت ۳۲۰ میلیون دلار در جدیدترین هک رمزارز

ورم هول (Wormhole) که یکی از معروفترین پلهای میان زنجیره ای بین سولانا و اتریوم است، حدود ۳۲۰ میلیون دلار را در حمله هکی که ظاهرا بعدازظهر چهارشنبه اتفاق افتاد، از دست داد.

این دومین سرقت بزرگ رمزارز پس از سرقت ۶۰۰ میلیون دلاری رمزارز از پلی نت ورک و بزرگترین حمله هک به سولانا است که رقیب اتریوم محسوب می شود و در اکوسیستمهای توکن غیرقابل معاوضه (NFT) و فاینانس غیرمتمرکز (DeFi)، محبوبیت رو به رشدی پیدا کرده است.

اتریوم پراستفاده ترین شبکه بلاک چین بوده و بازیگر بزرگی در دنیای DeFi به شمار می رود که در آن قطعات قابل برنامه ریزی کد که به عنوان تماسهای هوشمند شناخته می شوند، می توانند جای واسطه هایی نظیر بانکها و وکلا را در انواع خاصی از مبادلات مالی بگیرند. سولانا رقیب جدیدی که به تازگی معرفی شده است، به دلیل ارزانتر بودن و سریعتر بودن استفاده از آن در مقایسه با اتریوم، محبوبیت رو به رشدی پیدا کرده است.

دارندگان رمزارز اغلب در یک اکوسیستم بلاک چین فعالیت نمی کنند بنابراین طراحان، پلهای میان زنجیره ای ساخته اند تا به کاربران امکان دهند رمزارز را از یک زنجیره به دیگری منتقل کنند.

ورم هول پروتکلی است که به کاربران امکان می دهد توکن ها و NFT های خود را بین سولانا و اتریوم جا به جا کنند. طراحان نماینده ورم هول، هک شدن این پروتکل را در حساب توییترش تایید و اعلام کردند این شبکه برای اصلاحات تعطیل شده است. وب سایت رسمی این پروتکل در حال حاضر غیرقابل دسترس است.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، بررسی شرکت امنیت سایبری بلاک چین سرتیک نشان داده که هکرها حداقل اتریوم به ارزش ۲۵۱ میلیون دلار و سولانا به ارزش ۴۷ میلیون دلار و بیش از چهار میلیون دلار سکه یو اس دی سی را به سرقت برده اند.

طبق یافته های یک تحقیقات، کلاهبرداری و دزدی در پلتفرمهای DeFi سال میلادی گذشته از مرز ۱۰ میلیارد دلار عبور کرد و ریسکهای مربوط به حوزه ساماندهی نشده رمزارزها را بیش از پیش نمایان ساخت.


 

منبع خبر : ايسنا
منبع: ایسنا
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر
زندگی