دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۴۰۳ 15 April 2024
دوشنبه ۰۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۶
کد خبر: ۵۸۳۵۸

سفیر اسبق ایران در چین: وارد یک دوران رابطه نسبتا سرد با چین خواهیم شد

سفیر اسبق ایران در چین: وارد یک دوران رابطه نسبتا سرد با چین خواهیم شد
ملائک بیان کرد: «اینکه مواضع چینی‌ها در سازمان‌های بین‌المللی در مورد ما چه خواهد بود را باید تحت کنترل داشته باشیم، از جمله در موضوع اتمی که شاید خیلی مطرح نباشد و ما داریم به پایان برجام می‌رسیم. ولی مواضعی که آقای شی جین پینگ در عربستان گرفته است، در مورد ۵، ۶ موضوع برای ما حیاتی است.»

به گزارش «فراز» حسین ملائک در پیش‌بینی خود از آینده روابط ایران و چین باتوجه به تحولات اخیر، عنوان کرد: «به نظر می‌رسد ما یک دوران نسبتا سردی را باید طی کنیم. چراکه مواضعی که آقای رییسی گرفتند، مواضع سختی است و جبران آنچه از آن‌ها خواسته شده برای چینی‌ها ناممکن و به سختی امکان‌پذیر است؛ بنابراین ما یک دوران نامشخصی را در روابط خواهیم داشت که به طور مثال ممکن است چند ما یا یک سال به طول بیانجامد.»

 وی همچنین درخصوص مواضع چین در سازمان‌های بین‌المللی در مورد ایران، بیان کرد: «اینکه مواضع چینی‌ها در سازمان‌های بین‌المللی در مورد ما چه خواهد بود را باید تحت کنترل داشته باشیم، از جمله در موضوع اتمی که شاید خیلی مطرح نباشد و ما داریم به پایان برجام می‌رسیم. ولی مواضعی که آقای شی جین پینگ در عربستان گرفته است، در مورد ۵، ۶ موضوع برای ما حیاتی است.»

سفیر اسبق ایران در چین، این موضوعات حیاتی را اینگونه عنوان کرد: «یکی بحث یمن است که موضعی که چین گرفته کاملا علیه ایران محسوب می‌شود. البته نه اینکه به طور مشخص اسم ایران شود، ولی چون یک طرف عربستان است و یک طرف ادعا می‌شود که ایران از حوثی‌ها دارد دفاع می‌کند، بنابراین این موضع کاملا ضد ایرانی و به نفع عربستان محسوب می‌شود. در مورد تسلیح کردن گروه‌های غیرقانونی در منطقه هم مشخصا حرف‌شان علیه ایران است.»

ملائک ادامه داد: «در خصوص حمله به آبراه‌ها و خطوط بین‌المللی، از یک جانب کسانی ایران را متهم کردند و از سوی دیگر هم اسرائیلی‌ها در دریای سرخ به کشتی‌های ایرانی حمله کردند. یعنی ممکن است چینی‌ها بگویند که در این موضوع فقط ایران نیست بلکه دیگران هم هستند. همچنین در موضوع دادن پهپاد به گروه‌های غیرقانونی، بازهم ایران متهم است؛ بنابراین باید ببینیم در بیانیه‌های آینده که کشور‌ها یا سازمان‌های بین‌المللی صادر می‌کنند، اگر اسم ایران بیاید چینی‌ها چه رایی خواهند داد.»

 
 

 

منبع خبر : انتخاب
منبع: انتخاب
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

تجاوز سربازان اسراییلی به زنان در بیمارستان الشفا

مقام معظم رهبری سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند

بچه‌های ظریف کجا زندگی می‌کنند؟

همه چیز درباره خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال | پرسپولیس به تامین اجتماعی واگذار می‌شود؟

خاتمی: آگاهانه و صادقانه رأی ندادم تا به هیچکس دروغ نگفته باشم

ظریف اسفند ۱۴۰۲؛ به زودی در فراز ببینید!

نقش اصلی روسیه در راه‌اندازی کانال زنگزور؛ ایران دور می‌خورد؟

پیشنهاد سردبیر

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!