شنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ 20 April 2024
چهارشنبه ۰۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۸
کد خبر: ۵۸۴۱۸

فروشنده هست، خریدار نیست؛ آیا دلار آماده عقب‌نشینی می‌شود؟

فروشنده هست، خریدار نیست؛ آیا دلار آماده عقب‌نشینی می‌شود؟
کارشناسان بازار ارز معتقدند علی رغم صف‌شکنی‌های اخیر قیمت‌ها، هنوز دلار چارت قیمتی حدود ۳۷ هزار تومان را پر نکرده و بدین جهت احتمال بازگشت قیمت‌ها از ۴۳ هزار تومان به رقم‌های پائین‌تر و حتی زیر ۴۰ هزار تومان هم محتمل و ممکن است.

دلار در روز چهارشنبه یک رکوردشکنی تازه داشت و در مسیر رشد قیمت مستمر یک هفته اخیر از سقف ۴۳ هزار تومان هم رد شد. همزمان نگرانی از صف شکنی‌های جدید دلار در بازار آزاد ایران به شدت رو به افزایش گذاشته و حالا عده زیادی از مردم به این سوال فکر می‌کنند که چشم انداز بازار ارز در آینده نزدیک چه خواهد بود؟ این سوالی است که حالا به تجربه، پاسخ آن حتی به نان شب مردم هم گره خورده.

برداشت عمومی از مسیر بازار ارز این است که قطار قیمت‌ها بدون توقف پیش برود و دلار هر روز یک رکورد قیمتی جدید ثبت کند. اما این شاید تنها ظاهر ماجرا باشد؛ نگاهی دقیق‌تر به تحولات بازار ارز و همینطور رویدادهای دیگری که می‌توانند بر این حوزه اثرگذار باشند حکایت از وقوع احتمالات دیگری دارد. احتمالی چون عقب‌نشینی قیمت‌ها در بازار ارز.

امروز همزمان با عبور قیمت دلار از محدوده ۴۳ هزار تومان در بازار ارز ایران شرایط به اینگونه بود که صرافی ها اقدام به خرید ارز با حدود ۱۳۰۰ تومان کمتر از رکورد قیمتی دلار می‌کردند. به این معنا قیمت خرید دلار توسط صرافی‌ها در محدوده ۴۲ هزار تومان قرار داشت. همزمان اما تقاضا برای فروش دلار به شکل قابل توجهی بالا بود.

این وضعیت، یعنی وفور فروشنده و کمبود خریدار وضعیتی است که به لحاظ سابقه همواره به معنای آن است که دلار به سقف قیمتی خود رسیده و آماده عقب‌نشینی است.

به این وضعیت عامل مذاکرات هسته‌ای را نیز باید افزود؛ دلار در روزی سقف ۴۳ هزار تومان را شکسته که امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه کشورمان برای یک سفر راهی عمان شده است. اهمیت این سفر در آن است که به نظر می‌رسد باید منتظر اخباری درباره مذاکرات هسته‌ای از آن باشیم. چه اینکه گفته شده امیرعبدالهیان حامل پیامی از رئیسی خطاب به سلطان عمان درباره مذاکرات احیاء برجام است.

به موازات همین تحول هم برخی سیگنال‌های مثبت درباره احتمال از سرگیری مذاکرات از اروپا نیز به گوش می‌رسد و این در حالی است که ابتدای هفته نیز ایران بر عزم خود برای احیاء برجام به شکل توافق سال ۲۰۱۵ تاکید کرده بود.

با این وضع اگر در روزهای آتی خبری از سمت مذاکرات هسته‌ای نیز به تهران برسد به طور قطع واکنش بازار ارز به آن چیزی جز عقب‌نشینی در قیمت‌ها نخواهد بود.

کارشناسان بازار ارز معتقدند علی رغم صف‌شکنی‌های اخیر قیمت‌ها، هنوز دلار چارت قیمتی حدود ۳۷ هزار تومان را پر نکرده و بدین جهت احتمال بازگشت قیمت‌ها از ۴۳ هزار تومان به رقم‌های پائین‌تر و حتی زیر ۴۰ هزار تومان هم محتمل و ممکن است.

با این ترتیب به احتمال زیاد قیمت ۴۳ هزار تومان فعلی دلار در بازار آزاد ایران را باید سقف قیمت دانست و منتظر بازگشت آن در روزهای آتی بود. البته که بازار ایران را نمی‌توان تابع دقیقی از تحلیل‌ها و چارت‌ها دانست و به طور دقیق آن را پیش‌بینی کرد.

 

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

تجاوز سربازان اسراییلی به زنان در بیمارستان الشفا

مقام معظم رهبری سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند

بچه‌های ظریف کجا زندگی می‌کنند؟

همه چیز درباره خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال | پرسپولیس به تامین اجتماعی واگذار می‌شود؟

خاتمی: آگاهانه و صادقانه رأی ندادم تا به هیچکس دروغ نگفته باشم

پیشنهاد سردبیر

دیاکو حسینی در گفت‌وگو با فراز پاسخ موشکی و پهپادی به اسراییل را بررسی کرد

چرا ایران عملیات نظامی را از پیش اطلاع داد؟

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!