دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۴۰۳ 15 April 2024
چهارشنبه ۰۷ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۶
کد خبر: ۵۸۴۲۱

سخنگوی دولت: بازار کاذبی که در حوزه ارز ایجاد شده موقتی است

سخنگوی دولت: بازار کاذبی که در حوزه ارز ایجاد شده موقتی است
سخنگوی دولت با بیان اینکه در حال حاضر بازار کاذبی در حوزه ارز ایجاد شده که موقتی است، گفت: این دولت با ضرر زدن به مردم در بورس برای خودش منفعت ایجاد نمی‌کند.

علی بهادری جهرمی سخنگو و دبیر هیأت دولت طی سخنانی در نشست مسئولان سیاسی بسیج دانشجویی خواهران در آبعلی با تأکید بر اهمیت توجه و برنامه‌ریزی برای آینده گفت: در آیات و روایات داریم که هر کشور و قومی خودش آینده‌اش را ترسیم و طراحی می‌کند و تصمیم می‌گیرد که پیشرو و آینده‌ساز باشد یا پیرو باشد و آینده‌اش را دیگران بسازند. در این مسیر هم طبیعتاً رقابتی بین افراد و جوامع وجود دارد و هر که فعال‌تر باشد، موفق‌تر است.

وی ادامه داد: ما با توجه به اختلاف دیدگاه جدی که در جهان‌بینی‌مان با برخی کشورها داشتیم، در مسیری که برای رشد طراحی می‌کنیم نیز نگاه متفاوتی داریم. مسئله این است که جامعه مطلوب چه جامعه‌ای است، به عنوان مثال در آن آزادی ازدواج با همجنس نماد آزادی و مطلوبیت است یا اینکه استحکام بنیان خانواده مطلوبیت دارد؟

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: در رقابت برای آینده‌سازی به ویژه بعد از جنگ جهانی دوم، تفاوت معناداری بین کشورهای جهان ایجاد شد؛ عده‌ای از کشورها درگیر جنگ شدند و عقب افتادند و بخشی از کشورها که در راس‌شان ایالات متحده آمریکا بود، پیشرو شدند زیرا از جنگ دور ماندند.

بهادری جهرمی تشریح کرد: کشورهای پیروز جنگ جهانی دوم از جمله آمریکا، انگلستان، فرانسه و شوروی ساختاری در سازمان ملل به نام شورای امنیت ایجاد کردند تا به ادعای خودشان از جنگ پیشگیری کنند ولی عنان این ساختار با حق وتو در دست خودشان بود، خلاصه حق وتو نیز همین است که کاری که من بخواهم در جهان می‌شود و کاری که نخواهم نمی‌شود که این مسئله خیلی شفاف است.

وی تصریح کرد: ساختار سازمان ملل مبتنی بر حق وتو برای تنظیم‌گری جهان با قواعد حقوقی است، یعنی زورگویی و دیکتاتوری قانونی به وسعت جهان تشکیل شده است. بعد از آن نیز تقریباً با فاصله یک سال در معاهده دیگری دلار را به عنوان ارز مبنای جهانی اعلام کردند. این اقدام آثار بسیار زیادی به نفع آمریکا داشت که یکی از آنها اشراف نسبت به همه مبادلات جهانی است، یعنی آمریکا می‌داند که رقبای اقتصادی‌اش چه مبادلاتی را انجام می‌دهند ولی رقبای آن از مبادلات آمریکا مطلع نیستند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه اگر جنگ نباشد چرخه اقتصاد آمریکا نمی‌چرخد و الگوی توسعه آمریکا مبتنی بر جنگ است، اظهار کرد: در زمینه قدرت نظامی هم آمریکا با بمب اتمی که به هیروشیما و ناکازاکی زده بود، دیوانه بودن خودش را در حوزه نظامی به همه نشان داد. قدرت برتر جهانی شدن ایالات متحده، بر مبنای بمب اتم و قدرت نظامی است.

بهادری جهرمی در مورد نقش ایران در نظم بعد از جنگ جهانی دوم بیان کرد: در تقسیم بندی وظایف کشورها توسط پیروزان جنگ جهانی دوم، ایران به عنوان تأمین کننده انرژی این کشورها و ناظم منطقه انتخاب شد ولی ناظمی که مستقل نبود و فرمانده نظامی‌اش هم از سگ آمریکایی جایگاه پایین‌تری داشت؛ یعنی ناظمی که برای آمریکا نظم‌آفرینی می‌کرد نه برای ملت خودش.

وی اظهار کرد: در این الگوی طراحی شده و مهندسی شده برای قدرت جهانی، مردم ایران انقلابی به رهبری حضرت امام (ره) انجام دادند و گفتند ما این هندسه قدرت را قبول نداریم و می‌خواهیم خودمان آینده‌مان را تعیین کنیم و در این زمینه پیشرو باشیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: برخی که شعار آزادی می‌دهند توجه نمی‌کنند که معنی آزادی همین است، یعنی خودمان سرنوشت‌مان را مشخص کنیم نه اینکه کسی از بیرون سرنوشت ما را مشخص کند؛ حضرت آقا چند سال پیش به زیبایی این مفهوم را تبیین فرمودند که استقلال یعنی آزادی در سطح ملی.

بهادری جهرمی با اشاره به منابع انسانی و طبیعی غنی ایران خاطرنشان کرد: نقش متفاوت بازی کردن چنین قدرتی تمام معادلات جهانی را به هم می‌زند و به همین دلیل بعد از انقلاب اسلامی، غرب تمام قد جلوی اینکه ما نقش متفاوتی برای خودمان تعریف کنیم، ایستاد.

وی با اشاره به جنگ تحمیلی و اقدامات آمریکا و متحدان‌اش علیه ایران گفت: مسیر جنگ افروزی غرب علیه ما هرگز تمام نشده و تا قبل از ظهور و زمانی که مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه الشریف) جهان را به سمت صلح و ثبات ببرند، دشمنی آن‌ها با استقلال‌خواهی ما تمام نخواهد شد.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنان‌اش اظهار کرد: طبیعتاً در طی ۴٣ سال گذشته اشتباهاتی در حکمرانی کشور وجود داشته است ولی صرف نظر از آن باید در نظر بگیریم که ما یک ملت در حال رشد هستیم که دشمن داریم؛ ما در قضاوت عملکردمان باید موانع خارجی و ضعف‌ها و سوءمدیریت درونی را با هم ارزیابی کنیم.

بهادری جهرمی تصریح کرد: پیشرفتی که جمهوری اسلامی طی چهل و چند سال اخیر داشته، در عموم شاخص‌ها با صدها سال گذشته تاریخ خودمان و کشورهای منطقه و میانگین رشد جهانی قابل مقایسه نیست. البته این رشد همواره و در تمام دوره‌ها یک‌سان نبوده و به عنوان مثال ما در دهه نود در سیر نزولی این رشد قرار داشتیم.

وی افزود: در دهه ۹۰ تحریم‌های اقتصادی علیه کشور ما شدت گرفت و همزمان با جنگ رسانه‌ای هجمه گسترده‌ای علیه امید و اعتماد مردم ما صورت گرفت ولی در عین حال توان و ظرفیت های رسانه ای کشور به درستی فعال نشد.

سخنگوی دولت اضافه کرد: به عنوان مثال در جنگی که در فضای مجازی صورت گرفت و رهبر انقلاب دستور تشکیل شبکه ملی اطلاعات را دادند، در تمامی دهه نود شبکه ملی اطلاعات کمتر از ۳۰ درصد رشد داشت‌.

وی یادآور شد: ولی در طول یک سال و سه ماه این دولت، حدود ۳۰ درصد رشد در شبکه ملی اطلاعات داشتیم و پیشرفت این شبکه امروز به ۶٠ درصد رسیده است. در جنگ اقتصادی نیز همین طور بود و عده ای به جای استفاده از توان داخلی، به رفع تحریم ها و خارج کشور امید بسته بودند و معلوم است که نتیجه آن رویکرد تضعیف کشور در یک دهه اخیر بود.

بهادری جهرمی تصریح کرد: همان زمان رئیس وقت بانک مرکزی در مورد آثار برجام صراحتاً گفت «تقریباً هیچ» ولی امروز آمارهای اقتصادی نشان می دهد این وضعیت در سایر بخش‌ها نیز وجود داشته و در طول یک دهه اخیر نه تنها پیشرفت نداشتیم بلکه پسرفت نیز کردیم؛ زیرا رقبای ما هم‌زمان در حال پیشرفت بودند و اگر با خلق پول، تورم ایجاد نمی‌شد، سفره مردم کوچک نمی‌شد.

سخنگوی دولت با اشاره به اوضاع نابسامان کشور در حوزه‌های مختلف در زمان آغاز به کار دولت سیزدهم بیان کرد: دولت مردمی سال گذشته در یک شرایط سخت و مسیر غلط کار را به دست گرفت و در طول یک سال گذشته تلاش کرده است اوضاع را بهبود بخشد و کشور را به سمت مسیر پیشرفت واقعی حرکت دهد.

بهادری جهرمی تشریح کرد: ما در ابتدای شروع به کار دولت با اتکا به توانمندی داخلی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های جهانی واکسیناسیون کرونا را به سطحی رساندیم که در آذرماه امسال ۱۳ روز بدون فوتی کرونایی داشتیم و تمام محدودیت‌های کرونایی هم برداشته شده در حالیکه در کشورهای اروپایی و آمریکا هنوز آمار کشته‌های سه رقمی کرونا وجود دارد؛ این در حالی است که در یک سال و نیم آخر دولت قبل، ما در تمامی میانگین‌های جهانی سلامت پایین‌تر بودیم و کشته‌های ۷۰۰ نفری کرونایی در روز داشتیم.

وی ادامه داد: در اینجا و زمانی که دشمن دید که ما به سمت درمان مشکلات می‌رویم و مدیریت داخلی ما دیگر لبه دوم قیچی تحریم آنها نیست، مسیر را تغییر داد و همان دشمنی که ۱۰ سال پیش گفته بود تحریم ما فلج کننده است، دو هفته پیش اذعان داشت که تحریم‌های‌شان ناکارآمد شده زیرا ما با عملکرد متوازن و توجه به تولید داخل و توجه به ظرفیت‌ها، مسیر رشد اقتصادی و مقابله با تحریم را شروع کردیم.

سخنگوی دولت درباره دلایل ایجاد ناآرامی‌های اخیر در کشور توسط دشمنان تصریح کرد: تجربه سال های گذشته نشان داده است هروقت کشور در مسیر پیشرفت حرکت کرده آنها تمام قد وارد عمل شده اند تا این حرکت شتابان را متوقف کنند؛ به همین دلیل مقام معظم رهبری فرمودند که اصلی‌ترین مقابله ما با این اقدامات دشمن، استمرار و سرعت بخشی به این مسیر خدمت است که ما هم این امر را تکلیف خودمان می‌دانیم ان‌شاءالله این مسیر را با سرعت بیشتر پیش خواهیم رفت.

وی در بخش دیگری از سخنان‌اش با اشاره به افزایش بودجه آموزش و پرورش در دولت سیزدهم گفت: در حال حاضر ۱۴ درصد از بودجه عمومی به آموزش و پرورش اختصاص داده شده است که عدد قابل قبولی است اما ۹۵ درصد این بودجه صرف هزینه جاری می‌شود، پس اگر خروجی مطلوب نیست، باید بر روی بهره‌وری‌مان توجه کنیم و برای همین است که دولت در شاخص‌های رشد در حوزه‌های مختلف، ۵۰ درصد اصلاحات رشدی را بر روی بهره‌وری متمرکز کرده است.

بهادری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره مالیات بر خانه‌های خالی اظهار کرد: وزارت راه و شهرسازی در این دولت ۵۰۰ هزار خانه خالی را شناسایی کرد و برای آن‌ها مالیات مشخص شده و اظهارنامه مالیاتی صادر شده و به آنها ابلاغ شده که یک قدم رو به جلو است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: دولت در مسیر اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی قرار گرفته است ولی زیرساخت‌های اطلاعاتی ما در عموم حوزه‌ها دچار ضعف است و در یک جاهایی نیز نیازمند همکاری فرابخشی است، مثلاً در همین مورد نیاز داریم که سازمان ثبت اسناد که زیرمجموعه قوه قضائیه است، ارتباط جدی‌تر و گسترده‌تری با ما داشته باشد.

 

منبع خبر : ايسنا
منبع: ایسنا
برچسب ها:
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

تجاوز سربازان اسراییلی به زنان در بیمارستان الشفا

مقام معظم رهبری سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند

بچه‌های ظریف کجا زندگی می‌کنند؟

همه چیز درباره خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال | پرسپولیس به تامین اجتماعی واگذار می‌شود؟

خاتمی: آگاهانه و صادقانه رأی ندادم تا به هیچکس دروغ نگفته باشم

ظریف اسفند ۱۴۰۲؛ به زودی در فراز ببینید!

نقش اصلی روسیه در راه‌اندازی کانال زنگزور؛ ایران دور می‌خورد؟

پیشنهاد سردبیر

دیاکو حسینی در گفت‌وگو با فراز پاسخ موشکی و پهپادی به اسراییل را بررسی کرد

چرا ایران عملیات نظامی را از پیش اطلاع داد؟

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!