پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ 23 May 2024
شنبه ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۰
کد خبر: ۵۸۴۸۹
کاهش ۳۰ درصدی سهم ایران از منابع آبی ارس!
طبق بررسی‌های کمیسیون توسعه پایدار اتاق ایران درباره آثار پروژه آناتولی شرقی بر منابع آبی شمال غرب ایران، سهم ایران از منابع آبی رودخانه ارس ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد و باز هم پای ترکیه در میان است.

ترکیه ده پروژه آبی دارد که معروف ترین آن‌ها ایلیسو، نوزدهمین سدی بود که روی دجله و فرات احداث شد. کارکوت نیز یکی از سدهای احداث شده روی ارس است که با بیش از ۱.۶ میلیارد متر مکعب آبگیری نیز شده است. در نتیجه این پروژه‌های آبی ترکیه، ارس کم‌ رمق به ارمنستان می‌رسد. بعد با عبور از این کشور وارد ایران شود، سپس در آذربایجان به رود کورا می‌پیوندد و در نهایت به دریای خزر که برسد از خروش می‌ایستد.

تلخ آنکه ارمنستان نیز با احداث دو سد بزرگ با ظرفیت ۲۵۰ میلیون متر مکعب و ۹ سد کوچک تا ۱۰۰ میلیون متر مکعب بر مسیر ارس، پیش‌ از ورود این رود به ایران از خروش آن می‌کاهد.

هرچند طبق گزارش دیپلماسی ایرانی، سدهای ارمنستان بیشتر برای کنترل سیلاب احداث شده‌اند اما سدهای غول‌آسای ترکیه نگرانی نسبت به جریان حیات در ارس را افزون کرده اند. تهدید اقتصاد کشاورزی، پوشش گیاهی، شرایط زیست حیوانی و اکوسیستم منطقه، خشک شدن دشت مغان، افزایش ریزگردها و ...تنها بخشی از تبعات بی‌آب شدن ارس، دجله و فرات است.

حجم ویدیو: 16.68M | مدت زمان ویدیو: 00:02:37 دانلود ویدیو
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

ابراهیم رئیسی به شهادت رسید

قطع مستمری ۹۰هزار نفر در سازمان هدفمندی یارانه‌ها

خشونت جنسی علیه مردان در فلسطین، یک واقعیت غیرقابل انکار!

روایت خبرگزاری قوه قضاییه از مرگ نیکا شاکرمی

مشروبات الکلی تقلبی کجا و چطور پر می‌شوند؟

دیدگاه؛ چرا حکمرانان شنبه را تعطیل نمی‌کنند؟

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

پیشنهاد سردبیر
زندگی