جمعه ۲۴ فروردين ۱۴۰۳ 12 April 2024
شنبه ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۶
کد خبر: ۵۸۵۰۴

سوالات امتحان نهایی امسال هم لو رفت

سوالات امتحان نهایی امسال هم لو رفت
امسال نیز همانند سال های گذشته انتشار سوالات امتحان نهایی در فضای مجازی جنجال ایجاد کرده و از آنجایی که تعدادی از دانش آموزان در جلسه امتحان، گوشی موبایل با خود به همراه برده بودند، شائبه تقلب در امتحانات قوت گرفته است!

امسال نیز همانند سال های گذشته انتشار سوالات امتحان نهایی در فضای مجازی جنجال ایجاد کرده و از آنجایی که تعدادی از دانش آموزان در جلسه امتحان، گوشی موبایل با خود به همراه برده بودند، شائبه تقلب در امتحانات قوت گرفته است! و از آنجایی که نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم در کنکور سهم ۴۰ درصدی دارد، لو رفتن سوالات برای دانش آموزان و خانواده هایشان اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

محسن زارعی رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش در گفتگو با شبکه خبر، نسبت به خبر لورفتن سوالات امتحانات نهایی واکنش نشان داده و اظهار داشته: «زمان شروع امتحانات ساعت ۱۰ صبح بوده است. ما در برنامه اعلامی شروع فرآیند را از ساعت ۹ و نیم صبح اعلام کردیم یعنی از نیم ساعت قبل داوطلبان باید در محل حوزه ها حضور داشته باشد که مراحل آماده سازی برای آزمون را پشت سر بگذارد که چنین اشتباهی صورت گرفت و برخی مراکز ساعت نه و نیم را به عنوان زمان شروع آزمون در نظر گرفته شده بود.»

زارعی افزوده: «افرادی سودجو با کانال هایی که به دنبال انتشار سوال بودند؛ ادعا کردند که به سوالات دسترسی داشتیم و پاسخ هایی را انتشار دادند که این پاسخ ها مربوط به سوالات اصلی نبود و پاسخ های غیر واقعی بود و مستندات آن هم موجود است.»
او گفته: «در زمان برگزاری آزمون در ساعت ۱۰:۱۲ دقیقه یکی از داوطلبان از امتحانات ریاضی ۳ علوم تجربی عکس گرفت و این عکس از طریق کانال ها و در شبکه های اجتماعی تحت عنوان اینکه به سوالات دسترسی پیدا شده است منتشر شد؛ در حالی که انتشار این برگه ها بعد از پخش سوالات و برگزاری امتحانات صورت گرفته است. ساعت برگزاری آزمون ساعت ۱۰ بوده، اما ساعت ۱۰ و ۱۲ دقیقه سوالات منتشر شده است و این به معنی لو رفتن سوالات نیست؛ لو رفتن به معنی دسترسی به سوالات قبل از امتحان است.»


لزوم پاسخگویی و حساسیت بیشتر مسئولان

 

از آنجایی که طراحان مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اجرای مصوبه تاثیر ۴۰ درصدی امتحانات نهایی بر کنکور ۱۴۰۲ از همین امسال تاکید کردند، باید درباره وضعیت به وجود آمده و اینکه چه تضمینی وجود دارد این وضعیت در امتحانات نهایی خرداد ماه آن هم با جمعیت بیشتر دانش آموزان شرکت کننده، تکرار نشود، توضیح بدهند. چرا که انتشار سوالات در شبکه اجتماعی موجب شده تا بسیاری از دانش آموزان از این مسئله گلایه کنند و صحت و سلامت برگزاری امتحانات را زیر سوال ببرند.
متاسفانه تعداد کانال هایی که سؤالات امتحانات و پاسخ های آن را منتشر می کنند، کم نیست و با توجه به اینکه بردن موبایل به داخل حوزه های امتحانات نهایی در حال وقوع است، اگر داوطلبی بتواند به پاسخ ها دسترسی پیدا کند حق سایر داوطلبان ضایع خواهد شد. به همین دلیل علاوه بر برطرف کردن شک و شبهه درباره لو رفتن سوالات و همچنین برخورد جدی با افراد خاطی، مسئولان آموزشی باید دقت بیشتری داشته باشند و نسبت به عدم انتشار سوالات از محل آزمون حساسیت بیشتری از خود نشان دهند.

 
 

 

منبع خبر : جوان
منبع: جوان
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!