پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۳ 18 April 2024
چهارشنبه ۱۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۲
کد خبر: ۵۸۶۳۲

ادعای جدید آمریکا؛ تهران به توافقی که نهایی شده بود پشت کرد

ادعای جدید آمریکا؛ تهران به توافقی که نهایی شده بود پشت کرد
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: ایرانی ها فرصت بازگشت سریع به پایبندی متقابل به برجام را از بین بردند.

به گزارش فراز به نقل از ایرنا، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر سه شنبه به وقت محلی در نخستین نشست خبری در سال ۲۰۲۳ با تداوم سیاست و رویکرد دوگانه دولت بایدن مدعی شد ما همچنان معتقدیم که دیپلماسی بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است اما گزینه ها را از روی میز حذف نخواهیم کرد و با شرکای خود از جمله رژیم صهیونیستی گفتگو خواهیم کرد.

 سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره همکاری واشنگتن با رژیم صهیونیستی علیه پهپادهای ایرانی از جمله پهپادهای ادعایی در اوکراین گفت که ما از اختیارات خود برای ایجاد اختلال در شبکه صادرات تسلیحات ایران از جمله پهپادهای این کشور استفاده و مقامات و نهادهای ایرانی را در این راستا تحریم کرده ایم.

پرایس تصریح کرد: ما همچنان به دنبال اهدافی هستیم که می توانیم از اختیارات خود علیه آنها استفاده کنیم. ما با شرکا و همکاران خود در سراسر جهان برای اختلال در این شبکه صادرات تسلیحات از ایران به روسیه و سایر عاملان مخرب همکاری خواهیم کرد.

پرایس در پاسخ به سوالی مبنی بر این ادعا که آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در تماس با الی کوهن وزیر خارجه رژیم صهیونیستی گفته است، واشنگتن احتمالا تلاش خواهد کرد تا اتحادیه اروپا را برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران با خود همراه کند؟ گفت که کشورهای اروپایی خود دارای اختیاراتی هستند.

وی در عین حال گفت: ما به همراه شرکای اروپایی از اختیارات خود علیه طیف وسیعی از اقدامات ایران از جمله صادرات پهپاد، حمایت از تروریسم ، نقض حقوق بشر و جلوگیری از دستیابی مردم ایران به اینترنت آزاد استفاده کرده ایم و ما به استفاده از این اختیارات ادامه خواهیم داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در تداوم دخالت در امور داخلی ایران گفت: ما شاهد رویدادهای مهمی در اعتراضات ایران بوده ایم. در این اعتراضات، زنان و دختران ایرانی نقش زیادی داشتند.

این مقام آمریکایی مدعی شد: اعتراضات ایران خودجوش بوده و از مرزهای قومی و جغرافیایی فراتر رفته و به نوعی رهبر ندارد. همین باعث شده معترضان بتوانند تلاش خود را به گونه‌ای پیش ببرند که در اعتراضات قبلی ممکن نبود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین در تدوام ادعاها و دخالت در امور ایران گفت که مردم ایران باید تصمیم بگیرند که چگونه خود را سازماندهی و هدف نهایی خود را مشخص کنند.

این مقام آمریکایی در عین حال مدعی شد: نقش و وظیفه ایالات متحده این‌ است که از آزادی بیان، آزادی تجمع، و دیگر حقوق مردم ایران حمایت کنیم.

پرایس در پاسخ به سوالی درباره لفاظی های بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر اقدام برای جلوگیری از شکل گیری مجدد توافق هسته ای اشاره کرد و همسو بودن یا نبودن دولت بایدن با این رژیم با توجه به روند مذاکرات گفت: ما همیشه در خصوص ایران و مسایل مهم دیگر از جمله برنامه هسته ای ایران با اسرائیل ارتباط مستمر داشته ایم .

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: تعهد آمریکا به امنیت اسرائیل قاطع است.

این مقام آمریکایی با تکرار ادعاها و بدون اشاره به زیاده خواهی های واشنگتن در مذاکرات و عدم اراده دولت بایدن برای تصمیم سیاسی مدعی شد: ایرانی ها فرصت بازگشت سریع به پایبندی متقابل به برجام را از بین بردند.

 
 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد: آنها در ماه سپتامبر به توافقی که از جهت مختلف نهایی شده بود پشت کردند.

وی با بیان اینکه از آن زمان تاکنون، برجام در تمرکز ما نبوده است، بار دیگر مدعی حمایت از آزادی بیان مردم ایران شد و گفت که واشنگتن بر این موضوع و مقابله با روابط نظامی درحال گسترش ایران و روسیه متمرکز بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال تصریح کرد: اگرچه برجام ماهها در دستور کار نبوده است اما تعهد جو بایدن به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای همچنان زنده است.

پرایس در ادامه ادعاهایش افزود: ما همچنان معتقدیم که دیپلماسی بهترین راه برای دستیابی به این هدف است اما ما گزینه ها را از روی میز حذف نخواهیم کرد و در خصوص همه گزینه ها با شرکای خود از جمله اسرائیل گفتگو خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر ایران را در خصوص وضعیت کنونی مذاکرات متهم دانست و مدعی شد که نشانه ای از تغییر رویکرد ایران ندیده ایم و به این اظهارات شک داریم و هرگونه اظهارنظری در خصوص تلاش دوباره ما برای احیای برجام نادرست است.

این مقام آمریکایی همچنین از اقدامات ضد ایرانی و تحریم های انگلیس و اروپا علیه ایران به بهانه های حقوق بشری حمایت کرد.

 

منبع خبر : ایرنا
منبع: ایرنا
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

تجاوز سربازان اسراییلی به زنان در بیمارستان الشفا

مقام معظم رهبری سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند

بچه‌های ظریف کجا زندگی می‌کنند؟

همه چیز درباره خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال | پرسپولیس به تامین اجتماعی واگذار می‌شود؟

خاتمی: آگاهانه و صادقانه رأی ندادم تا به هیچکس دروغ نگفته باشم

ظریف اسفند ۱۴۰۲؛ به زودی در فراز ببینید!

نقش اصلی روسیه در راه‌اندازی کانال زنگزور؛ ایران دور می‌خورد؟

پیشنهاد سردبیر

دیاکو حسینی در گفت‌وگو با فراز پاسخ موشکی و پهپادی به اسراییل را بررسی کرد

چرا ایران عملیات نظامی را از پیش اطلاع داد؟

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!