دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۴۰۳ 15 April 2024
چهارشنبه ۱۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۹
کد خبر: ۵۸۶۴۶

عضو سابق کارگروه ملی آلودگی هوا: تحریم‌ها بزرگترین تاثیر را در آلودگی هوا دارد

عضو سابق کارگروه ملی آلودگی هوا: تحریم‌ها بزرگترین تاثیر را در آلودگی هوا دارد
بهزاد اشجعی کارشناس آلودگی هوا می‌گوید که تحریم‌ها بزرگترین تاثیر را در آلودگی هوا گذاشته است. بخش عمده‌ای از درآمد‌های کشور، درآمد نفتی است که یا کلا معوق نمی‌شود یا به طور کامل نمی‌شود. درحالی که تا منابع مالی نباشد طبیعتا امکان اجرای برخی از راهکار‌های کاهش آلودگی هوا به صورت کامل وجود ندارد. همچنین با وجود تحریم‌ها قطعات نمی‌تواند وارد کشور شود یا عدم واردات اقلام دیگر ممکن است تحت تاثیر تحریم‌ها باشد.

روز گذشته سمیه رفیعی، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی عنوان کرد که بر اساس گزارش منتشر شده اخیر از سوی کارشناسان مستقل سازمان ملل، اثر تحریم‌ها در آلودگی هوای ایران بسیار زیاد بوده است که از موارد مطرح شده در این گزارش می‌توان به کیفیت سوخت و سیستم حمل و نقل اشاره کرد.

بهزاد اشجعی درمورد تاثیر تحریم‌ها بر آلودگی هوا گفت: «تحریم‌ها بزرگترین تاثیر را در آلودگی هوا گذاشته است. به هر حال بخش عمده‌ای از درآمد‌های کشور، درآمد نفتی است که یا کلا معوق نمی‌شود یا به طور کامل نمی‌شود. درحالی که راهکار‌های کاهش آلودگی هوا نیاز به بودجه دارد که تا منابع مالی نباشد طبیعتا امکان اجرای برخی از احکام به صورت کامل وجود ندارد.»

 عضو سابق کارگروه ملی آلودگی هوا افزود: «بزرگ‌ترین تاثیری که تحریم‌ها گذاشته است عدم امکان تامین مالی طرح‌های کاهش آلودگی هواست. در کنار این ممکن است تاثیرات دیگری هم گذاشته باشد از جمله در بحث تامین تجهیزات و قطعات مورد نیاز، مثلا در بحث خودروسازی که تولید کاهش پیدا کرده به دلیل این است که با وجود تحریم‌ها قطعات نمی‌تواند وارد کشور شود یا عدم واردات اقلام دیگر ممکن است تحت تاثیر تحریم‌ها باشد. همچنین بخشی از راهکار‌هایی که با قطعه یا دستگاه خاصی ارتباط دارد، اجرایی نمی‌شود.»

اشجعی ادامه داد: «افزون بر این‌ها در بحث صنایع پالایشگاهی می‌توان گفت ارتقای پالایشگاه‌ها برای اینکه بتوانند سوخت با کیفیت بهتری تولید کنند و کیفیت سوخت‌های دیگر را بهبود بخشند نیاز به همکاری‌هایی با یک سری از مراکز خارج از کشور برای انتقال یک سری تکنولوژی‌ها دارد که ممکن است تحریم روی این موضوع هم تاثیر بگذارد.»

وی درباره عدم واردات خودرو‌های خارجی و نقش آن در آلودگی هوا بیان کرد: «عدم واردات خودرو هم در بحث آلودگی هوا تاثیرگذار است چرا‌که می‌توان به جای استفاده از ناوگان فرسوده در شرایطی که ظرفیت تولیدمان در داخل کشور کم است، از خودرو‌های به روز خارجی یا حتی از خودرو‌های برقی و هیبریدی که داخل کشور تولیدش توسعه پیدا نکرده است، استفاده کرد.»

 
 

 

منبع خبر : انتخاب
منبع: انتخاب
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

تجاوز سربازان اسراییلی به زنان در بیمارستان الشفا

مقام معظم رهبری سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند

بچه‌های ظریف کجا زندگی می‌کنند؟

همه چیز درباره خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال | پرسپولیس به تامین اجتماعی واگذار می‌شود؟

خاتمی: آگاهانه و صادقانه رأی ندادم تا به هیچکس دروغ نگفته باشم

ظریف اسفند ۱۴۰۲؛ به زودی در فراز ببینید!

نقش اصلی روسیه در راه‌اندازی کانال زنگزور؛ ایران دور می‌خورد؟

پیشنهاد سردبیر

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!