دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۴۰۳ 15 April 2024
شنبه ۱۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۲
کد خبر: ۵۸۶۹۲
سهم دولت‌های پس از انقلاب در رشد قیمت دلار از ۱۳۶۰ تا به امروز

اینفوگرافی: دولت رئیسی رکورد رشد قیمت سالانه دلار را شکست

اینفوگرافی: دولت رئیسی رکورد رشد قیمت سالانه دلار را شکست
نگرانی این است که دولت سیزدهم در ادامه کار چه خواهد کرد؟ دولتی که در یک سال و نیم اول عمرش رکورد افزایش قیمت دلار شکسته شده، در شش سال و نیم آتی چه کارنامه‌ای خواهد داشت؟

قطار قیمت دلار در دولت ابراهیم رئیسی سر باز ایستادن ندارد اما حامیانش می‌گویند هنوز او تا رسیدن به درصد سقوط ارزش پول ملی در دولت‌های قبل از خود فاصله زیادی دارد. این حرف آنها درست؛ مثلا در دولت محمود احمدی نژاد قیمت دلار حدود ۳۵۰ درصد و در دولت حسن روحانی ۶۳۰ درصد رشد داشت. اینها در حالی است که قیمت دلار در دوران ابراهیم رئیسی رشدی کمتر از ۱۰۰ درصد را تجربه کرده.

اما همه ماجرا این نیست. وقتی از رشد قیمت دلار در دولت‌های قبل صحبت می‌کنیم حرف ناظر به یک دوره ۸ ساله است، حال آنکه ابراهیم رئیسی تا اینجا تنها ۱۶ ماه تجربه حضور در پاستور داشته. از همین رو شاید باید عملکرد دولت ابراهیم رئیسی در حوزه ارز با مقیاس‌های دیگری با عملکرد دولت‌های قبل مقایسه شود.

یکی از مقیاس‌ها این است؛ متوسط سالانه رشد قیمت دلار در هر دولت پسی از انقلاب چه بوده؟ این دقیقا همان جایی است که دولت سیزدهم را رکورددار سیر افزایشی قیمت دلار می‌کند. این دولت با فاصله بسیار زیادی از اسلاف خود دارای بالاترین نرخ افزایش سالانه قیمت دلار است. نکته اینکه این اتفاق در نیمه اول عمر دولت اول ابراهیم رئیسی رخ داده. یعنی در دوره زمانی که دولت‌های قبل همگی در تثبیت قیمت دلار موفق بودند.

به طور مثال با تمام انتقاداتی که به عملکرد اقتصادی دولت‌های احمدی‌نژاد و روحانی وارد است آنها توانسته بودند حتی تا حدود ۵ سال اول دولت‌های خود، نرخ دلار را ثابت نگه دارند. در دولت ابراهیم رئیسی اما تقریبا از همان روزهای نخست سیر افزایشی قیمت دلار و نزول ارزش پول ملی بدون توقف خاصی ادامه پیدا کرد و هیچکدام از شعارهای اقتصادی او و دولتمردانش نظیر گره نزدن اقتصاد کشور به سیاست خارجی نتوانست در عمل چهره خود را نشان دهد.

با این توصیف نگرانی این است که دولت سیزدهم در ادامه کار چه خواهد کرد؟ دولتی که در یک سال و نیم اول عمرش رکورد افزایش قیمت دلار شکسته شده، در شش سال و نیم آتی چه کارنامه‌ای خواهد داشت؟

نکته اینکه بررسی نرخ رشد سالانه قیمت دلار در دولت‌های بعد از انقلاب نشان می‌دهد که کاهش ارزش پول ملی در دوران اصلاحات کمترین شیب خود را تجربه کرده است. یعنی همان دولتی که مخالفانش آن را به بی‌توجهی به مسایل اقتصادی مردم و درگیر کردن کشور با سیاسی بازی متهم می‌کنند.

000 copy

برای مشاهده تصویر باکیفیت روی اینفوگرافی کلیک کنید

 

 

- گرافیست: مهدی محمدخانی

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

تجاوز سربازان اسراییلی به زنان در بیمارستان الشفا

مقام معظم رهبری سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند

بچه‌های ظریف کجا زندگی می‌کنند؟

همه چیز درباره خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال | پرسپولیس به تامین اجتماعی واگذار می‌شود؟

خاتمی: آگاهانه و صادقانه رأی ندادم تا به هیچکس دروغ نگفته باشم

ظریف اسفند ۱۴۰۲؛ به زودی در فراز ببینید!

نقش اصلی روسیه در راه‌اندازی کانال زنگزور؛ ایران دور می‌خورد؟

پیشنهاد سردبیر

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!