جمعه ۲۴ فروردين ۱۴۰۳ 12 April 2024
يکشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۸
کد خبر: ۵۹۰۶۴

استاد دانشگاه سعودی به اتهام فعالیت در توییتر و واتس‌اپ به مرگ محکوم شده است

استاد دانشگاه سعودی به اتهام فعالیت در توییتر و واتس‌اپ به مرگ محکوم شده است
استاد دانشگاه سعودی به اتهام فعالیت در توئیتر و واتس‌اپ به مرگ محکوم شده است.

به نوشته روزنامه گاردین، "عوض القرنی" ۶۵ ساله در سپتامبر ۲۰۱۷ و در آغاز سرکوب‌ها علیه اپوزیسیون و مخالفان دولت ولیعهد جدید محمد بن سلمان، دستگیر شد.

تصویری که از القرنی در رسانه‌های تحت کنترل عربستان منتشر کرده‌اند اینگونه است که او یک "واعظ خطرناک" است اما مخالفان می‌گویند او یک شخص برجسته است که در رسانه‌های اجتماعی پیرو زیاد داشت و در توئیتر دو میلیون نفر او را فالو می‌کنند.

حامیان حقوق بشر و مخالفان سعودی که در تبعید زندگی می‌کنند، هشدار داده‌اند که مقام‌های این کشور درگیر سرکوب شدید و جدید علیه افرادی هستند که به نظر می‌رسد منتقد دولت عربستان هستند. سال گذشته میلادی، "سلما الشهاب"، دانشجوی دکتری لیدز و مادر دو فرزند، به دلیل داشتن حساب کاربری توئیتر و دنبال کردن و بازتوئیت مخالفان و فعالان، به ۳۴ سال زندان محکوم شد. یک زن دیگر به نام "نورا القحطانی" به دلیل استفاده از توئیتر به ۴۵ سال زندان محکوم شده است.

دولت عربستان و سرمایه گذاران تحت کنترل دولت اخیرا سهام خود را در پلتفورم‌های رسانه‌های اجتماعی ایالات متحده از جمله توئیتر، فیسبوک و شرکت‌های سرگرمی مانند دیزنی افزایش داده‌اند.

شاهزاده الولید بن طلال، سرمایه گذار سعودی، دومین سرمایه گذار بزرگ توئیتر پس از تسلط ایلان ماسک بر این پلتفورم رسانه‌های اجتماعی است. این سرمایه‌گذار خود به مدت ۸۳ روز در جریان یک پاکسازی به اصطلاح ضد فساد در سال ۲۰۱۷ بازداشت شد. این شاهزاده اذعان کرده که پس از "تفاهم" با دولت عربستان که به گفته خودش "محرمانه و مخفی بود" آزاد شده است.

 

منبع خبر : ايسنا
منبع: ایسنا
برچسب ها:
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!