جمعه ۳۱ فروردين ۱۴۰۳ 19 April 2024
دوشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۴
کد خبر: ۵۹۰۹۸

زمستان سرد روابط ایران و اروپا در راه است

زمستان سرد روابط ایران و اروپا در راه است
با توجه به درجه اهمیت سازمان سپاه پاسداران در شاکله قدرت نظام جمهوری اسلامی، به نظر می رسد با شدت گرفتن تلاش‌ها برای قرار دادن نام این نهاد در زمره سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا باید منتظر فرا رسیدن فصل سرد روابط تهران و کشورهای اروپایی باشیم.

به گزارش فراز، فشارها بر پارلمان اروپا برای قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست سازمان های تروریستی افزایش پیدا کرده است. همین چند روز پیش بود که اعضای مجلس عوام انگلیس به اتفاق آرا طرحی را به تصویب رساند که از دولت این کشور می‌خواهست تا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد. اگرچه این طرح غیرالزام‌آور است اما لئو داچتری، از مشاوران وزارت خارجه انگلیس می گوید: «بریتانیا فعالانه موضوع قرار دادن سپاه پاسداران ایران در فهرست «سازمان‌های تروریستی» را بررسی می‌کند هر چند هنوز به تصمیم نهایی در این خصوص نرسیده است.»

 

به نظر می رسد این اقدام در راستای سلسله اقداماتی باشد که به گفته کشورهای غربی با هدف تشدید فشار علیه جمهوری اسلامی ایران در حال انجام است؛ دولت انگلیش  پیش از این اقدام مشترک  دیگری را نیز به همراه  کشورهای سوئد، اوکراین و کانادا برای ارجاع روند رسیدگی به پرونده سرنگونی پرواز PS752 هواپیمایی اوکراین به دیوان دادگستری بین‌المللی لاهه، در دستور کار قرار داده است تا نام این تشکل سیاسی و نظامی ایرانی رادر فهرست سازمان‌های تروریستی بین المللی بگنجاند.

 

 

اتحادی کم سابقه علیه سپاه

 

 

مخالفان جمهوری اسلامی ایران هم روز دوشنبه تجمعی را  در مقابل پارلمان اروپا در استراسبورگ (فرانسه) برگزار کردند و از این نهاد خواستند که نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی‌ اتحادیه اروپا قرار دهد.

 

به نظر می رسد علاوه بر انگلیس، تلاش هایی نیز در هلند،آلمان، فرانسه و برخی از کشورهای اروپایی برای قرار دادن نا سپاه در لیست سازمان های تروریستی در دست انجام است. روزنامه فرانسوی “لومند” اخیرا در گزارشی نوشت «نمایندگان این کشورها (هلند،آلمان و جمهوری چک) از بخش خدمات حقوقی شورای اروپا خواسته‌اند شدیدترین و محکم‌ترین اقدام ممکن را در قبال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وضع کند.

 

دریا صفایی عضو ایرانی‌تبار پارلمان بلژیک نیز با اشاره به اقدام پارلمان هلند از دولت بلژیک خواست که سپاه را در لیست تروریستی اتحادیه اروپا قرار دهد؛ اکثریت مجلس نمایندگان هلند، با پیشنهاد حزب «اتحاد مسیحی» برای قراردادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا موافقت کرده‌اند.

 

آلمان نیز موضوع قرار گرفتن نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا را مطرح کرده و دولت فرانسه هم پیش از این اعلام کرده بود که طرح این موضوع در شورای اروپا را رد نکرده است.

 

روزنامه لوموند در همین رابطه با انتشار گزارشی نوشت: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد لندن و برلین در تلاش هستند تا پاریس را متقاعد کنند تا موضع محکم‌تری در قبال تهران اتخاذ کرده و از گزینه قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی در اروپا حمایت کند.  این روزنامه مدعی شد که قرار دادن نام سپاه نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا و بریتانیا، محصول شرایط کنونی ایران است.

 

ذبح برجام 

 

با اعدام علیرضا اکبری که به جرم جاسوسی صورت گرفته است، روزنامه ساندی تلگراف در گزارشی مدعی شد که دولت انگلیس در حال بازنگری رویکرد خود درقبال «برجام» است؛ از زمان احیای برجام در دولت بایدن، این کشورهای اروپایی بودند که با واسطه‌گری میان تهران و واشنگتن به دنبال ایجاد حلقه واسطی نسبت به تداوم جریان مذاکرات در جهت احیای توافق هسته ای ایران بودند. این مهم یا با نقش آفرینی اعضای تروئیکای اروپایی پیگیری می شد و یا جوزپ بورل در قامت مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و انریکه مورا معاون او تداوم پیدا می کرد. مهمی که به نظر می رسد دیگر در زمره اهم موضوعات این اتحادیه و مقامات اعضای قاره سبز قرار ندارد.

 

علاوه براین، در راستای سلسله اقدامات کشورهای اروپایی به ویژه انگلیس دربرخورد با ایران، به جهت اعدام علیرضا اکبری زندانی دوتابعیتی ایرانی- انگلیسی  جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه انگلیس در صفحه توییترش از تحریم دادستان کل کشور توسط دولت مطبوع خود خبر داد و در ادامه هم نوشت که « ما امروز این رژیم (ایران) را پاسخگو و کاردار ایران در لندن را احضار کردیم و موقتا سفیر لندن در تهران را نیز، برای رایزنی فراخوانده ایم.»

 

به نظر می رسد که شرایط داخلی ایران، مقامات اروپایی را به این نتیجه رسانده است که برای احیای برجام نیز دیگر پای میز مذاکره با یا ایران ننشینند چرا که حتی مقامات کشوری مانند آلمان به عنوان نخستین شریک تجاری اروپا نیز با موضعی خصمانه در قبال ایران اعمال نظر می کنند. آنچنانکه آنالنا بربوک وزیر امور خارجه این کشور  از آغاز رایزنی‌ با شرکای اروپایی آلمان برای قرار دادن نام سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی خبر می دهد و اظهار می دارد: «باید موانع موجود برای این اقدام برطرف شود چرا که به لحاظ سیاسی «مهم و منطقی» است.»  اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، نیز طی روزهای اخیر با انتشار توییتی در  به اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی اعتراض کرد.

 

 به صورت کلی نیز شواهد و قرائن حاکی از آن هستند که تلاش ها و تکاپوهای غرب که با ادعای نقض حقوق بشر در ایران دنبال می‌شود به موارد مذکور ختم نخواهد شد و شاید علاوه بر قرار گرفتن نام سپاه در لیست سازمان های تروریستی این اتحادیه ما باید منتظر اقدامات دیگر کشورهای اروپایی در راستای فصل سرد روابط دوجانبه باشیم هر چند که شاید تبعات همین اقدام نیز روابط ایران و اروپا را برای همیشه در منطقه ممنوعه قرار دهد.

 

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

تجاوز سربازان اسراییلی به زنان در بیمارستان الشفا

مقام معظم رهبری سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند

بچه‌های ظریف کجا زندگی می‌کنند؟

همه چیز درباره خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال | پرسپولیس به تامین اجتماعی واگذار می‌شود؟

خاتمی: آگاهانه و صادقانه رأی ندادم تا به هیچکس دروغ نگفته باشم

ظریف اسفند ۱۴۰۲؛ به زودی در فراز ببینید!

پیشنهاد سردبیر

دیاکو حسینی در گفت‌وگو با فراز پاسخ موشکی و پهپادی به اسراییل را بررسی کرد

چرا ایران عملیات نظامی را از پیش اطلاع داد؟

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!