شنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۳ 13 April 2024
چهارشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۵
کد خبر: ۵۹۱۷۱

بیشترین بودجه نظامی در خاورمیانه متعلق به کجاست؟

بیشترین بودجه نظامی در خاورمیانه متعلق به کجاست؟
وبگاه گلوبال فایر پاور (Global Firepower) در گزارشی اعلام کرد عربستان با صرف ۴۶ میلیارد دلار برای امور دفاعی، بیشترین بودجه دفاعی را در خاورمیانه داشته است.

به گزارش  فراز، پس از عربستان، امارات با ۲۵.۲ میلیارد دلار، ترکیه با ۲۵.۲ میلیارد دلار، اسرائیل با ۲۴.۳ میلیارد دلار، الجزایر با ۹.۹ میلیارد دلار، عمان با ۸.۳ میلیارد دلار و کویت با ۸.۱ میلیارد دلار به ترتیب در مرتبه دوم تا هفتم فهرست بیشترین بودجه دفاعی در خاورمیانه قرار دارند.

و در مرتبه‌های بعدی، قطر با ۵.۸ میلیارد دلار، عراق با ۵.۷ میلیارد دلار، ایران با ۵.۵ میلیارد دلار و مصر با ۴.۳ میلیارد جای دارند.

البته این نکته را باید افزود که رده‌بندی از نظر هزینه‌های نظامی ارتباطی با ارزیابی قدرت نظامی آنها ندارد.سایت گلوبال فایر پاور پیش از این اعلام کرده بود ارتش ترکیه به عنوان قوی‌ترین ارتش منطقه و پس از آن ارتش‌های مصر و ایران قرار دارند.

اسرائیل پس از ترکیه، مصر و ایران در رتبه چهارم قرار گرفت.

در رده بندی جهانی، این سایت ارتش ترکیه را در رده یازدهم از مجموع ۱۴۵ کشور، مصر چهاردهم، ایران هفدهم و اسرائیل در رتبه هجدهم قرار داد.

گلوبال فایر پاور در رتبه بندی سالانه نیرو‌های نظامی در سطح جهانی و منطقه‌ای بر عوامل متعددی از جمله وضعیت کنونی توان نظامی کلاسیک نظیر تعداد  هواپیما و تانک و ناو و …. ، و توان مالی، لجستیکی و جغرافیایی تکیه دارد. البته توان نظامی غیر کلاسیک یا نیروهای حامی در دیگر مناطق مد نظر قرار نمی گیرد.

 

اینفوگرافی بیشترین بودجه دفاعی در خاورمیانه:

 

بودجه-نظامی

 

منبع خبر : شفقنا
منبع: شفقنا
برچسب ها:
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!