چهارشنبه ۰۶ تير ۱۴۰۳ 26 June 2024
دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۴
کد خبر: ۵۹۳۸۱

فلاحت پیشه: اظهارات امیرعبداللهیان درباره خروج از ان‌پی‌تی تنش‌زایی کاذب بود

فلاحت پیشه: اظهارات امیرعبداللهیان درباره خروج از ان‌پی‌تی تنش‌زایی کاذب بود
رییس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت:وزیر خارجه ایران در حالی که وظیفه تنش زدایی دارد، برای نخستین بار به عنوان یک دیپلمات از احتمال خروج ایران از ان پی تی صحبت می کند. وقتی تنش کاذبی شکل می گیرد وظیفه مسئولان آن است که آن را تعدیل کنند.

حشمت الله فلاحت پیشه ، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم درباره افزایش تنش ها میان ایران و اروپا گفت: ایران و اروپا در مسیر گسترش بحران قرار دارند. در واقع مثلث ایران‌هراسی آمریکا، ارتجاع عرب و رژیم صهیونیستی تبدیل به مربع ایران هراسی آمریکا، ارتجاع عرب، رژیم صهیونیستی و اتحادیه اروپا شده است.

به گزارش فراز، مهم‌ترین بخش‌های این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

 

زمانی مثلث ایران هراسی در حوزه دیپلماسی با منع عدم پذیرش اروپایی ها مواجه بود چون آنها تهدیدی را از جانب ایران حس نمی کردند و می دانستند ایران حساسیت آنها را نسبت به خطوط قرمز امنیتی شان درنظر می گیرد. اتفاقی که در سال 2001 افتاد؛ وقتی بوش ایران را محور شرارت نامید، ایران بلافاصله پروژه شهاب4 با برد بالای 2 هزار کیلومتر را به حالت تعلیق درآورد و با این یک علامت سبز به اروپا داد که تهران برای تداوم مناسباتش با کشورهای اروپایی، خط قرمز آنها را مدنظر قرار می دهد.

روابط ایران و اروپا ادامه پیدا کرد تا جنگ روسیه و اوکراین شروع شد. از آن تاریخ به بعد موضوع پهپادهای ایران به شکلی کاذب برجسته شد که از روس ها تا آمریکایی ها در این اتفاق نقش داشتند. در واقع پهپادهای ادعایی در بدترین نوع جنگ مثل حمله به مناطق غیرنظامی و نیروگاه ها به کارگرفته شد، همین امر باعث شد اروپایی ها ترس و لرز جنگ را احساس کنند و حداقل در افکارعمومی این بحث مطرح شد که ایران تهدیدی برای آنهاست.

وقتی یک فرایند کاذبی شکل گرفت، در درجه اول وظیفه ذاتی دستگاه های مربوطه در ایران این است که این روند کاذب را متوقف کنند، نه اینکه در این کمین گاه فرو بروند. اخیرا فردی تحت عنوان کارشناس در قالب گفتگوی رسانه ای اعلام کرد « اگر سپاه در فهرست تروریستی قرار بگیرد، پهپادهای ایرانی اروپا را تهدید خواهند کرد» این مصداق بارز افتادن در همان کمین‌گاه است.

وزیر خارجه ایران در حالی که وظیفه تنش زدایی دارد، برای نخستین بار به عنوان یک دیپلمات از احتمال خروج ایران از ان پی تی صحبت می کند. وقتی تنش کاذبی شکل می گیرد وظیفه مسئولان آن است که آن را تعدیل کنند. اقدامی که مجلس شورای اسلامی در مقابل قطعنامه پارلمان اروپا انجام داد، یک واکنش بیانیه ای است.

وقتی شورای اروپا در موضوع قطعنامه پارلمان اروپا مصوبه داشته باشد، آن وقت موضوع تبدیل به یک سیاست گذاری کلان می شود و اعضا موظف به اجرای این سیاست کلان در حوزه ملی خودشان هستند. در آن شرایط به طور طبیعی علاوه بر مجلس شورای اسلامی، در دولت نیز سازوکارهایی شکل خواهد گرفت و نظامیان اروپایی نیز از نگاه ایران تروریست شناخته می شوند.

تا وقتی که امکان تنش زدایی وجود دارد، نباید در دام تنش های کاذب افتاد. مصادیق عملی این دام براساس یک سناریو شکل گرفته است که شاید با سیاست ایران در اوکراین نیز متفاوت باشد.

 

منبع خبر : نامه‌نیوز
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

پیام مهم سیدمحمد خاتمی: در انتخابات گذشته رأی ندادم و با اکثریت همصدا شدم| اینک اما فرصتی پیش آمده که امیدوارم روزنه‌ای باشد به فضایی که در آن صدای اکثریت شنیده شود| به دکتر پزشکیان رای خواهم داد

بازی زیرپوستی پورمحمدی؛ مرد مرموز مناظرات، فرشته نجات قالیباف و عامل اجماع جبهه انقلاب 

ما در زمان قاجار خیلی بدبخت بودیم؟!

تحلیل محتوای سومین مناظره انتخاباتی

ثابتی راست می‌گوید یا زنگنه؟

داستان منصوب شدن امیر جدید القاعده در یمن

چرا آدم‌ها ساعت‌ها در صف غذا می‌ایستند؟

جای مسائل بهداشت و درمان در سخنان نامزدها خالی است | افرادی مانند پزشکیان سابقه کار در حوزه سلامت را دارند

سعید جلیلی؛ از قطعنامه‌های فصل هفتمی تا دولت سایه

امیر کویت در مسیر بن سلمان؟!

بازی پیچیده کشورهای عرب خلیج فارس میان تهران و اسراییل

از سرگیری روابط ایران با بحرین؟ روسیه میانجی‌گری می‌کند؟

اینفوگرافیک؛ ۲۱ جنجال قالیباف در ۱۸ سال

اینفوگرافیک؛ مردان هشتم تیر...

پیشنهاد سردبیر
زندگی