سه‌شنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ 23 April 2024
چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۹
کد خبر: ۶۰۳۰۵
سکوت قوه قضائیه، انفعال مجلس

پیش‌فروش خودروهای وارداتی؛ وزارت صمت رویا می‌فروشد

پیش‌فروش خودروهای وارداتی؛ وزارت صمت رویا می‌فروشد
پس از آنکه بورس کالا جلوی فروش خودروهای وارداتی‌ای که هنوز وارد کشور نشده و قبض ترخیص از گمرک ندارند، ایستاد حالا وزارت صمت قصد دارد با دور زدن آیین نامه واردات خودرو را دارد تا بدین ترتیب کالایی که هنوز وجود خارجی ندارد را به طریق دیگری به مردم بفروشد.

به گزارش خبرنگار فراز، ابتدای بهمن ماه سال جای، فاطمی امین دستور داد که خودروهای وارداتی در بورس کالا به فروش برسند. این دستور در حالی بود که از میان ۴۰ هزار خودرو ثبت سفارش شده فقط  ۱۴۴ دستگاه خودرو خارجی وارد کشور شده بود. البته با گذشت یک ماه همچنان این رقم همان است که بود.

در پی این دستور، بورس کالا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تنها خودروهایی که وارد کشور شده و قبض انبار دارند اجازه فروش در بورس کالا را خواهند داشت.

حالا پس از آنکه نزدیک به ۶ ماه از تصویب آیین نامه واردات خودرو گذشته و فقط ۱۴۴ دستگاه خودرو به کشور وارد شده، گویا وزارت صمت برای جبران کسری بودجه دولت به فکر دور زدن بورس کالا  هم افتاده است.

براساس بند ۲ نسخه نهایی آیین نامه واردات خودرو، فروش خودروهای وارداتی صرفا از طریق بورس کالا مجاز بود. اما پس از آنکه به جای سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان، بورس کالا در دفاع از حقوق مردم جلوی فروش خودروهای وارد نشده به کشور ایستاد، هیات دولت به فاصله اندکی تصویب کرد که عبارت "خودروهای وارداتی صرفاً در بورس کالا عرضه می‌شود" از بند ٢ آیین‌نامه واردات حذف شود.

این یعنی آنکه سرنوشت این خودروها باز هم می‌تواند به جلسات تصمیم‌گیری پشت درهای بسته و بدون پاسخگویی درباره دلایل این تصمیمات موکول شود. حالا هم به نظر می‌رسد با یکی از همین تصمیمات مواجه هستیم؛ امروز وزارت صمت اعلام کرده که از هفته آینده خودروهای وارداتی را از طریق سامانه یکپارچه عرضه خودرو به فروش خواهد رساند. اکنون چند پرسش در این میان مطرح است.

نخست اینکه وزارت صمت دقیقا قرار است کدام خودرو را به مردم بفروشد؟ خودرویی که هنوز وارد کشور نشده؟ در این صورت چه تفاوتی میان وزارت صمت - که اتفاقا سازمان حمایت از مصرف کنندگان به عنوان تنها نهاد به ظاهر حامی حقوق مصرف کننده زیر مجموعه این وزارتخانه است- با لیزینگ‌های کلاهبرداری است که جیب مردم را می‌زنند و رویا می‌فروشند؟

موضوع دوم؛ شش ماه از تصویب آیین‌نامه واردات خودرو گذشته، این آیین نامه دو بار اصلاح شده است. در اولین اصلاح عبارت "خودروهای وارداتی صرفاً در بورس کالا عرضه می‌شود" اضافه و در دومین اصلاح به محض اینکه بورس کالا با درخواست عجیب وزارت صمت مخالفت کرد، همان عبارت عینا حذف شد. حالا پرسش اینجاست که هیات دولتی که برای دور زدن شیوه فروش حاضر است بندی را حذف کند چرا سراغی از دستورالعمل واردات خودرو نمی‌گیرد که براساس بند ۸ آیین نامه واردات خودرو از وظایف وزارت صمت بوده؟

مساله آخر، دستگاه قضایی و نمایندگان مجلس در برابر انجام چنین تخلف عیانی کجا نشسته‌اند؟ چطور وقتی یک سایت یا مثلا صفحه اینستاگرامی اقدام به فروش کالایی می‌کند که وجود ندارد، دستگاه قضا ورود می‌کند اما در برابر وزارت صمتی که نقش خود را با لیزینگ اشتباه گرفته، صدا از کسی در نمی‌آید؟

روزنامه فراز پیش از این در گزارشی با عنوان  "وزارت صمت؛ مرجع سیاستگذار یا شرکت لیزینگ خودرو؟" نسبت به اقدامات وزارت صمت در زمینه رویای فروش خودروهای وارداتی هشدار داده بود.

 

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

تجاوز سربازان اسراییلی به زنان در بیمارستان الشفا

مقام معظم رهبری سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند

بچه‌های ظریف کجا زندگی می‌کنند؟

پیشنهاد سردبیر

بررسی تامین حقابه هیرمند در گفتگوی فراز با مسعود امیرزاده

طالبان این بار آب را به شوره‌زار نمی‌فرستد؟!

دیاکو حسینی در گفت‌وگو با فراز پاسخ موشکی و پهپادی به اسراییل را بررسی کرد

چرا ایران عملیات نظامی را از پیش اطلاع داد؟

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!