دوشنبه ۰۴ تير ۱۴۰۳ 24 June 2024
پنجشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۵
کد خبر: ۶۰۳۰۹

تاثیر دلار بر بازار سرمایه؛ چشم انداز رشد بورس

تاثیر دلار بر بازار سرمایه؛ چشم انداز رشد بورس
قیمت دلار برروی بورس تاثیر مثبت گذاشته است. بورس نسبت به دیگر بازارهای مالی بسیار دیر نسبت به قیمت دلار واکنش نشان می‌دهد اما این هفته اینگونه نبود. هفته آینده برای بورس سرنوشت ساز است.

به گزارش فراز، با اینکه در هفته جاری شاخص کل بورس روند نزولی داشته اما روزهای دوشنبه و سه شنبه بورس روند رو به رشدی داشته و کارشناسان پیش بینی می‌کنند بورس به زودی روند صعودی به خود می‌گیرد. حتی تاثیرات تسویه اعتباری‌ها، خبرهای ضد و نقیض عرضه خودرو در بورس کالا و عدم شفافیت بودجه نیز نمی‌‎توانند جلوی رشد بورس را بگیرند.

 

عوامل موثر بر بورس

 

هرساله سهام‌دارن برای تسویه اعتباری با کارگزاری سهام خود را نقد می‌کنند، شرکت‌ها نیز که سهام‌داران حقوقی هستند به منظور پرداخت عیدی و پاداش به نقدینگی نیاز دارند و قسمتی از سهام خود را می‌فروشند. خودرو در بورس کالا عرضه می‌شد اما عرضه آن متوقف شد، سپس مجددا عرضه شد.

هربار که خبرهای توقف عرضه خودرو در بورس کالا منتشر می‌شد، بازار سرمایه روند نزولی به خود می‌گرفت. چراکه نمادهای خودرویی برروی شاخص کل تاثیرگذارند و ریزش آن‌ها بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بدهی‌های شرکت ها به بانک مرکزی نیز برروی بورس تاثیر گذاشته بود اما دلار به حدی افزایش قیمت داشت که تمامی این موارد را تحت تاثیر قرار داد و حتی بورس که بسیار کم و دیرهنگام از قیمت دلار تاثیر می‌گرفت اکنون واکنش نشان داده است.

شرکت‌ها موظف بودند قیمت کالا را بر اساس دلار نیمایی تعیین کنند اما با راه‌اندازی سامانه‌ای موازی سامانه ارز نیمایی این مشکل احتمالا به زودی رفع می‌شود. اگر آقای فرزین، مدیرعامل بانک مرکزی به جای رسیدگی به مسائل شخصی و عزاداری برای مادرزن گرامی، درباره سامانه موازی توضیحاتی می‌داد، شرایط شفاف‌تر می‌شد و احتمال داشت بورس در هفته آینده روند صعودی داشته باشد. اکنون اما مشخص نیست در هفته آینده بورس منفی می‌شود یا مثبت. آنچه مشخص است، هفته آینده بسیار سرنوشت‌ساز است.

 

شاخص کل بورس برخلاف هفته اخیر روند نزولی تجربه کرد. شاخص کل بورس تهران هفته اخیر روی عدد یک میلیون و ۵۵۸ هزار واحدی بود و این هفته به یک میلیون و ۵۲۴ هزار واحدی رسید و افت ۲.۲ درصدی را در کارنامه خود ثبت کرد.در سوی دیگر بازار نیز شاخص هم‌وزن همسو با شاخص کل بورس حرکت و افت ۲.۲ درصدی داشت. همچنین شاخص فرابورس به رسیدن به ارتفاع ۱۹ هزار و ۹۱۳ واحدی کاهش ۱.۸ درصدی را ثبت کرد.

 

هفته آینده برای بورس بسیار مهم است

 

کارشناسان معتقدند بازار سرمایه در هفته آینده بسیار تعیین کننده و سرنوشت ساز است.

پیام الیاس کردی، کارشناس بازار سرمایه به «فراز» گفت: هفته جاری با پیش‌بینی ها متفاوت بود؛ برخلاف آن‌چه همه تصور می‌‎کردند بازار سرمایه نه تنها کم رمق نبود بلکه روند بسیار خوبی داشت. دلار در سقف قیمتی قرار دارد و همه تصور می‌کردند بورس با تاخیر نسبت به قیمت دلار واکنش نشان دهد اما این تاخیر به یک هفته رسید و بازار سرمایه در دوشنبه و سه شنبه رویایی بود.

او افزود: البته سه شنبه ظهر به دلیل عرضه اولیه نمادها اوضاع کمی تغییر کرد و به تبع آن چهارشنبه نیز بازار روندی اصلاحی داشت اما به طور کلی در هفته جاری بازار سرمایه روند رو به رشدی داشت. در روز دوشنبه نمادها به سقف دامنه نوسان رسیدند و رشد بسیار خوبی داشتند. به طور کلی این هفته هفته بسیار خوبی برای بورس بود و فراتر از انتظار بود.

الیاس کردی گفت: روز چهارشنبه اما به دلیل عرضه اولیه در آخر وقت روز سه شنبه  افت محسوسی در بورس شاهد بودیم.

او با اشاره به اینکه هفته آینده، برای بورس بسیار هفته مهمی است، بیان کرد: بستگی دارد که ارزش معاملات در بازار سرمایه تا چه میزان افزایش خواهد یافت. از سویی دیگر آیا سهام‌داران حاضرند در روند منفی سهام خود را نگه داشته و سرمایه‌شان را از بورس خارج نکنند؟ اگر بازار روند رو به رشدی داشته باشد، آیا حاضرند سهام را در قیمت بالا خریداری کنند؟

الیاس کردی گفت: بستگی دارد که بازار در هفته آینده چه روندی خواهد داشت. اگر ارزش معاملات در بورس بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان شود، هفته‌های پس از آن بازار روند صعودی خواهد داشت. اگر ارزش معاملات کمتر از این مقدار شود و فروشنده زیاد شود اما خریداران کمی در بورس حاضر به معامله نمادها باشند، بورس روال منفی خواهد داشت.

او با اشاره به رشد عجیب قیمت دلار گفت: معمولا اواخر سال بازار سرمایه روند منفی دارد اما امسال با رشد عجیب قیمت دلار مواجه بودیم.

 

 

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر
زندگی