يکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ 26 May 2024
شنبه ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۸
کد خبر: ۶۰۳۷۴

امیدبه‌زندگی در باخموت حالا حدود ۴ ساعت است

یک امریکایی که در خط‌مقدم اوکراین می‌جنگد هشدار داده که میدان جنگ در باخموت وضعیت وحشتناکی دارد...
نویسنده :
مونس نظری

روسیه در آستانه یک‌سالگی «عملیات ویژه نظامی» قرار دارد؛ عملیاتی که علیه اوکراین و از فوریه ۲۰۲۲ آغاز شده است. با آرام گرفتن سرمای زمستان و نزدیک‌شدن بهار، حالا کارشناسان نظامی بر این گمان‌اند که حمله دیگری از جانب نیروهای روسی در پیش است.

 

در جولای ۲۰۲۲، خطوط مقدم به باخموت (شهری در شرق اوکراین) انتقال پیدا کرد. و به بیان تروی اوفن‌بکر، تفنگ‌دار سابق نیروی دریایی ایالات‌متحده، این شهر حالا تصویر دهشتناکی دارد.

 

اوفن‌بکر که در لژیون بین‌المللی اوکراین (متشکل از سربازان) می‌جنگد به ABC NEWS گفته که امیدبه‌زندگی سرباز اوکراینی‌ای که در خط‌مقدم باخموت می‌جنگد نهایتاً ۴ ساعت است.

 

او گفت: «این منطقه جنگی وضعیت وحشتناکی دارد. تلفات در اینجا بسیار بالاست. و امیدبه‌زندگی سربازانِ مشغول جنگ در خط‌مقدم حدوداً چهار ساعت است.»

 

اوفن‌بکر، باخموت را به تبع صحنه‌های وحشتناکی که به خود دیده، به «چرخ گوشت» تشبیه کرده؛ ضمن آنکه درگیری‌های این ناحیه را نیز «آشوب‌ناک» توصیف کرده است.

 

درگیری‌ها در باخموت افزایش یافته است؛ دلیل آن هم این است که روسیه از تابستان گذشته، نیروهای خود را به قصد تصرف به آنجا هدایت کرده است. اما درست مثل بسیاری از موارد دیگری که در طول این جنگ شاهدش بوده‌ایم، روسیه در اینجا نیز با مقاومت شدیدی از جانب نیروهای اوکراینی مواجه بوده است.

 

با این وجود اوفن‌بکر نیز گفته که مطمئن نیست نیروهای اوکراینی تا چه زمانی می‌توانند شهر را حفظ کنند. او خطاب به ABC NEW گفته است که انتظار می‌رود حمله مورد انتظار روسیه از پیش آغاز شده و باخموت، محور اصلی آن بوده باشد.

 

گزارش‌های ارسالی از هر دو سو، حکایت از تلفاتی گسترده می‌دادند. علی‌رغم گزارش‌هایی مبنی بر آنکه روسیه با کمبود تجهیزات مواجه شده و حالا با نیروهایی تازه‌کارش مشغول نبرد است، اوفن‌بکر اقرار کرده که حملات روسیه در باخموت اتفاقاً «بی‌وقفه» ادامه داشته و توپ‌خانه آن نیز «تمام‌وقت» فعال بوده است.

 

مارک کنسیان، سرهنگ بازنشسته لشکر تفنگداران دریایی ایالات‌متحده و مشاور ارشد در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی به نیوزویک گفت که نبردها در باخموت، یادآور جنگ جهانی اول هستند. کنسیان به نیوزویک گفت: «در جنگ اول، خط‌مقدم جابجاییِ چندانی نداشت... اما میزان اصطکاک فوق‌العاده بالا بود.»

 

کنسیان گفت: «او و دیگر کارشناسان نظامی بر این باور بودند که حمله روسیه، انفجاری باشد... آنها تصور می‌کردند که میدان جنگ یک روز آرام بگیرد و روز دیگر، مستعد حمله‌ای بزرگ باشد.» با این حال کنسیان گفت که به نظر نمی‌رسد این موضوع در مورد باخموت صدق کند... به باور کنسیان در باخموت تمرکز روسیه، سعی در افزایش تدریجی تلاش‌ها بوده است؛ تا تدارک یک حمله تهاجمی انفجاری.

 

در صورت تسلیم باخموت، اولین پیروزی بزرگ کرملین از تابستان گذشته رقم خورده است. با این وجود روس‌ها با نبردی بسیار شدید روبرو بوده‌اند. اوکراین با کمک متحدانش، نظیر ایالات‌متحده، در برابر بسیاری از حملات روسیه مقاومت کرده است... اما سیاست‌مداران حالا در مورد ارسال کمک‌های مازاد با تردید مواجه شده‌اند.

 

نیوزویک دوشنبه هفته پیش گزارش داد که وزارت دفاع بریتانیا گفته که نیروهای روسیه تلفات زیادی را به ویژه در باخموت متحمل شده‌اند. وزارت دفاع بر این گمان است که احتمال دارد که روسیه در باخموت اعلام پیروزی کند... حتی اگر این اتفاق نیفتاده باشد.

 

مؤسسه مطالعات جنگ (ISW) (اتاق فکری مستقر در ایالات‌متحده) تصور می‌کند که روسیه شاید نتواند به این زودی‌ها باخموت را تصرف کند. علی‌رغم نبردهای وحشیانه، این مؤسسه گزارش داده که به نظر نمی‌رسد که روسیه «پیشرویِ سریعی» در این منطقه داشته باشد... چرا که به سالگرد این جنگ نزدیک شده‌ایم.

 

ISW گفته که اگر روسیه نتواند به موقع در این منطقه اعلان پیروزی کند، این احتمال وجود دارد که در عوض، اهدافی غیرنظامی را هدف موشک‌های خود قرار دهد.

 

برچسب ها:
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر
زندگی