دوشنبه ۰۴ تير ۱۴۰۳ 24 June 2024
شنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۶
کد خبر: ۶۰۷۴۹

قوه قضاییه: کمتر از ۱۰ درصد از دانش‌آموزان بدحال "ماده محرک غیرخطرناک" استنشاق کردند

قوه قضاییه: کمتر از ۱۰ درصد از دانش‌آموزان بدحال
ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گزارشی درباره بدحالی تعدادی از دانش‌آموزان در ایران و اقدامات به‌عمل آمده برای رسیدگی به آن منتشر و تاکید کرد: کمتر از ۱۰ درصد از دانش‌آموزان بدحال "ماده محرک غیرخطرناک" استنشاق کردند.

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گزارشی درباره بدحالی تعدادی از دانش‌آموزان در ایران و اقدامات به‌عمل آمده برای رسیدگی به این وضعیت را منتشر کرد.

در ابتدای این گزارش شرحی از ماوقع بدحالی دانش‌آموزان در شهر قم و چند استان دیگر و نتایج اولیه چندین آزمایشگاه فوق پیشرفته آمده است؛ در بخشی این گزارش آمده است:

"در خصوص این وقایع، مقامات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران در ادامه سیاست نظام مبتنی بر مسئولیت‌پذیری، شفاف‌سازی و حمایت و ارتقای حقوق بشر شهروندان، از همان آغازین روزهای این رخداد سریالی و ضد حقوق بشری مواضع قاطعی را اتخاذ کرده و پیگیری آن را در دستور کار قرار دادند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی مسمویت دانش‌آموزان را یک جنایت بزرگ خواندند و خواهان شناسایی و اشد مجازات عاملان آن شدند. رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز وزرای کشور و اطلاعات را مأمور بررسی این موضوع و ارائه گزارش شفاف به مردم کردند. رئیس قوه قضائیه نیز این اقدام را مصداق افساد فی الارض خواندند که مجازات شدید و بدون اغماضی را به دنبال خواهد داشت. ایشان همچنین دستور دادند در دادگستری‌های کل سراسر کشور شعبه خاصی برای رسیدگی به این موضوع و مسائل مرتبط با آن اختصاص یابد. رئیس مجلس هم از رؤسای چهار کمیسیون تخصصی مجلس خواست تا با تشکیل یک کارگروه ویژه، به این موضوع رسیدگی کنند. دبیر ستاد حقوق بشر نیز در این ارتباط اعلام کرد: ستاد حقوق بشر با جدیت پیگیر روشن شدن موضوع مسمومیت دانش‌آموزان در برخی مدارس بوده و در تماس مداوم با نهادهای امنیتی و قضائی، خواستار شناسایی فوری عاملان این موضوع است. اجازه نخواهیم داد این قضایا مانع بهره‌مندی دانش آموزان از حق آموزش شده و آرامش آنها و خانواده‌ها را سلب کند."

این گزارش می‌افزاید: "بلافاصله پس از آغاز حادثه، تیم‌های تخصصی وزارت بهداشت، تحقیقات علمی و میدانی خود را آغاز کردند و در بازه‌های زمانی مختلف، نتایج تحقیقات خود را منتشر کردند. همچنین، وزارت کشور به دستور رئیس جمهور مامور شد تا ابعاد امنیتی و سیاسی ماجرا را به دقت بررسی کرده و گزارش‌های خود در این ارتباط را به صورت شفاف ارائه کند.

اهم یافته‌های کمیته تحقیق وزارت بهداشت شامل 30 نفر از برجسته‌ترین متخصصان حاکی از این است که بخش اندکی (کمتر از 10 درصد) از دانش‌آموزان یک ماده محرک که از نوع گازهای جنگی، خطرناک و کشنده نبوده، استنشاق کردند و بخش اعظمی نیز تحت تأثیر آثار روحی و روانی و اضطراب قرار گرفتند.

بررسی‌ها و یافته‌های وزارت کشور نیز پس از جلسات فشرده با کارشناسان امنیتی و قضائی و وزارت بهداشت نشان می‌دهد که بلافاصله پس از گزارش‌ مسمومیت دانش‌آموزان در 52 مدرسه و 250 کلاس، نیروهای اورژانس، درمان، آتش‌نشانی و انتظامی در محل حاضر و علاوه بر معاینه دانش‌آموزان، محیط داخلی و پیرامونی مدرسه را مورد پایش قرار دادند. برخی افراد در رابطه با مواد محرک دستگیر شدند و دستگاه‌های مربوطه مشغول تحقیق و بررسی کامل هستند."

در پایان این گزارش تأکید شده است: "جمهوری اسلامی ایران به عنوان دولتی پایبند به ارزش‌های حقوق بشری، فارغ از هرگونه فشار، عملیات روانی، سوء استفاده ابزاری و برخورد سیاست‌زده، تمام تلاش خود را برای پیگیری اتفاقات رخ داده انجام خواهد داد و از هیچ تلاشی برای شناسایی و به عدالت سپردن عاملان و مباشران و مسببان این حوادث جنایت بار فروگذار نخواهد کرد."

 
 

 

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر
زندگی