يکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ 26 May 2024
سه‌شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۴
کد خبر: ۶۰۸۵۳

نگاهی به فیلم «آب عمیق»؛ خرده جنایت‌های زناشویی

نگاهی به فیلم «آب عمیق»؛ خرده جنایت‌های زناشویی
اگر توقع دارید با فیلمی مانند دختر گمشده مواجه شوید، سخت در اشتباهید.
نویسنده :
صبا رضایی

صبا رضایی

 

از جمله فیلم‌های اکران شده در سال ۲۰۲۲، فیلم آب عمیق است که قرار بوده در سال ۲۰۲۰ اکران شود. به دلیل تبلیغات گسترده و حاشیه‌های فیلم، بسیاری منتظر اکران آن بودند. فیلم deep water (آب عمیق) اقتباسی از رمانی معروف به همین نام نوشته پاتریشیا های اسمیت است.

 

آدرین لین، کارگردان فیلم بوده و زک هلم و ساموئل لوینسن فیلمنامه نویسان آن هستند. فیلم در سال ۲۰۲۰ آماده اکران بود و هنرمندان فیلم نیز حاشیه‌های جذابی داشتند،  اما اکران فیلم به حدی طول کشید که بن افلک و آنا د آرمس، بازیگران فیلم، ناامید از تاثیر حاشیه‌ها به رابطه خود پایان دادند.

 

فیلم در ژانر جنایی – روانشناسی ساخته شده‌است، ژانری که طرفداران بسیاری داشته و جذاب است. ویک، مردی ثروتمند، باهوش و خانواده دوست، ظاهرا ازدواجی آزاد دارد و هریک از زوجین حق دارند معشوق داشته باشند. ویک اگرچه هرگز به همسرش اعتراضی نمی‌کند اما خشم و حسادتش چنان برانگیخته می‌شود که تمامی معشوق‌های همسر را به قتل می‌رساند. او با خونسردی کامل و بدون هیچ پشیمانی و عذاب وجدانی، دوست‌پسرهای همسر را به قتل می‌رساند اما ملیندا اشتیاقی سیری‌ناپذیر برای روابط متعدد دارد و همین امر، ویک را به یک قاتل زنجیره‌ای بدل می‌کند.

 

بازی بن افلک و آنا د آرمس فوق‌العاده است. بن افلک از ابتدا خشم و حسادت ویک را نسبت به دوست‌پسرهای همسرش نشان می‌دهد. او با خونسردی به دوست پسر همسرش می‌گوید که معشوق سابق را کشته است. ملیندا گویی از حسادت همسرش لذت می‌برد. با اینهمه مشخص نیست چرا ویک همچنان قصد دارد ازدواجی از هم پاشیده را حفظ کند و در یک رابطه سمی بماند. از سویی دیگر مشخص نیست چرا ملیندا قصد دارد ویک را تنبیه کرده و حسادت او را برانگیزد. قسمت‌های تعقیب و گریز بیشتر به کمدی شباهت دارد و بیشتر منتقدان بر این باورند که کارگردانی فیلم بسیار ضعیف است. فیلم قصد ندارد یک معمای جنایی مطرح کند و از همان ابتدا واضح است چه کسی معشوق‌های ملیندا را سر به نیست می‌کند. با اینحال فیلم به طرز سراسیمه‌ای با سرعت به جلو می‌رود.

 

مشخص نیست فیلم درباره اعتراض به ازدواج آزاد است یا قصد دارد بگوید زنان می‌توانند چه بلایی را بر سر مردان بیاورند. اگرچه ویک به سادگی تمام آدم‌ها را می‌کشد اما این ملیندا است که او را به یک قاتل زنجیره‌ای و خونسرد تبدیل کرده‌است. گویی فیلم می‌خواهد بگوید ببینید زنان زیبا و شهوت‌انگیز چه بلایی بر سر مردان می‌آورد. ملیندا زنی خیانتکار است و گویی این امر از ابتدا در ازدواجشان پذیرفته شده‌ بوده، اما دلیل خیانت‌های او زیبایی و جذابیت‌های زنانه‌اش است. گویی نویسنده بر این باور است که تمام زنان زیبا و عشوه گر خیانت‌کار نیز هستند. این زنان مردها را به قهقرا می‌برند و به عشقشان نمی‌توان اعتماد کرد.

 

به هرروی فیلم نظر مثبت منتقدان را جلب نکرد. به نظر آن‌ها بازی‌ها درخشان است اما فیلمنامه و کارگردانی ضعیف. برخی بر این باورند که فیلم در واقع یک تیزر تبلیغاتی برای بازی و زیبایی آنا دی آرماس و فیلم مریلین مونرو است و نه بیشتر. بسیاری دیگر بر این باورند که رابطه زناشویی ملیندا و ویک به هیچ‌وجه واقعی نیست و اصلا ربطی به روابط حقیقی ندارد. به عقیده برخی دیگر، کارگردان تمامی ظرافیت و پیچیدگی‌های کتابی که فیلم از آن اقتباس شده را از بین برده‌است. به هرروی فیلم توقع‌ها را برآورده نکرد.

 

اگر توقع دارید با فیلمی مانند دختر گمشده مواجه شوید، سخت در اشتباهید. عشوه‌گری ها و روابط متعدد میلندا بیشتر از آنکه جذاب باشد، مخاطب را دلزده و عصبانی می‌کند. حسادت‌های ویک و در عین حال سکوت ویرانگرش نیز همدردی مخاطب را برنمی‌انگیزد. چه از کارگردانی و چه فیلمنامه انتظار بیشتری می‌رفت، در واقع از گروه فیلمسازی انتظار می‌رفت فیلمی بسیار بهتر از آنچه اکنون در حال اکران است، بسازند.

 

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر
زندگی