چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ 19 June 2024
يکشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۲
کد خبر: ۶۲۰۸۳
تنفس در جلسه استیضاح فاطمی امین با چاشنی نقض قانون

پاس گل رئیس مجلس به وزیر صمت؛ لابی با حضور رئیسی

پاس گل رئیس مجلس به وزیر صمت؛ لابی با حضور رئیسی
رئیس یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اقدامی در نوع خود بی سابقه، پس از پایان اظهارات رئیس دولت سیزدهم درباره استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت، تنفس اعلام کرد آن هم بدون اخذ نظر مجلس.

امروز، یکشنبه، جلسه استیضاح سیدرضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور نمایندگان موافق و مخالف استیضاح او برگزار شد. ابراهیم رئیسی از ابتدای جلسه در پارلمان حاضر نشد اما بعد از بالا گرفتن اعتراضات در قوه مقننه و پاسخ محمدباقر قالیباف، به افرادی که عدم حضور رئیس دولت در مجلس را بی احترامی به پارلمان توصیف می‌کردند، در میانه جلسه استیضاح، در صحن علنی قوه مقننه حاضر شد.

حضور رئیسی در مجلس پس از پایان اظهارات فاطمی امین بود. او پشت تریبون رفت و به دفاع از وزیر صنعت خود پرداخت و همزمان مطالب مطرح شده مبنی بر فساد فاطمین امین را رد و تاکید کرد که دولتش در مقابل فساد ایستادگی خواهد کرد. او همچنین از تشکیل وزارت بازرگانی در آینده نزدیک گفت و خواستار ابقا فاطمی امین شد.

پس از پایان اظهارات او، رئیس مجلس در اقدامی در نوع خود بی سابقه، در میانه جلسه استیضاح وزیر صمت، تنفس اعلام کرد. قالیباف گفت: «با توجه به این‌که ادامه جلسه استیضاح به وقت نماز منتهی می‌شود، اکنون اعلام تنفس می‌کنیم و جلسه راس ساعت ۱۳ برگزار می‌شود؛ نمایندگان بدون تاخیر در جلسه حضور پیدا کنند.»

فارغ از اینکه این اقدام قالیباف باتوجه به سبک و سیاق اقدامات در مجلس ایران به سود فاطمی امین تمام خواهد شد و می‌تواند شانس او برای بقا را دو چندان کند، از دید آیین نامه مجلس هم با ایراداتی روبرو است.

آیین نامه داخلی قوه مقننه، حداکثر زمان استیضاح یک وزیر را ۵ ساعت پیش بینی کرده است. ۲ ساعت برای وزیر که می‌تواند یک ساعت آن را به مخالفان استیضاحش تقدیم کند. ۲ ساعت برای موافقان استیضاح وزیر و حداکثر یک ساعت هم برای رئیس دولت به منظور دفاع از وزیر خود.

از سوی دیگر، ماده ۹۷ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، حداکثر مدت زمان یک جلسه علنی پارلمان را ۴ ساعت اعلام و تاکید کرده که جلسات مجلس باید به شکلی تنظیم شود که با زمان برپایی نماز تداخل نداشته باشد. بخش دوم این ماده، تاکید کرده که در صورت «ضرورت» و «به تشخیص رئیس مجلس» و با «تایید نمایندگان»، مجلس می‌تواند پس از پایان ۴ ساعت، تنفس اعلام و شیفت کاری جدید خود را آغاز کند. این در حالیست که قالیباف امروز از نمایندگان رای نگرفت و شخصا اقدام به اعلام پایان جلسه علنی و برگزاری شیفت کاری دوم نمایندگان کرد.

این فرصت تنفس یک ساعت و نیمی را می‌توان یک پاس گل تمام عیار از سوی هیات رئیسه مجلس به وزیر صمت دانست. فرصتی برای لابی در آخرین دقایق با نمایندگان دور از چشم رسانه‌ها، آن هم با حضور رئیس جمهور. اینکه در این یک ساعت و نیم وقفه جلسه استیضاح فاطمی امین چه رخ داده حتما سوال مهمی است که البته معلوم نیست در روزهای آتی برای آن پاسخی داده شود یا خیر. اما بعید نیست برخی نمایندگان روایت‌هایی قابل توجه از این وقفه یک ساعت و نیمه داشته باشند.  

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر
زندگی