دوشنبه ۰۴ تير ۱۴۰۳ 24 June 2024
شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۵
کد خبر: ۶۲۴۳۲

نظرسنجی‌های جدید؛ اردوغان پیروز احتمالی انتخابات ترکیه

نظرسنجی‌های جدید؛ اردوغان پیروز احتمالی انتخابات ترکیه
نتایج دو نظرسنجی جدید انتخاباتی در ترکیه نشان داده رئیس‌جمهور این کشور احتمالاً با فاصله کم در دور اول برنده خواهد شد.

انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری ترکیه یکشنبه ۱۴ مه (۲۴ اردیبهشت) برگزار خواهد شد. در صورتی که هیچ یک از نامزدها نتواند دستکم ۵۰ درصد آرا را کسب کند، انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد که ۲۸ مه (هفتم خرداد) برگزار خواهد شد. 

به گزارش اسپوتنیک، نظرسنجی Areda نشان داد ۵۱.۳ درصد رای‌دهندگان آماده رای دادن به اردوغان در روز یکشنبه هستند، در حالی که ۴۴.۲ درصد قصد دارند از «کمال قلیچداراوغلو» اصلی‌ترین رقیب اردوغان و نامزد اپوزیسیون در این انتخابات حمایت کنند. طبق نتایج، نامزد سوم «سنان اوغان» می‌تواند تنها چهار درصد آرا را از آن خود کند. 

بر اساس این نظرسنجی، ائتلاف حزب حاکم عدالت و توسعه و حزب جنبش ملی‌گرا بیش از ۵۱ درصد آرا را کسب خواهند کرد. 

نظرسنجی Asal هم پیش‌بینی کرد اردوغان ۵۰.۶ درصد و قلیچداراوغلو ۴۶.۳ درصد آرا را کسب خواهند کرد. 

نظرسنجی اول با شرکت ۲۵ هزار نفر بین ۱۱ تا ۱۲ مه انجام شد و یکی از اولین نظرسنجی‌هاست که بعد از کناره‌گیری «محرم اینچه» از انتخابات در روز پنجشنبه، انجام شد. نظرسنجی دوم با شرکت دو هزار نفر از ۱۰ تا ۱۲ مه انجام شد. 

پیش‌تر نظرسنجی مؤسسه «کُندا» در ترکیه نشان داده بود کمال قلیچداراوغلو با اختلاف ۵.۶ درصدی از اردوغان پیش افتاده است. طبق این نظرسنجی، ۴۹.۳ درصد سؤال‌شوندگان به قلیچداراوغلو نامزد ائتلاف «ملت» و ۴۳.۷ درصد آن‌ها نیز به رجب طیب اردوغان نامزد ائتلاف «جمهور» رأی خواهند داد.

با احتساب نتایج این نظرسنجی، انتخابات به دور دوم خواهد کشید. بیشتر ناظران سیاسی و تحلیلگران می‌گویند انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم کشیده خواهد شد و هیچ یک از طرفین قادر به کسب ۵۰ درصد آرا در مرحله اول نیست.

 
 

 

منبع خبر : فارس
منبع: فارس
برچسب ها:
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر
زندگی