دوشنبه ۰۴ تير ۱۴۰۳ 24 June 2024
يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۰
کد خبر: ۶۲۴۶۴

این خبر به‌روز‌رسانی می‌شود؛ اردوغان اکثریت را از دست داد، آرای او به ۴۹.۹۴ درصد رسید

این خبر به‌روز‌رسانی می‌شود؛ اردوغان اکثریت را از دست داد، آرای او به ۴۹.۹۴ درصد رسید
رای‌گیری در یکی از سرنوشت‌سازترین انتخابات تاریخ یکصد سال اخیر ترکیه ساعاتی پیش پایان یافت. شبکه تلویزیونی TRT ترکیه نوشت که نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه نشان می‌دهد که اردوغان ۴۹.۸۴ درصد آراء و قلیچدار اوغلو ۴۵.۷۲ درصد آراء را به دست آورده اند.

به گزارش «فراز»؛ شبکه تلویزیونی TRT ترکیه نوشت که نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه نشان می دهد که اردوغان 49.84 درصد آراء و قلیچدار اوغلو 45.72 درصد آراء را به دست آورده اند. 

نتایج اولیه شمارش 17درصد آراء انتخابات ریاست جمهوری ترکیه:

 اردوغان با 56.67 درصد آرا از  قلیچداراوغلو با 37.41 درصد از آرا پیشی گرفته است

نتایج اولیه شمارش 21 درصد آراء انتخابات ریاست جمهوری ترکیه:

اروغان با کسب 55.03  آراء پیشتاز است و قلیچدار اوغلو موفق به کسب 39 درصد از آرا شده است.

نتایج اولیه شمارش 25 درصد آراء انتخابات ریاست جمهوری ترکیه:

بر اساس گزارش آناتولی از آراء شمارش شده،‌ اردوغان با کسب 54.27  آراء همچنان پیشتاز است و قلیچدار اوغلو 39.75 درصد از آرا را به دست آورده است.

نتایج اولیه شمارش 30.15 درصد آراء انتخابات ریاست جمهوری ترکیه: 

بر اساس گزارش آناتولی از آراء شمارش شده،‌ اردوغان با کسب 53.62  آراء همچنان پیشتاز است و  قلیچدار اوغلو با کسب 40.42 درصد از آرا فاصله خود با اردوغان را کمتر کرده است.

نتایج اولیه شمارش 32.26 درصد آراء انتخابات ریاست جمهوری ترکیه:

بر اساس گزارش آناتولی از آراء شمارش شده،‌ اردوغان با کسب 53.37  آراء همچنان پیشتاز است و  قلیچدار اوغلو با کسب 40.68 درصد از آرا فاصله خود با اردوغان را کمتر کرده است.

نتایج اولیه شمارش 38.25 درصد آراء انتخابات ریاست جمهوری ترکیه:

بر اساس گزارش آناتولی از آراء شمارش شده،‌ اردوغان با کسب 52.85  آراء همچنان پیشتاز است و  قلیچدار اوغلو با کسب 41.23 درصد از آرا فاصله خود با اردوغان را کمتر کرده است.

نتایج اولیه شمارش 58 درصد آراء انتخابات ریاست جمهوری ترکیه:

بر اساس گزارش خبرگزاری دولتی ترکیه، اردوغان با کسب 51.71  آراء همچنان پیشتاز است و قلیچدار اوغلو 42.45 درصد از آرا را به دست آورده است.

نتایج اولیه شمارش 63 درصد آراء انتخابات ریاست جمهوری ترکیه:

بر اساس گزارش خبرگزاری دولتی آنتولی، اردوغان با کسب 51.44  آراء همچنان پیشتاز است و قلیچدار اوغلو 42.73 درصد از آرا را به دست آورده است.

نتایج اولیه شمارش حدود 76  درصد آراء انتخابات ریاست جمهوری ترکیه:

بر اساس گزارش خبرگزاری دولتی آنتولی، اردوغان با کسب 50.76  آراء همچنان پیشتاز است و قلیچدار اوغلو 43.43 درصد از آرا را به دست آورده است و فاصله آراء کمی بیش از 7 درصد است.

نتایج اولیه شمارش 85  درصد آراء انتخابات ریاست جمهوری ترکیه:

بر اساس گزارش خبرگزاری دولتی آنتولی، اردوغان با کسب 50.13  آراء همچنان پیشتاز است و قلیچدار اوغلو 44.09 درصد از آرا را به دست آورده است.

نتایج اولیه شمارش 89  درصد آراء انتخابات ریاست جمهوری ترکیه:

بر اساس گزارش خبرگزاری دولتی آنتولی، آرای اردوغان به 49.94 رسید و قلیچدار اوغلو 44.30 درصد از آرا را به دست آورده است.

قلیچدار اوغلو : «ما پیشتازیم»

قلیچدار اوغلو نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه و رقیب اصلی اردوغان در توئیتی  تاکید کرد که وی در نتایج انتخابات پیشتاز است.

وی در توئیت دیگری ظاهراً با اشاره به تغییرات نتایج اعلام شده توسط خبرگزاری آناتولی، گفته است که «تخیلی که با 60 درصد شروع شد، اکنون به زیر 50 رسیده است».

او نوشت: «ناظران رای‌گیری و مقامات هیئت‌های انتخاباتی هرگز نباید محل‌های خود را ترک کنند. مردم! امشب نخواهیم خوابید.»

حزب جمهوری خلق ترکیه: نتایج اولیه انتخابات از پایگاه‌های حزب اردوغان می‌آیند/ به نتایج منتشر شده از سوی آناتولی توجه نکنید

فائق اوزتراک، سخنگو و معاون حزب جمهوری خلق به‌عنوان حزب اصلی اپوزیسیون ترکیه در نخستین واکنش خود به انتشار نتایج اولیه انتخابات گفت: «آنچه که مشخص شده تاکنون مثبت است.» وی در عین حال به ترک‌ها هشدار داد که به نتایج اولیه منتشر شده از سوی آناتولی توجه نکنند. 

وی افزود: «مطمئنا نتایج اولیه صرفا از پایگاه‌های حزب اردوغان می‌آیند.»  

معاون حزب جمهوری خلق ترکیه در عین حال تصریح کرد که شهروندان منتظر ارقام معنی‌دارتر باشند.

گفتنی است که خبرگزاری‌های بین‌المللی و رسانه‌های ترکیه از میزان بسیار بالای مشارکت شهروندان در رأی‌گیری در انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی این کشور در روز یک‌شنبه، ۲۴ اردیبهشت، خبر می‌دهند.

رأی‌گیری برای انتخاب سیزدهمین رئیس‌جمهور تاریخ این کشور و نمایندگان در مجلس ۶۰۰ نفره، از ساعت هشت بامداد به وقت محلی آغاز شده است.

در صورتی که هیچ یک از دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری ترکیه نتواند ۵۰ درصد آرا را به دست آورد، این انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد. در آن صورت دور دوم انتخابات در هفتم خرداد برگزار می‌شود.

در انتخابات ترکیه ۶۰ میلیون و ۶۹۷ هزار نفر واجد شرایط رای وجود دارد که ۳۰ میلیون و ۷۱۰ هزار نفر یعنی ۵۰.۶ درصد آن را زنان تشکیل می‌دهند.

منبع خبر : انتخاب
منبع: انتخاب
برچسب ها:
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر
زندگی