يکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ 26 May 2024
پنجشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۷
کد خبر: ۶۲۵۲۸

انهدام سامانه موشکی ۱.۱ میلیارد دلاری پاتریوت در اوکراین

هزینه آن ۱.۱ میلیون دلار است _۴۰۰ میلیون دلار برای سیستم و ۶۹۰ میلیون دلار برای موشک‌های موجود در سیستم_. اما در عین‌حال این سیستم جنگی گران‌بها، مزیت هنگفتی را برای دفاع به اوکراین اهدا کرده است...
نویسنده :
مونس نظری

همان‌طور که در تصاویر ویدئویی نیز دیده می‌شود، آتش‌بار حمله رعدآسای پوتین «سیستم موشکی پاتریوت امریکا» را که از کیف محافظت می‌کرد، منهدم ساخته است.

ویدئوی انتشاریافته دراماتیک، یک سامانه موشکی پاتریوت امریکا به ارزش ۱.۱ میلیارد دلار را پیش از آنکه منفجر شود، نشان می‌دهد.

 

گزارشات حاکی از آن‌اند که ولادیمیر پوتین، در جریان آخرین حمله بی‌رحمانه خود به پایتخت اوکراین، سامانه پیشرفته دفاع هوایی این کشور را هدف قرار داده و منهدم ساخته است.

 

نقل شده است که دلیل حملاتِ بی‌سابقه‌ی پوتینِ تشنه جنگ، واکنش به ارسال موشک‌های «تغییردهنده‌ی بازی» از سوی بریتانیا به اوکراین بوده است.

 

به قول سخنگوی رئیس‌جمهور روسیه، آخرین جریان گسترده‌ی تدارکات وسیعی که از جانب کشورهای خارجی به اوکراین ارسال شده بود، خشم پوتین را انگیخته و او را وادار به پاسخی «کافی و درخور» کرده بود.

 

ثابت شده که پاتریوت که گفته می‌شود در آخرین بمباران ویران شده است، قطعه‌ای ضروری برای جنگنده‌های اوکراینی، چه در رهگیری موشک‌ها و چه در سرنگونی پهپادهای کامیکازه روسی بوده است.

 

هزینه آن ۱.۱ میلیون دلار است _۴۰۰ میلیون دلار برای سیستم و ۶۹۰ میلیون دلار برای موشک‌های موجود در سیستم_. اما در عین‌حال این سیستم جنگی گران‌بها، مزیت هنگفتی را برای دفاع به اوکراین اهدا کرده است.

 

هزینه‌ی هر موشک شلیک‌شده از پاتریوت، حدوداً ۴ میلیون دلار است. و تصاویر نشان می‌دهند که تنها در طول یک شب ده‌ها موشک از آن پرتاب شده‌اند.

 

این ویدئوی تکان‌دهنده لحظه‌ای را به تصویر می‌کشد که در آن، منابع دفاعیِ یک سیستم پاتریوت SAM که از سوی ایالات‌متحده ارائه شده، به آخر می‌رسند. و این در حالی‌ست که رگبار موشک‌ها و پهپادهای ورودی کماکان ادامه دارند.

 

چندین موشک را می‌توان دید که پیش از وقوع انفجاری مهیب به سمت محل پرتاب می‌شوند و مطابق گزارشات، سیستم پاتریوت را نابود می‌کنند.

 

این ادعاها در کانال تلگرامی نظامی روسیه منتشر شده است. و در حال حاضر هیچ تأیید رسمی از آنها صورت نگرفته.

 

پاتریوت به سبب توانایی‌اش در مقاومت مقابل تهاجم هوایی روسیه به عنوان مکملی بنیادی در زرادخانه کیف به حساب می‌آمد. که گزارش‌ها نیز مدعی هستند که اخیراً یک موشک مافوق صوت «توقف‌ناپذیر» روسی، با نام کینژال را نیز برای اولین‌بار و با موفقیت سرنگون کرده بوده. این لحظه‌ای تاریخی در جنگ محسوب می‌شده. چرا که رهبران ارتش اوکراین مطمئن نبودند که آیا پاتریوت خواهد توانست آن نوع موشک قدرتمند را سرنگون سازد یا خیر.

 

گمان می‌رود که روسیه قصد داشته با این حمله توپخانه ساخت امریکا را منفجر کند؛ اما ظاهراً طرحش نتیجه معکوس گذاشته است.

 

بیم آن می‌رود که در صورت از کارافتادن سیستم دفاع هوایی ضروری، دفاع اوکراین در پایتخت متزلزل و شاید به کلی نابود شود.

 

«در پناه‌گاه‌ها بمانید»

 

آناتولی شاری، وبلاگ‌نویس جنگی طرفدار روسیه، آخرین حمله به کیف را «بی‌معنا و بی‌رحمانه» توصیف کرده است.

 

سرگئی پوپکو، از مقامات رسمی شهر گفت: «رگبار شبانه‌ای که از شمال و جنوب و شرق به درون شهر شلیک شد، از نظر شدت، بی‌سابقه بود.»

 

او گفت: در کمترین زمان، بیشترین تعداد راکت به سمت شهر شلیک شد.

 

این بار دشمن با استفاده از پهپاد، موشک‌های کروز، و احتمالاً موشک‌های بالستیک، به صورت هم‌زمان و در جهات مختلف حملات پیچیده‌ای را انجام داد.

 

براساس اطلاعات اولیه، اکثر قریب‌به‌اتفاق اهداف دشمن در حریم هوایی کیف، کشف و منهدم شد.

 

ژنرال والری زالوژنی، رئیس نیروهای مسلح اوکراین گفت: «روسیه از سه جهت و با استفاده از ۱۸ موشک هوایی، دریایی و زمینی به کیف حمله کرد.»

 

 

منبع خبر : THE SUN
منبع: THE SUN
برچسب ها:
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر
زندگی