دوشنبه ۰۴ تير ۱۴۰۳ 24 June 2024
يکشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۶
کد خبر: ۶۲۶۱۱

پیشنهاد نماینده زابل برای تامین حق‌آبه هیرمند؛ مهاجران افغان را دیگر نپذیریم

نماینده زابل گفت: امروز بیش از ۷ میلیون تبعه افغانستانی در ایران زندگی می‌کنند، این افراد مانند مردم ایران، از تمام یارانه‌های آشکار و پنهان بهره‌مند می‌شوند و در بسیاری از مشاغل فعالیت دارند و مردم ما هرگز متعرض آنان نشده‌اند و آنان را پذیرفته‌اند.

محمد سرگزی، نماینده زابل با اشاره به اخطار رئیس جمهور به طالبان برای تامین حقابه ایران از رود هیرمند، اظهار کرد: برخی از وزارتخانه‌ها در کشور ما به واسطه صلاحیت ذاتی خود، مستقیما با هیات حاکمه افغانستان در ارتباط اند، به عنوان مثال وزارت‌های راه و اقتصاد برای موضوعات مرتبط با گمرکات، وزارت کشور برای موضوع اتباع و وزارت نیرو در حوزه تامین برق، از جمله وزارتخانه‌هایی اند که با طالبان در ارتباط هستند.

به گزارش فراز، بخش هایی از گفت و گوی سرگزی را در ادامه می خوانید:

 
  • امروز بیش از ۷ میلیون تبعه افغانستانی در ایران زندگی می‌کنند، این افراد مانند مردم ایران، از تمام یارانه‌های آشکار و پنهان بهره‌مند می‌شوند و در بسیاری از مشاغل فعالیت دارند و مردم ما هرگز متعرض آنان نشده‌اند و آنان را پذیرفته‌اند.
  • همچنین با توجه به اینکه امروز بخش زیادی از نیاز افغانستان به کالاهای خارجی، از مسیر گمرکی و ترانزیتی ایران در حال تامین است، یکی دیگر از اهرم‌های فشار در اختیار ایران، بستن این مسیرها به روی افغانستان است. این‌ها پیشنهادات من به عنوان یکی از نمایندگان مجلس است که بعضا با تعدادی از مسئولین دولتی نیز در میان گذاشته‌ایم و آنان هم تایید کرده‌اند.
  • این بیانیه کاملا سیاسی و به دور از رعایت نکات فنی و حقوقی بود. در این بیانیه طالبان اعلام کردند که حقابه ایران را به رسمیت می‌شناسند اما آبی پشت سد کجکی وجود ندارد، در حالیکه طبق معاهده هیرمند که در سال ۱۳۵۱ بین ایران و افغانستان منعقد شد، هر گاه طرف افغانستانی مدعی شود که به علت کم‌آبی نمی‌تواند تمام حقابه ایران از رود هیرمند را تامین کند، هیاتی از ایران می‌تواند به همراه هیاتی از افغانستان از بالادست سد کجکی بازدید و بررسی کند که میزان آب رودخانه هیرمند چه قدر است.
  • طالبان اعلام می‌کنند که سد کجکی آب ندارد، اما به این بخش از معاهده که ایران را مجاز به بررسی می‌داند، تن نمی‌دهند و صرفا به صدور یک سری بیانیه‌های سیاسی اکتفا می‌کنند، در حالیکه ایران همواره در رابطه با کشورهای همسایه، خصوصا افغانستان حسن همجواری را رعایت کرده است.
  • همین که در جریان حوادث افغانستان، همیشه جمهوری اسلامی ایران از ملت این کشور حمایت کرده و فرزندان آنان را در آغوش خود گرفته، نشان‌دهنده تعامل مثبت ایران با این کشور است. اما امروز ما شاهد این هستیم که طالبان در قبال این میزان محبت جمهوری اسلامی، حاضر نیست حتی حق قانونی ایران از حقابه هیرمند را تامین کند.
 
 

 

منبع خبر : ايسنا
منبع: ایسنا
برچسب ها:
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر
زندگی