چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ 24 July 2024
شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۰
کد خبر: ۶۶۵۹۲

فیلم؛ موضع‌گیری عجیب ترکی الفیصل درباره تحولات غزه/ حماس محکوم است!

«ترکی الفیصل» شاهزاده تاثیرگذار و سفیر سابق سعودی در انگلیس و آمریکا طی یک سخنرانی حملات حماس و بمباران رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.

ترکی الفیصل در موسسه «بیکر»، یک اندیشکده آمریکایی مستقر در دانشگاه رایس تگزاس گفت: من حملات حماس علیه غیرنظامیان را در هر سن و با هر جنسیتی قاطعانه محکوم می‌کنم و حماس نسبت به انجام این اقدامات متهم است.

روزنامه تلگراف به نقل از این سیاستمدار کهنه‌کار سعودی نوشت: اما من به همان اندازه بمباران بی‌محابا اسرائیل علیه غیرنظامیان بی‌گناه فلسطینی در غزه و تلاش برای کوچاندن اجباری آن‌ها به صحرای سینا را محکوم می‌کنم.

ترکی الفیصل که پیشتر به مدت دو دهه رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی بود، همچنین خاطرنشان کرد: هیچ قهرمانی در این درگیری وجود ندارد و صرفا این درگیری قربانی برجای می‌گذارد.

این روزنامه انگلیسی می‌گوید: صحبت‌های «ترکی الفیصل» بر اظهارات اخیر «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی تاکید می‌کند و نشان می‌دهد شاید ریاض به‌رغم به تعویق انداختن گفت‌وگوها با اسرائیل، همچنان نسبت به عادی‌سازی روابط تمایل داشته باشد.

بن سلمان طی دیدارش با ریشی سوناک، نخست‌وزیر انگلیس روز پنجشنبه در ریاض هشدار داد: «اگر این جنگ گسترش یابد، پیامدهای خطرناکی به دنبال خواهد داشت.»

او همچنین ماه گذشته میلادی طی یک مصاحبه کم‌سابقه با فاکس نیوز عنوان کرد: برای ما مسئله فلسطین بسیار مهم است.

تحلیلگران گفته‌اند که تهدید افزایش تنش‌ها مسلما به نفع منافع عربستان سعودی نیست. در این خصوص «آلیستر برت» معاون وزیر خارجه انگلیس در امور خاورمیانه و آفریقای شمالی در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ گفت: «چشم‌انداز و انتظارات ولیعهد سعودی با جنگ پیش نمی‌رود.»

او مدعی شد: «حماس مسلما دشمن صلح برای عربستان سعودی است، همانگونه که برای اسرائیل می‌باشد اما واضح است که هیچ راهی برای خاورمیانه جدید بدون حل وفصل مسائل میان اسرائیل و فلسطین وجود ندارد. آینده خاورمیانه بدون حل‌وفصل این درگیری‌های عمیق رخ نمی‌دهد.»

ارتش رژیم صهیونیستی که در میدان نبرد با مقاومت فلسطین در جریان عملیات «طوفان الاقصی» غافلگیر شده و شکست خورده، برای جبران این شکست مفتضحانه درحال هدف قرار دادن غیرنظامیان بی‌گناه در نوار غزه است و با بستن منابع آب و برق روی آنها و بستن تمامی گذرگاه‌ها منجر به شکل‌گیری یک فاجعه در این باریکه شده است.

در حالی عملیات «طوفان الاقصی» وارد سومین هفته (پانزدهمین روز) خود شده که اشغالگران بمباران تمام مناطق نوار غزه را تشدید کرده و پس از درخواست تخلیه مناطق در شمال نوار غزه، دستور تخلیه بیمارستان‌ها را داده‌اند؛ اقدامی که فاجعه انسانی و بهداشتی در غزه رقم می‌زند و بخش بهداشت فلسطین نمی‌تواند آن را تحمل کند.

طبق آخرین آمار اعلام شده حملات رژیم صهیونیستی طی ۱۵ روز جنایت در غزه منجر به شهادت ۴۱۳۷ فلسطینی شده است.

این حملات همچنین بیش از ۱۳ هزار مجروح برجای گذاشته است.

 

 

 

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر
زندگی