جمعه ۳۱ فروردين ۱۴۰۳ 19 April 2024
يکشنبه ۰۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۲
کد خبر: ۶۸۱۷۵
خانه بروجردی در کاشان را به یک هتل دار واگذار می کنند

چوب حراج به یک اثر ملی برای ساخت اداره میراث فرهنگی!

چوب حراج به یک اثر ملی برای ساخت اداره میراث فرهنگی!
چوب حراج زدن به آثار ملی، پدیده‌ی تازه‌ای نیست. اما این‌بار با چهره‌ی تازه‌ای خودش را نشان داده است. طبق شنیده‌های فراز، میراث‌فرهنگی شهرستان کاشان در ازای ساخت ساختمان برای این اداره، قصد واگذاری خانه تاریخی بروجردی را به یک سرمایه‌گذارخصوصی آن هم به قیمت ناچیز دارد. خانه‌ تاریخی بروجردی ثبت آثار ملی شده و متعلق به دوره قاجار است. این خانه تاریخی در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ از نظر محبوبیت جاذبه توریستی به انتخاب برتر یونسکو درآمده است.
نویسنده :
فاطمه احمدی

سرپرست میراث‌فرهنگی کاشان پیش‌تر در گفت‌وگو با رسانه‌های محلی اعلام کرده است؛ یکی از حیاط‌های خانه تاریخی عباسیان و طباطبایی در مالکیت میراث است. اما بنا است این حیاط  به شهرداری در قبال ۲ هزارمتر مربع زمین داده شود. 

 

روبه‌روی خانه بروجردی‌ها در محله سلطان امیراحمد، مدرسه تاریخی سعیدی وجود دارد که بخشی از آن برای دوره پهلوی بوده و قرار بود به ثبت ملی برسد. بنا به گفته‌ها بخش دیگر این خانه توسط میراث‌فرهنگی به سرمایه‌گذار برای ساخت اداره داده می‌شود. اطلاعات دقیق‌تری از جزئیات این موضوع در دست نیست. روزنامه اینترنتی «فراز» ابعاد این موضوع را با مهدی عرشی، فعال زمینه آثار تاریخی کاشان بررسی می‌کند. 

 

مهدی عرشی در ارتباط با خانه بروجردی می‌گوید: «ماجرای واگذاری خانه تاریخی بروجردی یک سالی است که مطرح شده و تا الان صدای آن در نیامده است. در نشست خبری آقای دانایی، سرپرست میراث فرهنگی شهرستان کاشان در این باره صحبت می‌شود. اصل ماجرا این است که در کنار خانه بروجردی خانه‌ای تاریخی به نام مرتضوی که برای دوره قاجار است وجود دارد. شخصی بنام آقای «آ...» این خانه را خریداری کرده تا این خانه تاریخی را به هتل تبدیل کند». 

 

او ادامه می‌دهد: «این سرمایه‌گذار ارتباطات بسیاری دارد و در سال‌های گذشته فرماندار بوده است. شهرداری بنا است ۲ هزار متر زمین به میراث فرهنگی تحویل داده و میراث فرهنگی این زمین را به آقای «آ...» واگذار کند. ایشان قرار است در این زمین اداره‌ای برای میراث فرهنگی بسازند». 

 

این فعال حوزه میراث می‌گوید: «بحث فروش خانه تاریخی بروجردی تنها در کاشان مطرح بوده است و زمانی که آقای ایزدی مدیرکل میراث‌فرهنگی استان اصفهان بودند از این موضوع اطلاع داشته‌اند. این درصورتی است که هیچ نامه نگاری و مصوبه‌ای برای فروش خانه تاریخی بروجردی وجود نداشته است». 

 

عرشی ادامه می‌دهد: «نکته‌ای که وجود دارد این است که حدود دو ماه گذشته آقای «آ...»، وزیر قبلی میراث فرهنگی و گردشگری آقای مونِسان را به کاشان آورده بودند. اما از این‌که ایشان به چه دلیل آمدند اطلاعی نداریم. خانه بروجردی را هم به ایشان قرار است واگذار کنند. هیچ قیمتی برای این خانه هنوز مشخص نشده است. اما بعد از واگذاری خانه بروجردی این مکان متعلق به هتل «آ...» می‌شود. هنوز هیچ شفافیتی درباره این‌که بعد از واگذاری چه اتفاقی برای خانه بروجردی می‌افتد، وجود ندارد». 

 

او در پایان می‌گوید: «احتمال این‌که ساخت این هتل برای رقابت با خانه عامری‌ها باشد کم نیست. خانه تاریخی بروجردی یک برند برای شهرستان کاشان محسوب می‌شود. در این مدت آقای «آ...» نیز، در حال مرمت بخشی از دیوار خانه بروجردی به هزینه خودش است. همه این‌ها در حالی است که، پرونده ثبت خانه‌های تاریخی به ثبت جهانی در حال آماده شدن است».

 

 

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

تجاوز سربازان اسراییلی به زنان در بیمارستان الشفا

مقام معظم رهبری سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند

بچه‌های ظریف کجا زندگی می‌کنند؟

همه چیز درباره خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال | پرسپولیس به تامین اجتماعی واگذار می‌شود؟

خاتمی: آگاهانه و صادقانه رأی ندادم تا به هیچکس دروغ نگفته باشم

ظریف اسفند ۱۴۰۲؛ به زودی در فراز ببینید!

پیشنهاد سردبیر

دیاکو حسینی در گفت‌وگو با فراز پاسخ موشکی و پهپادی به اسراییل را بررسی کرد

چرا ایران عملیات نظامی را از پیش اطلاع داد؟

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!