پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۳ 18 April 2024
دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۲
کد خبر: ۶۸۱۹۶
گفت‌وگوی فراز با «اسعد صالحی»، نماینده کارگران ساختمانی

چرا تامین اجتماعی، از بیمه کارگران ساختمانی شانه خالی می‌کند؟

چرا تامین اجتماعی، از بیمه کارگران ساختمانی شانه خالی می‌کند؟
قانون بیمه تامین‌اجتماعی کارگران ساختمانی در سال ۱۳۸۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، ولی اجرای آن به دلیل بار مالی بیش از ۲ سال عقب افتاد. در حال حاضر با این‌که بیش از ۶ ماه از ابلاغ قانون بیمه کارگران ساختمانی می‌گذرد، اما هنوز هیچ کارگر ساختمانی سهمیه‌ای در بیمه تامین‌اجتماعی ندارد.
نویسنده :
فاطمه احمدی

بیمه برای کارگران ساختمانی یکی از الزام‌هایی است که باید مورد توجه کارفرما‌ها قرار بگیرد. با این وجود، تعداد زیادی از کارگران ساختمانی همچنان از این حق جا مانده‌اند و سازمان تامین‌اجتماعی هیچ شفاف‌سازی در قبال این موضوع انجام نداده است. 

 

روزنامه اینترنتی«فراز» در این باره با «اسعد صالحی» عضو هیأت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور و نماینده کارگران ساختمانی گفت‌وگو کرده‌است.

 

در این باره بیشتر بخوانید:

بیمه کارگران ساختمانی، قربانی کمبود بودجه

 

اسعد صالحی می‌گوید: «طبق قانون، کسانی که پروانه مهارت دارند باید بیمه شوند. کارگران، مشمول ماده ۲ قانون کار می‌شوند و وقتی سازمان فنی‌وحرفه‌ای پروانه اشتغال ارائه می‌دهد به معنی اشتغال به کار است. تامین اجتماعی موظف و مکلف است که طبق این قانون آن‌ها را بیمه کند». 

 

او ادامه می‌دهد: «در این مدت سازمان تامین‌اجتماعی از کارفرما پول گرفته و سهم کارگر هم پرداخت شده، اما هنوز به وظیفه خودش عمل نکرده است. در نتیجه وقتی از منابع پرداختی ساختمان‌ها و عوارض شهرداری، پول تامین‌اجتماعی تامین می‌شود کارگران باید بیمه شوند. اما با این‌حال سازمان تامین‌اجتماعی به بهانه تامین نشدن منابع از این وظیفه شانه خالی کرده است». 

 

نماینده کارگران ساختمانی می‌گوید: «تامین‌اجتماعی باید از محل صدور پروانه‌های ساخت که شهرداری از کارفرما پول سهمیه تامین‌اجتماعی می‌گیرد شفاف‌سازی کند. مثلا بگوید دریافتی ما در سال ۱۴۰۲ چقدر بوده است. باید تعداد کارگران ساختمانی را مشخص کند تا ببینیم منابع تامین شده است یا خیر. اما ما نه از طرف وزارت کشور و نه سازمان تامین‌اجتماعی این شفاف‌سازی را ندیده‌ایم. این سازمان باید به صورت رسمی تعداد کارگران و اسامی افراد بیمه شده را به ما اعلام کند». 

 

صالحی در پایان ادامه می‌دهد: «در آخرین آمار به ما گفته‌اند ۶۷۵ هزار نفر بیمه شده‌اند، اما هنوز هیچ‌چیزی مشخص نیست. زیرا این آمار به طور رسمی اعلام نشده است. ما نمی‌دانیم این موضوع صحت دارد یا خیر. از طرف کانون عالی انجمن‌های کارگری ایران درخواست داده شده است. اگر این درخواست تایید شود، ما می‌خواهیم درخواستی به وزارت کشور بدهیم. در این درخواست می‌خواهیم بدانیم برای مثال در سال ۱۴۰۲ چقدر منابع و پول عوارض بوده است! تا بتوانیم متوجه شویم آیا واقعا منابع تامین‌اجتماعی تامین می‌شود یا خیر. اما هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم».

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

تجاوز سربازان اسراییلی به زنان در بیمارستان الشفا

مقام معظم رهبری سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند

بچه‌های ظریف کجا زندگی می‌کنند؟

همه چیز درباره خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال | پرسپولیس به تامین اجتماعی واگذار می‌شود؟

خاتمی: آگاهانه و صادقانه رأی ندادم تا به هیچکس دروغ نگفته باشم

ظریف اسفند ۱۴۰۲؛ به زودی در فراز ببینید!

نقش اصلی روسیه در راه‌اندازی کانال زنگزور؛ ایران دور می‌خورد؟

پیشنهاد سردبیر

دیاکو حسینی در گفت‌وگو با فراز پاسخ موشکی و پهپادی به اسراییل را بررسی کرد

چرا ایران عملیات نظامی را از پیش اطلاع داد؟

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!