چهارشنبه ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ 24 April 2024
يکشنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۴
کد خبر: ۶۸۲۴۲

اعتراض ثبت‌نام‌کنندگان ایران خودرو به روند عجیب تحویل راناپلاس

اعتراض ثبت‌نام‌کنندگان ایران خودرو به روند عجیب تحویل راناپلاس
جمعی از ثبت‌نام‌کنندگان خودروی «رانا پلاس» گزارشی درباره روند عجیب ثبت نام و قیمت‌گذاری ایران خودرو نوشتند.

به گزارش روزنامه اینترنتی فراز در این گزارش آمده:

اسفند سال ۱۴۰۱ بود که سامانه یکپارچه خودرو باز شد و با بلوکه کردن یکصد میلیون تومان به مدت حدود دو ماه ثبت‌نام خودرو با شیوه جدید شروع شد. 

استقبال زیاد بود و زمان اعلام نتایج مشخص شد بعضی افراد در سال ۱۴۰۲ و بسیاری از افراد نوبت‌شان برای سال ۱۴۰۳ تعیین شده است.

photo_2024-01-24_01-18-26

 با توجه به بررسی‌ها و بازخوردها و داشتن ظرفیت خالی بسیاری از خودروها برای سال ۱۴۰۲، وزارت صمت و خودروسازها تصمیم گرفتند امکان ویرایش انتخاب ثبت‌نام‌کنندگانی که نوبت‌شان برای سال ۱۴۰۳ تعیین شده است فراهم شود و در صورت تعیین اولویت در سال ۱۴۰۲ خودروی تعلق گرفته را به طور قطعی تا زمستان آن سال به منتخبین ارائه کنند.

از این طرح استقبال نسبتا خوبی صورت گرفت و لیست افراد به همراه خودروی اولویت بندی شده در سامانه یکپارچه نمایش داده شد، تمام مردم، مطابق بیانیه‌های وزارت صمت و سامانه یکپارچه و اولویت انتخابی مطمئن بودند در سال ۱۴۰۲ خودروی خود را تحویل می‌گیرند.

مطابق برنامه البته فراخوان اولویت‌های بهار، تابستان و بخشی از پاییز انجام شد و بیشتر افراد خودروهایشان را تحویل گرفتند اما در پاییز شورای رقابت لیست چند محصول جدید شرکت ایران‌خودرو را منتشر کرد و از ان به بعد شرکت ایران‌خودرو از ارسال فراخوان مطابق برنامه دست نگه داشت. نکته اینجاست که خودروهای جدید همه همان خودروهای قبلی بودند که با اضافه کردن استاندارد ۸۵گانه و تغییرات بسیار جزیی مانند روکش چرمی و آینه، مبالغی بین یکصد و سی تا سیصد میلیون تومان افزایش قیمت خورده بودند.

 

 برای نمونه خودروی رانا پلاس در زمان ثبت نام ۲۱۵ میلیون تومان قیمت داشت، بهار و تابستان قیمت ۳۲۲ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد و در پاییز ۱۴۰۲ با افزودن استاندارد ۸۵گانه قیمت آن به حدود ۳۳۰ میلیون تومان رسید. بخشی از اولویت های پاییز خودروی راناپلاس استاندارد ۸۵گانه را تحویل گرفتند اما شرکت ایران‌خودرو کاملا غیرقانونی و برخلاف وعده‌های وزارت صمت، شورای رقابت، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و ... به اولویت‌های آخر پاییز و تمام اولویت‌های زمستان خودروی راناپلاس ارتقایافته با قیمت حدود ۴۵۲ میلیون تومان آن هم به صورت پیش‌فروش و تحویل خرداد و تیر و مرداد ۱۴۰۳، همچنین تبدیل چندباره به خودروی پژو ۲۰۷ دستی ازتقایافته با قیمت ۴۹۸ میلیون تومان برای تابستان ۱۴۰۳ و فروش فوری سورن پلاس موتور جدید تحویل ۹۰ روزه با قیمت ۴۵۹ میلیون تومان پیشنهاد داده است.

photo_2024-01-24_01-18-24

سخنگوی وقت وزارت صمت اعلام کرده بودند تمام خودروهای اولویت سال ۱۴۰۲ همان سال تحویل می‌شوند، همچنین بخاطر اینکه اعلام شده بود خودروهایی که تغییر اولویت برای آنها فراهم شده است کاملا ظرفیت خالی تا انتهای سال دارند، به این دلیل افراد ترغیب شده و خودروی ثبت نامی خود را تغییر داده اند اما اکنون شرکت ایران‌خودرو دست آنها را در پوست گردو گذاشته است.

سازمان استاندارد تا پایان سال به خودروسازها مجوز تولید و تحویل خودروی بدون استاندارد داده است و از این نظر شرکت ایران‌خودرو محدودیتی ندارد و می‌تواند خودروی ثبت‌نامی را با یا بدون استاندارد با قیمت ۳۲۹ یا ۳۲۲ میلیون تومان تحویل دهد.

تماس‌ها و پیگیری‌های مکرر ما با کارشناسان تلفنی ایران‌خودرو حاکی از این است که خودروی اصلی دیگر تولید نمیشود بخاطر همین مجبور هستید خودروی ارتقایافته با قیمت بسیار بالاتر آن هم برای سال ۱۴۰۳ تحویل بگیرید.

در زمان ثبت نام یکپارچه اول و تغییر اولویت، هیچگونه بند یا تبصره‌ای مبنی بر اینکه امکان تغییر تیپ یا مدل خودروی ثبت‌نامی شما وجود دارد ثبت نشده بود، این بند از یکپارچه دوم به سامانه اضافه شد که آن موقع هم شرکت ایران‌خودرو اصلا فروشی در سامانه نداشت چرا که تمام تعهداتش تا پایان سال ۱۴۰۳ پر شده بود.

ایران‌خودرو هیچ مشکلی - چه برای مجوز، چه از طرف سازمان استاندارد و چه وزارت صمت - برای تولید راناپلاس معمولی تا پایان سال ندارد و حداقل باید برای اولویت‌های پاییز و زمستان خودروی غیر ارتقایافته تحویل دهد. 

یک سال است که ما ثبت‌نام کنندگان خودروی راناپلاس منتظر فراخوان و ارسال دعوتنامه خودروی خود هستیم اما شرکت مکرر پیشنهاد تبدیل می‌دهد، چنانچه پیشنهاد آخر را هم نپذیریم می‌گویند اولویت و نوبت‌مان برای همیشه لغو می‌شود.

از دولت مردمی، وزارت صمت، سازمان حمایت از مصرف کنندگان، شورای رقابت، سازمان استاندارد، قوه قضاییه، سازمان تعزیزات، مجلس شورای اسلامی و در نهایت شرکت ایران‌خودرو میخواهیم هرچه سریعتر به این موضوع رسیدگی شود.

 

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

تجاوز سربازان اسراییلی به زنان در بیمارستان الشفا

مقام معظم رهبری سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند

بچه‌های ظریف کجا زندگی می‌کنند؟

پیشنهاد سردبیر

بررسی تامین حقابه هیرمند در گفتگوی فراز با مسعود امیرزاده

طالبان این بار آب را به شوره‌زار نمی‌فرستد؟!

دیاکو حسینی در گفت‌وگو با فراز پاسخ موشکی و پهپادی به اسراییل را بررسی کرد

چرا ایران عملیات نظامی را از پیش اطلاع داد؟

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!