شنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ 20 April 2024
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۶
کد خبر: ۷۱۰۱۲
مرتضی افقه تحلیلگر اقتصادی در گفتگو با فراز مطرح کرد:

صندوق توسعه ملی، قلک جدید دولت است | دولت از طریق سیاسی‌بازی از صندوق توسعه استقراض می‌کند

دولت در کارزار انتخاباتی خود قول ساخت چهار هزار میلیون واحد مسکونی در چهار سال را به مردم داده بود. بسیاری از تحلیلگران از همان ابتدا معتقد بودند که این اتفاق شدنی نیست و حالا، این وعده به یکی از پرحاشیه‌ترین چالش‌های دولت و طرفدارانش تبدیل شده است. شنیده‌ها حاکی از این است که دولت سیزدهم برای محقق شدن این وعده، دست به دامن صندوق توسعه ملی شده است. «مهدی غضنفری»، رییس هیأت عامل صندوق توسعه ملی اوایل بهمن‌ماه از سرمایه‌گذاری دو هزار میلیارد دلاری این صندوق برای حمایت از طرح نهضت ملی خبر داده بود. این در حالی است که پیش‌تر اعلام کرده بود کفگیر این صندوق به ته دیگ خورده است.
نویسنده
زهرا ترابی

مرتضی افقه کارشناس اقتصادی در گفت و گو با روزنامه اینترنتی «فراز»، در پاسخ به این سوال که آیا این اقدام صندوق توسعه ملی، منجر به افزایش تورم نخواهد شد؟ گفت: «الزاما هر پرداختی منجر به تورم نمی‌شود. هر سرمایه گذاری در وهله اول می‌تواند تورم ایجاد کند، اما وقتی کالای مربوطه وارد بازار شود اثرات ضدتورمی دارد که به صورت تئوری کلی است.»

 

وی ادامه داد: «با توجه به شرایط اقتصادی که داریم، هر سرمایه گذاری که در بخش مسکن صورت بگیرد یکی از شروط آن وجود پول و سرمایه است. شروط دیگر آن مصالح، نیروی کار و ... است و اگر این‌ها نباشد پول به تنهایی کاری نمی‌کند. مانند مسکن مهر، پول در شهر‌های دور و بدون مطالعه سرازیر شد که نه تنها تبدیل به خانه نشدند بلکه تورم آن نیز گریبان مردم شد.»

 

این استاد دانشگاه افزود: «آقای غضنفری چند وقت پیش گفته بودند کفگیر به تک دیگ رسیده و چیزی نداریم، اما الان شاهد چیز دیگری هستیم که جای تعجب دارد! وظیفه اصلی صندوق سوپاپ اطمینان بودن برای نوسانات قیمت نفت است. به این شکل که قیمت نفت که بالاتر از رقم بودجه باشد به صندوق واریز شود و اگر کمتر است از آن بردارند. برای اینکه راکد نمانند مبالغ و وجوه را به بخش خصوصی وام بدهند که خیلی استقبال نشد و دولت چند ماه یک بار مثل الان با اجازه از رهبری و مجلس از آن برداشت می‌کردند. در حال حاضر هم احتمالا اجازه اش را از رهبری گرفته اند که صرف مصرف کنند. خیلی امیدوار نیستم که این برداشت از صندوق بتواند به بحث مسکن کمک چندانی کند.».

 

افقه تصریح کرد:« صندوق توسعه تبدیل به قلکی شده تا هر وقت دولت می‌خواهد بودجه اش را تنظیم کند یا بودجه کم آورده سراغ این صندوق می‌رود. اما چون مجوز می‌خواهد انقدر مساله را سیاسی جلوه میدهد و به رهبری، مجلس می‌گوید که اگر مستمری بازنشستگان را ندهیم تبعات سیاسی به همراه خواهد داشت که از این طریق می تواند مجوز را بگیرد.»

 

این کارشناس اضافه کرد:« متاسفانه صندوق توسعه برای دولت تبدیل به قلک شده است.  قانونی در بودجه داریم که ۳۰ تا ۳۵ درصد از پول نفت را در این قلک بریزند، اما دولت کمبود درآمد دارد و دوباره به همان صندوقی که از همان ابتدا پولش را برداشته اند، مراجعه می‌کند. تنها کمی کار‌های اداری ان زیاد شده و با آن اهدافی که این صندوق درست شده بود فاصله دارد و تبدیل به قلکی شده که هر وقت دولت کم آورد سراغ آن برود که تبعات تورمی هم دارد.»

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

تجاوز سربازان اسراییلی به زنان در بیمارستان الشفا

مقام معظم رهبری سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند

بچه‌های ظریف کجا زندگی می‌کنند؟

همه چیز درباره خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال | پرسپولیس به تامین اجتماعی واگذار می‌شود؟

خاتمی: آگاهانه و صادقانه رأی ندادم تا به هیچکس دروغ نگفته باشم

پیشنهاد سردبیر

دیاکو حسینی در گفت‌وگو با فراز پاسخ موشکی و پهپادی به اسراییل را بررسی کرد

چرا ایران عملیات نظامی را از پیش اطلاع داد؟

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!