پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۳ 18 April 2024
شنبه ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۲
کد خبر: ۷۱۲۰۸

نامه سرگشاده کمپین معلولان به رئیس سازمان صدا و سیما

۲۹ بهمن ماه در برنامه «بگو بخند» شبکه نسیم، شخصی برای گدایی خودش را به شکل معلولین می‌کند و حاضران در استودیو به مدت ۱۰ دقیقه به این موضوع می‌خندند. این اتفاق واکنش فعالان بسیاری را در ارتباط با تمسخر معلولین برانگیخت. در ادامه نامه سرگشاده رئیس معلولان به سازمان «صدا و سیما» را می‌خوانید.
فاطمه احمدی
نویسنده
فاطمه احمدی

ریاست محترم «سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران»،

جناب آقای «جبلی»

با سلام و تقدیم احترام‎

«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا یَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسَى أَنْ یَکُونُوا خَیْرًا مِنْهُمْ وَلَا نِسَاءٌ مِنْ نِسَاءٍ عَسَى أَنْ یَکُنَّ خَیْرًا مِنْهُنَّ وَلَا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِیمَانِ وَمَنْ لَمْ یَتُبْ فَأُولَئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ» (الحجرات، ۱۱) ‎

ای کسانی که ایمان آورده‌اید! نباید قومی از شما قوم دیگر را مسخره کنند، شاید آن‌ها از این‌ها بهتر باشند؛ و نه زنانی زنان دیگر را، شاید آنان بهتر از اینان باشند و یکدیگر را مورد طعن و عیب‌جویی قرار ندهید و با القاب زشت و ناپسند یکدیگر را یاد نکنید، بسیار بد است که بر کسی پس از ایمان نام کفرآمیز بگذارید و آن‌ها که توبه نکنند، ظالم و ستمگرند! ‎

آری! این تنها یک آیه از ده‌ها آیه قرآن کریم است که ایمان‌داران را از مسخره کردن و تحقیر دیگران نهی می‌کند. بنا به آیه کریمه یاد شده، منع از تمسخر دیگران نه تنها تک تک افراد را شامل می‌شود؛ بلکه شامل نهی از تمسخر گروه‌ها یا اقلیت‌های مختلف نیز می‌شود. ‎این در حالی است که به رغم تاکید آیات و احادیث متعدد در ارتباط با نکوهش تمسخر و تحقیر دیگری، (خواه به صورت فردی و خواه گروهی) رسانه ملی از هیچ تلاشی برای انجام این امر زشت و نکوهیده، نسبت به بزرگ‌ترین اقلیت اجتماعی که همانا شهروندان دارای معلولیت هستند خودداری نمی‌ورزد.

آری! به ویژه این روز‌ها که دست صدا و سیما از مجریان و برنامه سازان توانمند خالی مانده و این سازمان عریض و طویل ساعات خود را با مسابقه و مصاحبه پر می‌کند. آن هم با استفاده از مجریانی ناتوان و با برنامه‌هایی بی ارزش. یک نگاه به شبکه‌های متعدد صدا و سیما نشان می‌دهد که عموم برنامه ها، مصاحبه محور و مسابقه‌ای شده اند. تکرار سریال‌های تکراری گذشته هم که نیازی به ذکر ندارد.

در حالی که قرار بود به استناد «ماده ۲۱ قانون حمایت از حقوق معلولان» از سوی صدا و سیما پنج ساعت از برنامه‌ها در هفته به صورت رایگان در زمان‌های مناسب به برنامه‌های سازمان بهزیستی و تشکل‌های مردم‌نهاد حامی افراد دارای معلولیت به منظور آشنایی مردم با حقوق، توانمندی‌ها و مشکلات این افراد اختصاص یابد؛ آن رسانه ملی نه تنها یار شاطر نشد، بلکه بار خاطر گشت. پخش یک به ظاهر تاتر در برنامه بگو و بخند و به سخره گرفتن افراد دارای معلولیت و حتی متکدی نشان دادن آن‌ها نشان می‌دهد که رسانه‌ای که قرار است فرهنگ سازی کند در چه ورطه‌ای از بی فرهنگی فرو رفته است. عکس العمل مجری تحصیل کرده سهمیه‌ای برنامه که در برنامه ویدئو چک هم جز مسخرگی و مسخره کردن افراد، هنر دیگری ندارد نیز جزئی از این تاتر مضحک است.

این برنامه نشان داد که داوران برنامه نیز که هر یک سالهاست ادعای طنازی دارند هنوز مرز بین طنز و هزل را نمی‌شناسند و آن چه برای شان مهم است عایدی مالی برنامه است نه محتوای آن. کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت، ضمن محکوم ساختن اقدامات صدا و سیمای ملی تحقیر، توهین، استهزاء، ترویج ادبیات تحقیرآمیز و نیز القای معلولیت به عنوان عقوبت گناهان، مصرانه از مسئولان و ناظران امر می‌خواهد تا با عمل به آیات و احادیث، قانون اساسی و مقررات حقوق بشری در ارتباط با نهی از تمسخر، تحقیر و توهین انسان‌ها و گروه‌های گوناگون، از تخریب گروه‌های دارای معلولیت دست برد‎اشته و در صدد ترویج رویکردهای نوین به معلولیت همانا مدل حقوق بشری توام با حفظ و پاس‌داشت کرامت انسانی است، برآید.

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

تجاوز سربازان اسراییلی به زنان در بیمارستان الشفا

مقام معظم رهبری سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند

بچه‌های ظریف کجا زندگی می‌کنند؟

همه چیز درباره خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال | پرسپولیس به تامین اجتماعی واگذار می‌شود؟

خاتمی: آگاهانه و صادقانه رأی ندادم تا به هیچکس دروغ نگفته باشم

ظریف اسفند ۱۴۰۲؛ به زودی در فراز ببینید!

نقش اصلی روسیه در راه‌اندازی کانال زنگزور؛ ایران دور می‌خورد؟

پیشنهاد سردبیر

دیاکو حسینی در گفت‌وگو با فراز پاسخ موشکی و پهپادی به اسراییل را بررسی کرد

چرا ایران عملیات نظامی را از پیش اطلاع داد؟

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!