چهارشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۳ 17 April 2024
سه‌شنبه ۰۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۴
کد خبر: ۷۱۲۵۹
«سیدمحمد میرخانی» عضو هیات مدیره نظام پزشکی در گفت‌وگو با فراز مطرح کرد:

طغیان سرخک در ایران، از تبعات حضور مهاجران است

در اوایل اسفندماه سال گذشته، وزارت بهداشت طی نامه‌ای نسبت به بروز طغیان سرخک در کشور هشدار داده است. در متن این نامه آمده است: «بروز تعداد ۶۲۴ مورد سرخک تاییده شده در سال ۲۰۲۲ میلادی و ادامه یافتن چرخش ویروس در سال ۲۰۲۴ (تاکنون ۵۰ مورد) عموما متاثر از همه‌گیری وسیع سرخک در کشور‌های افغانستان و پاکستان بوده است. در طی ماه‌های اخیر کشور عراق نیز با همه‌گیری وسیع بی سابقع طی ۱۰ سال اخیر مواجه شده است.» در ادامه این نامه ذکر شده است: «لازم است تمامی دانشگاه‌های مرزی توجه ویژه به واکسیناسیون به موقع کودکان به عنوان اولین استراتژی و تقویت نظام مراقبت بیماری‌های بثوری تب دار دومین استراتژی مهم در حفظ وضعیت حذف سرخک در کشور را داشته باشند. روزنامه اینترنتی فراز در خصوص هشدار طغیان سیل در کشور با «سیدمحمد میرخانی» عضو هیات مدیره نظام پزشکی گفتگو کرده است.
یگانه شوق الشعراء
نویسنده
یگانه شوق الشعراء

بحث ایمنی جمعی

بر اساس آمار‌ها موارد ابتلا به سرخک در سراسر جهان رو به افزایش است؛ در سال گذشته میلادی بیش از ۳۰۰ هزار مورد ابتلا به سرخک در جهان شناسایی شده است که نسبت به سال ۲۰۲۲ افزایش ۷۹ درصدی داشته است. در کشور ما سال‌ها برای مقابله با همه گیری بیماری‌هایی مانند سرخک با استفاده از واکسیناسیون گسترده تلاش شده و ایران گواهی تأییدیه حذف سرخک را از سازمان جهانی بهداشت اخذ کرده است. اما علاوه بر اینکه سه کشور همسایه شیوع گسترده ابتلا به سرخک را گزارش کرده اند، ایران با مسئله مهاجرانی رو به رو است که از دو کشور افغانستان و پاکستان به صورت قانونی و غیرقانونی وارد کشور می‌شوند. کارشناسان مختلفی بار‌ها نسبت به افزایش تعداد مهاجرین به خصوص مهاجرین افغانستانی و تبعات آن هشدار داده‌اند و بحث ایمنی جمعی و سلامت مردم تنها یکی از تبعات این موضوع است.


دردسر افغانستان برای ایران

سید محمد میرخانی عضو هیئت مدیره نظام پزشکی در خصوص وضعیت بهداشت و واکسیناسیون کشور‌های افغانستان و پاکستان به فراز گفت: «در این کشور‌ها واکسیناسیون مانند ایران انجام نمی‌شود؛ در کشوری مانند افغانستان وضعیت فرهنگی به گونه‌ای است که مردم تمایلی به انجام واکسیناسون ندارند. یعنی مردم فکر می‌کنند که انجام واکسیناسیون سلامت آن‌ها را به خطر می‌اندازد. همچنین در این کشور ساختاری وجود ندارد که واکسیناسیون را به درستی پیگیری کنند. به دلیل اینکه در افغانستان امنیت وجود ندارد و مدل اداره آن به صورت ولایتی و ایالتی است، اراده و تمایلی برای انجام واکسیناسیون وجود ندارد. از سوی دیگر به دلیل نبود امنیت، کشور‌های دیگر نمی‌توانند نیرو برای انجام واکسیناسیون به افغانستان بفرستند. هرچند که سازمان جهانی بهداشت برای واکسیناسیون این منطقه بسیار زحمت می‌کشد، اما برای اینکه ایمنی جمعی شکل بگیرد باید بیش از نیمی از مردم یک جامعه واکسن مربوطه را دریافت کنند؛ لذا در دو کشور افغانستان و پاکستان واکسیناسیون گسترده وجود ندارد، اما در افغانستان به شکل بی نظمی عدم انجام واکسیناسیون در حال ایجاد دردسر برای این کشور و ایران است.»


رصد وضعیت بهداشت مهاجران غیرممکن است

او در ادامه گفت: «شاید در خصوص رصد مهاجران قانونی، اقداماتی در کشور ما صورت بگیرد، اما به دلیل اینکه ورود مهاجران از تک مجرا نیست و بسیاری از مهاجران غیر قانونی وارد کشور می‌شوند، رصد مهاجران عملا غیر ممکن است.»
عضو هیات مدیره نظام پزشکی ادامه داد: «هشدار در خصوص طغیان سرخک توسط پایگاه بهداشتی وزارتخانه داده‌شده است. هر فردی که به مرکز بهداشت و بیمارستان مراجعه کرده و دارای علائم بیماری سرخک بوده توسط این مراکز گزارش شده است. یعنی تعداد مبتلایانی که گزارش شده قطعا کمتر از تعداد بیمارانی است که درگیر این بیماری هستند.»


هزینه زیاد واکسیناسیون مهاجران

عضو هیئت مدیره نظام پزشکی در ادامه به فراز گفت: «مسئولین به وسیله گزارش‌ها از وضعیت طغیان بیماری آگاه هستند، اما اگر بخواهیم بحث مردم را مطرح کنیم باید بگوییم که در کشور ما پدیده امت گرایی و ملت گرایی در حال شکل‌گیری است؛ ملت گرایی بر موضوع ایرانیان تاکید دارد و امت گرایی بحث ایدیولوژی را دنبال می‌کند. اگر ایدئولوژی بر بهداشت جامعه حاکم شود، خطر بیماری درک نمی‌شود. مردم می‌توانند خانواده‌های افغانستانی داخل ایران را مجبور به واکسیناسیون کنند، اگرچه این اقدام برای کشور ما هزینه زیادی خواهد داشت.»


خطر بیماری سرخک برای کودکان و زنان باردار

میرخانی در آخر تاکید کرد: «سرخک یک نوع بیماری است که سیستم تنفسی و بینایی کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و نیاز به درمان دارد. ظرفیت بسیاری از بخش‌های اطفال در بیمارستان‌ها تکمیل است و چنین طغیانی بار مضاعف به سیستم درمان وارد می‌کند. از طرف دیگر اگر یک خانم باردار درگیر این نوع از بیماری‌ها خصوصا در چهارده هفته اول بارداری شود، احتمال اینکه جنین سقط و یا دچار ناهنجاری‌های مادرزادی شود بسیار زیاد است.»

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

«نون خ» یک هم‌نشینی دلنشین به وسعت ایران از غرب تا شرق

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

تجاوز سربازان اسراییلی به زنان در بیمارستان الشفا

مقام معظم رهبری سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند

بچه‌های ظریف کجا زندگی می‌کنند؟

همه چیز درباره خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال | پرسپولیس به تامین اجتماعی واگذار می‌شود؟

خاتمی: آگاهانه و صادقانه رأی ندادم تا به هیچکس دروغ نگفته باشم

ظریف اسفند ۱۴۰۲؛ به زودی در فراز ببینید!

پیشنهاد سردبیر

دیاکو حسینی در گفت‌وگو با فراز پاسخ موشکی و پهپادی به اسراییل را بررسی کرد

چرا ایران عملیات نظامی را از پیش اطلاع داد؟

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!