چهارشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۳ 17 April 2024
يکشنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۶
کد خبر: ۷۱۳۲۲

احتمال وقوع سیلاب در نیمه غربی کشور در آستانه شروع سال جدید

احتمال وقوع سیلاب در نیمه غربی کشور در آستانه شروع سال جدید
رئیس مرکز ملی پیش‌بینی سازمان هواشناسی گفت: اگرچه روز سه‌شنبه ۲۹ اسفند، میزان تردد‌های جاده‌ای کشور به اوج خود خواهد رسید، اما در این روز، بارندگی‌ها در نیمه غربی ایران بسیار شدید خواهد بود و احتمال وقوع سیلاب دور از انتظار نیست؛ به نحوی که در روز سه‌شنبه درباره وقوع بارندگی‌های شدید در استان‌های خوزستان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد هشدار قرمز هواشناسی صادر شده است.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی سازمان هواشناسی گفت: اگرچه روز سه‌شنبه ۲۹ اسفند، میزان تردد‌های جاده‌ای کشور به اوج خود خواهد رسید، اما در این روز، بارندگی‌ها در نیمه غربی ایران بسیار شدید خواهد بود و احتمال وقوع سیلاب دور از انتظار نیست؛ به نحوی که در روز سه‌شنبه درباره وقوع بارندگی‌های شدید در استان‌های خوزستان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد هشدار قرمز هواشناسی صادر شده است.

«صادق ضیائیان» رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی کشور درباره آخرین پیش‌‎بینی‌های انجام‌شده از وضعیت بارندگی‌ها در تعطیلات نوروز ۱۴۰۳ توضیح داد: میزان بارندگی‌ها در ایام نوروز در روز‌های مختلف متفاوت خواهد بود، به نحوی که پیش‌بینی می‌شود روز دوشنبه (۲۸ اسفند) سامانه بارشی جدیدی وارد کشور شود که استان‌های واقع در شمال غرب ایران از جمله آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، لرستان و همدان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. بارش‌ها در اواخر وقت روز دوشنبه در استان‌های ایلام، غرب کردستان و همچنین بخش‌هایی از لرستان شدید خواهد بود. 

وی با اشاره به صدور هشدار قرمز وقوع بارندگی‌های شدید در روز سه‌شنبه ۲۹ اسفند در ۵ استان کشور، اظهار داشت: با وجود این که قاعدتا روز سه‌شنبه ۲۹ اسفند، میزان تردد‌های جاده‌ای کشور به اوج خود خواهد رسید، اما در این روز، بارندگی‌ها در نیمه غربی ایران بسیار شدید خواهد بود و احتمال وقوع سیلاب دور از انتظار نیست؛ به نحوی که در روز سه‌شنبه درباره وقوع بارندگی‌های شدید در استان‌های خوزستان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد هشدار قرمز هواشناسی صادر شده است و سایر استان‌های نیمه غربی کشور از جمله فارس، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، قم، مرکزی و همدان در این روز تحت تاثیر هشدار نارنجی خواهند بود. 

این مقام مسئول در سازمان هواشناسی کشور با بیان این که روز سه‌شنبه، استان‌های خراسان رضوی، سمنان و اصفهان هم شاهد بارش باران خواهند بود، عنوان کرد: در روز ۲۹ اسفند محور‌های مواصلاتی بین استان گیلان با استان اردبیل، استان گیلان با استان زنجان و استان گیلان با استان‌ها قزوین و البرز دچار لغزندگی می‌شوند و احتمال آب‌گرفتگی معابر درون‌شهری و برون‌شهری در این استان‌ها وجود دارد. این وضعیت در روز سه‌شنبه در تمام محور‌های مواصلاتی استان‌های کردستان، ایلام، لرستان و خوزستان نیز ایجاد خواهد شد. 

بارش باران در نقاط مختلف ایران طی هفته جاری و هفته آتی 

ضیائیان درباره میزان بارندگی‌ها در روز‌های نخست سال جدید نیز توضیح داد: در روز چهارشنبه یکم فروردین ۱۴۰۳ در بخش‌هایی از نوار شمالی کشور شامل استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، گلستان و مازندران به همراه استان‌های سمنان، قم، فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و بخش‌هایی از استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل شاهد بارش باران خواهیم بود و بارش‌های پراکنده‌ای نیز در استان اردبیل رخ خواهد داد. روز پنجشنبه سامانه بارشی ذکرشده از کشور خارج می‌شود و اغلب مناطق ایران جوی آرام خواهند داشت تا این که در روز جمعه ۳ فروردین، سامانه بارشی جدیدی وارد کشور می‌شود. 

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور خاطرنشان کرد: در تعطیلات نوروز یعنی طی هفته جاری و هفته آینده، شاهد بارش‌های مناسبی در اغلب استان‌های کشور خواهیم بود، البته شدت بارش‌های این هفته از هفته آینده بیشتر خواهد بود و بخصوص در روز سه‌شنبه احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، آب‌گرفتگی گسترده معابر، سرریز شدن سدها، انسداد راه‌ها و اختلال جدی در سفر‌های بین شهری در نیمه غربی کشور دور از انتظار نیست، اما در هفته آینده شدت بارش‌ها در نقاط مختلف کشور به تناوب کمتر خواهد بود. 

کاهش ۲۸ درصدی بارندگی‌های کشور نسبت به شرایط نُرمال 

ضیائیان در پاسخ به این سوال که آیا بارندگی‌های چند هفته اخیر و بارش‌هایی که طی هفته جاری و هفته آینده رخ خواهد داد، می‌تواند روی کاهش میزان کم‌بارشی‌هایی که کشورمان از ابتدای سال آبی جاری یعنی از شروع پاییز ۱۴۰۲ با آن مواجه بوده است، تاثیر محسوسی بگذارد یا خیر، اظهار داشت: بارندگی‌های مناسبی که در هفته‌های اخیر در مناطق گوناگون ایران رخ داده، در کاهش شدت کم‌بارشی‌های امسال موثر بوده است و طبیعتا هرچقدر که شدت بارش‌ها در فروردین ۱۴۰۳ بیشتر باشد، از نسبت کمتر بودن بارندگی‌های صورت‌گرفته در سال آبی جاری نسبت به متوسط بلندمدت کمتر خواهد شد و می‌تواند بیش از پیش از وقوع پدیده کم‌بارشی در ایران بکاهد. 

وی در پایان با بیان این که تا ۲۶ اسفند ۱۴۰۲، متوسط بارندگی‌های کل کشور در سال آبی جاری (یکم مهر ۱۴۰۲ تا پایان شهریور ۱۴۰۳)، ۲۸ درصد کمتر از میانگین بلندمدت یا همان شرایط نُرمال بوده است، یادآور شد: در استان‌های مختلف، شدت کاسته شدن از میزان کم‌بارشی بر اثر بارندگی‌های اخیر متفاوت بوده است، به نحوی که متوسط بارندگی در برخی استان‌ها از جمله سیستان و بلوچستان، گلستان و مازندران تا حدی از میانگین بلندمدت بیشتر شده است، اما بعضی استان‌ها از ابتدای پاییز تا کنون همچنان دچار کم‌بارشی هستند که بیشترین کاهش بارندگی‌ها را در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، فارس، لرستان، گیلان و بوشهر مشاهده کرده‌ایم.

 
 
 
منبع: ایلنا
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

تجاوز سربازان اسراییلی به زنان در بیمارستان الشفا

مقام معظم رهبری سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند

بچه‌های ظریف کجا زندگی می‌کنند؟

همه چیز درباره خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال | پرسپولیس به تامین اجتماعی واگذار می‌شود؟

خاتمی: آگاهانه و صادقانه رأی ندادم تا به هیچکس دروغ نگفته باشم

ظریف اسفند ۱۴۰۲؛ به زودی در فراز ببینید!

نقش اصلی روسیه در راه‌اندازی کانال زنگزور؛ ایران دور می‌خورد؟

پیشنهاد سردبیر

دیاکو حسینی در گفت‌وگو با فراز پاسخ موشکی و پهپادی به اسراییل را بررسی کرد

چرا ایران عملیات نظامی را از پیش اطلاع داد؟

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!