پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۳ 18 April 2024
شنبه ۰۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۵
کد خبر: ۷۱۳۹۹

جنگل‌کُشی در قلب هیرکان؛ قطع گسترده درختان برای ساخت پارکینگ

جنگل‌کُشی در قلب هیرکان؛ قطع گسترده درختان برای ساخت پارکینگ
هزاران اصله درخت در قلب جنگل‌های هیرکانی نور و به بهانه ایجاد پارکینگ برای یک پروژه گردشگری قطع شده است. برخی از منابع محلی و مردمی این قتل و عام درختان جنگلی را با چراغ سبز متولیان امر می‌دانند. آنان مدعی هستند در یک حرکت کاملاً غیرقانونی، اقدام به تخریب و تسطیح مسیر سیم کشی و تیر برق‌های فشار قوی شده و عرصه جنگلی در مساحتی به طول ۵۰۰ متر و عرض ۴۰ متر شخم و شیار و تخریب شده است.
هزاران اصله درخت در قلب جنگل‌های هیرکانی نور و به بهانه ایجاد پارکینگ برای یک پروژه گردشگری قطع شده است.
 
 ماجرای درخت کشی و قطع درختان جنگلی در قلب هیرکان در شهرستان نور از روزهای پایانی سال گذشته و به بهانه ایجاد پارکینگ برای یک پروژه گردشگری شروع شده است.
 
در قالب این پروژه گردشگری به اذعان متولیان صیانت از جنگل، درختان عرصه‌ای به وسعت حدود یک هکتار به بهانه ایجاد پارکینگ برای پروژه گردشگری در قلب جنگل در نور قطع شده است.
 
برخی از منابع محلی و مردمی این قتل و عام درختان جنگلی را با چراغ سبز متولیان امر می‌دانند. آنان مدعی هستند در یک حرکت کاملاً غیرقانونی، اقدام به تخریب و تسطیح مسیر سیم کشی و تیر برق‌های فشار قوی شده و عرصه جنگلی در مساحتی به طول ۵۰۰ متر و عرض ۴۰ متر شخم و شیار و تخریب شده است.
 
به گفته آنان در این عملیات، حدود ۴ هزار اصله درخت و نهال هیرکانی پاکتراشی، دفن شده و کاملاً از بین رفته است. همچنین گفته می‌شود در اثر این خاکبرداری و تسطیح، دهانه آبریز مسدود شده است.
 
گزارش‌های رسیده حاکی است مأموران حفاظتی از ادامه این عملیات ممانعت به عمل آورده و گزارش این تخریب، به مقامات قضائی ارجاع شده است.
 
هرساله به بهانه اجرای طرح‌های گردشگری و عمرانی شمار قابل توجهی درختان جنگلی در مناطق مختلف کشور و شمال ایران قطع می‌شود و این اقدام تهدیدی فراروی جنگل‌های هیرکانی است.
 
«محمد محمدی» فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی نور با بیان اینکه گزارش قطع درختان به مسؤولان منابع طبیعی شهرستان و استان اعلام شده است، افزود: آنان در پاسخ اعلام کرده بودند که این مساله هماهنگ شده است.
 
وی  با بیان اینکه گزارش تخریب و قطع درخت به مدیرکل منابع طبیعی نیز اعلام شد و وی در پاسخ گفته بود که به دلیل آنکه در زیر سیم فشار قوی است، موردی ندارد، ادامه داد: پیش بینی‌ها بر این است که میزان تخریب و قطع درختان بیش از چهار هزار اصله باشد.
 
گونه‌های قطع شده جنگلی هستند
 
وی با بیان اینکه ۱۵ اصله درخت در ورودی پارکینگ قطع شده بود، افزود: در مجموع میزان قطع به بیش از چهار هزار اصله در سطح یک هکتار می‌رسد و بیشتر گونه‌ها از نوع جنگلی شامل ممرز، توسکا و غیره است.
 
محمدی در پاسخ به اینکه فرایند قطع درختان در چه بازه زمانی صورت گرفته است، زمان آن را یکی دو ماه اخیر اعلام کرد و گفت: علاوه بر قطع درختان شاهد تخریب اراضی ملی نیز هستیم.
 
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی نور یادآور شد: هیچ قراردادی برای ایجاد پارکینگ در حاشیه این پروژه گردشگری وجود نداشت و گزارش به مدیر شهرستان و مدیرکل داده شده است.
 
وی درباره عمر و قطر درختان گفت: آنچه که ما مشاهده کردیم قطر درختان از ۲۵ سانتی متر به پایین بوده و علاوه بر اینکه شیار آبراه نیز پر شد که دارای تخلف ماده ۶۹۰ است و باید جریمه آن پرداخته شود زیرا در صورت بروز سیل، احتمال خطر در آن منطقه وجود دارد.
 
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی نور با اشاره به ورود مقامات قضائی برای جلوگیری از تخلف گفت: در حال حاضر جلوی این تخلف گرفته شده است.
 
ماجرا قطع درختان در جنگل‌های هیرکانی پیشینه قدیمی دارد و هرساله شاهد تخریب و تجاوز به عرصه‌های طبیعی در گوشه و کنار استان به بهانه اجرای طرح‌های مختلف و یا اقدامات سودجویانه متخلفان هستیم.
 
براساس اعلام منابع طبیعی مازندران - ساری طی سال گذشته چندین فقره قطع درخت در حوزه‌های تحت پوشش اعلام شده بود که در یک مورد در راستای تشدید اقدامات حفاظتی، گشت و کنترل حوزه‌های استحفاظی، با حضور فرمانده یگان حفاظت اداره به همراه سرجنگلبان‌های جامخانه و دارابکلا و همچنین مأمورین حفاظتی دارابکلا و مأموران حفاظتی شرکت نکاچوب، فرد متخلف در حین قطع و تبدیل درخت افتاده از گونه راش واقع در سری ۷ بخش یک جامخانه شناسایی و دستگیر شده بود.
 
همچنین در سال گذشته سه باند بزرگ سازمان یافته قاچاق چوب در جنگل‌های مازندران شناسایی شده بود و طبق اعلام سید علی علوی مدیرکل منابع طبیعی مازندران بیش از ۵۰ نفر که برخی تبعه خارجی بودند شناسایی و دستگیر شدند.
 
قطع و تخریب درختان و عرصه‌های جنگلی معضل دیرینه جنگل‌های هیرکانی و شمال کشور است و هر ساله درختان، بی گناه و بی پناه زیر تیغ اره موتوری و یا بولدوزها قرار می‌گیرند.
منبع: مهر
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

تجاوز سربازان اسراییلی به زنان در بیمارستان الشفا

مقام معظم رهبری سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند

بچه‌های ظریف کجا زندگی می‌کنند؟

همه چیز درباره خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال | پرسپولیس به تامین اجتماعی واگذار می‌شود؟

خاتمی: آگاهانه و صادقانه رأی ندادم تا به هیچکس دروغ نگفته باشم

ظریف اسفند ۱۴۰۲؛ به زودی در فراز ببینید!

نقش اصلی روسیه در راه‌اندازی کانال زنگزور؛ ایران دور می‌خورد؟

پیشنهاد سردبیر

دیاکو حسینی در گفت‌وگو با فراز پاسخ موشکی و پهپادی به اسراییل را بررسی کرد

چرا ایران عملیات نظامی را از پیش اطلاع داد؟

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!