جمعه ۲۴ فروردين ۱۴۰۳ 12 April 2024
سه‌شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۲
کد خبر: ۷۱۴۵۶
تحلیل قاسم محبعلی از نحوه واکنش به حمله سفارت تهران در دمشق

ایران نباید طوری عمل کند که به نفع اسراییل تمام شود

ایران نباید طوری عمل کند که به نفع اسراییل تمام شود
روز گذشته اسرائیل سرکنسولی ایران در سوریه را کاملا از بین برد و که این اتفاق منجر به شهید شدن چند تن از مقامات ارشد سپاه شد. باز اغاز جنگ اسرائیل و غزه، نتانیاهو تمام تلاش خود را می‌کند که پای ایران را به این جنگ بکشاند و تلاش‌های زیادی را در این زمینه انجام داده است. از ترور‌های که در این چندماه اخیر تا به امروز که سرکنسولی ایران را در سوریه هدف قرار داد. با توجه به این اتفاق برخی براین باور هستند اسرائیل رسما چراغ سبز برای جنگ را نشان داده است حال باید ببینیم ایران چه جوابی را در این باره میدهد؟
نویسنده
زهرا ترابی

قاسم محبعلی مدیر کل پیشین خاورمیانه در گفت و گو با روزنامه اینترنتی «فراز» درباره حمله روز گذشته اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه گفت: «ایران کنسولگری مجزا در دمشق ندارد و بخشی از سفارتخانه بشمار می آید و باید بگوییم حمله به سفارت ایران در دمشق انجام شده است. بعد از تهاجمات و تجاوزاتی که اسرائیل علیه نیرو‌های ایرانی مقیم سوریه انجام داده بی سابقه بود چراکه مقر دیپلماتیکی را مورد حمله قرار داده و هفت نفر از اعضای ارشد سپاه پاسداران را به شهادت رسانده است. »

او ادامه داد: «اسرائیل و نتانیاهو در این شرایط بسیار علاقه‌مند هستند که پای ایران را به جنگ بکشانند و با کشاندن پای ایران به جنگ هم واقعیت خودش را در داخل اسرائیل با توجه به اعتراضاتی که برای پایان جنگ وجود دارد تثبیت می‌کند و همچنین عمر دولت او را در حکومت اسرائیل به اتمام می رساند که یکی از راه‌های آن گسترش جنگ و کشاندن پای ایران و آمریکا و غرب به جنگ و از سویی بی طرف کردن اعراب است. بنابراین، هدف اسرائیل از این مساله مشخص است و باید دید قدم‌های بعدی طرفین چیست.»

محبعلی اضافه کرد: «اسرائیل قصد دارد جنگ را گسترش بدهد و کاری کند ایران ناچار به واکنش شود. فلذا طبیعی سفارتی که سرزمین یک دولت در کشور دیگر تلقی می‌شود وقتی به آن سفارت تجاوز می‌شود پاسخگویی حق شناخته شده در مناسبات بین المللی داده شود. اسرائیل با علم به این موضوع، می‌داند ایران دو راه در پیش دارد یا در مقابل این تجاوز سکوت کند که سرشکستگی به حساب می‌آید و اگر عملیات کند تنها به یک عملیات منجر نخواهد شد و منجر به توسعه جنگ می‌شود و وضعیت خاورمیانه تغییر می‌کند.»

او اشاره کرد: «متاسفانه در حال حاضر ایران در منطقه به انزوا دچار شده است. اما مساله‌ای که وجود دارد جنگ با سرنوشت ایران گره می‌خورد همانطور که جنگ با سرنوشت نتانیاهو و حماس گره خورده است.»

این دیپلمات پیشین با اشاره به اظهار بی اطلاعی امریکا از تصمیم اسرائیل گفت: «طبیعی است آمریکا در این قضیه مدیریت بحران کند و سعی ندارند در مرحله اول مستقیما خود را وارد کنند. فلذا خود را کنار می‌کشند.به دلیل اینکه نیت نتانیاهو را از جنگ مستقیم با ایران می داند. دولت بایدن در سال انتخابات علاقه‌ای به ورود به یک جنگ ندارد و جنگ می‌تواند به نفع گروه رقیبش یعنی جمهوری خواهان بینجامد. اما از آن سو گروه رقیب او و تندرو‌های اسرائیل علاقه‌مند به جنگ هستند البته طرف‌های دیگر مانند روس‌ها هم ممکن است از جنگ نفع ببرند و آن‌ها هم ایران و اسرائیل را تحریک کنند که جنگ را گسترش دهند. چرا که گسترش جنگ و کشاندن پای اروپا و آمریکا به جنگ در خاورمیانه وضعیت روسیه در اوکراین را متحول می‌کند.»

محبعلی با اشاره به اینکه ایران باید چه استراتژی در این زمینه پیاده کند بیان کرد: «استراتژی ایران باید هوشمندانه باشد و به گونه‌ای اقدام نکند که به نفع نتانیاهو تمام شود. این را هم باید در نظر داشته باشیم از زمانی که ایران وارد سوریه شد باید به این توجه می‌داشت که احتمال اینکه وارد یک جنگ بزرگ‌تر با آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها شود، وجود دارد. مدیریت این قضیه کار سختی است. حق پاسخگویی وجود دارد، اما اینکه چطور پاسخ داده شود که هم موثر باشد و هم باعث گسترش جنگ و به نفع نتانیاهو نباشد امر پیچیده‌ای است و باید نسبت به آن دقت شود. نباید از جنگ استقبال کنیم، ولی ممکن است ناخواسته چنین اتفاقی رخ دهد. قطعا به ضرر اقتصاد و امنیت ملی ایران و به نفع اسرائیل خواهد بود؛ و اگر مدیریت نشود احتمال جنگ وجود دارد.»

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!