چهارشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۳ 17 April 2024
چهارشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۹:۱۱
کد خبر: ۷۱۴۹۸

سکه ۴۳ میلیون تومانی، نابودی طبقه متوسط ایرانی!

روز ۱۵ فروردین ماه سال ۱۴۰۳ برای اولین بار در اقتصاد ایران، بهای سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به قله ۴۳ میلیون و ۳۰۰هزار تومان رسید و افزایش ۲ میلیون و ۳۶۶ هزار تومانی را پشت سر گذاشت. همچنین قیمت نیم سکه و ربع سکه نیز نسبت به روز قبل افزایش چشمگیری یافته و به ترتیب ۲۶ و ۱۶ میلیون تومان ارزش گذاری شده است. در فروردین ماه سال ۱۴۰۳ در حالی سکه تمام بهاء آزادی به ۴۳ میلیون تومان رسیده است که در سال ۱۳۹۷، افزایش ۴۳ هزارتومانی قیمت سکه جدید به تیتر رسانه‌ها تبدیل شد؛ در خرداد ماه سال ۱۳۹۷ هر قطعه سکه طرح قدیم دو میلیون و ۱۳۰ هزار و ۵۰۰ تومان و سکه طرح جدید دو میلیون و ۴۰ هزار تومان به فروش می‌رسید. در حالی که برخی افزایش قیمت سکه را موقتی و ناشی از تنش‌های سیاسی حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق می‌دانند، مردم نگران سفره‌های خود هستند و تحلیلگران نسبت به نابودی طبقه متوسط هشدار می‌دهند. در این گزارش روزنامه اینترنتی فراز ضمن مقایسه قیمت سکه در دولت‌های مختلف در خصوص افزایش چشمگیر قیمت سکه با آلبرت بغزیان اقتصاددان و استاد دانشگاه گفتگو کرده‌است.
یگانه شوق الشعراء
نویسنده
یگانه شوق الشعراء

قیمت سکه از ۱۳۷۶ تا ۱۴۰۳

در سال ۱۳۷۶ که سید محمد خاتمی دولت را تحویل گرفت، قیمت هر سکه طلا، ۳۸ هزار تومان بود و تا سال ۱۳۸۳ قیمت سکه به ۱۰۰ هزار تومان رسید. زمانی که محمود احمدی نژاد بر سر کار آمد، هر سکه حدودا ۱۰۰ هزار تومان بود. گزارش‌ها از سال ۱۳۹۲ یعنی پایان دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد، رقم یک میلیون و ۴۶ هزار و ۳۲۶ تومان را بابت بهای سکه تمام بهار آزادی نشان می‌دهد. در در ۱۴ مردادماه سال ۱۳۹۲ و همزمان با شروع ریاست جمهوری حسن روحانی، هر قطعه سکه حدود یک میلیون و ۶۸ هزار تومان بوده است که این رقم با رشد ۸۳۹ درصدی در تیر ماه سال ۱۳۹۹ به ۱۰ میلیون و ۳۰هزار تومان رسید. ابراهیم رئیسی، اما دولت را زمانی تحویل گرفت که قیمت سکه تمام طرح جدید ۱۱ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان بود و امروز این رقم به ۴۳ میلیون تومان رسیده است و کسی از قیمت سکه در پایان این دولت خبری ندارد.


نامشخص بودن تبعات تنش‌های سیاسی در اقتصاد ایران

آلبرت بغزیان کارشناس اقتصادی در این باره به روزنامه اینترنتی فراز گفت: «تنش‌های سیاسی قابل پیش‌بینی نیستند و متاسفانه در اقتصاد ایران تاثیرات بسزایی دارند. تبعات تنش‌های سیاسی، موضع ایران و موضع همسایگان در خصوص این موضوع می‌تواند یکسری انتظارات در بازار‌های ما ایجاد کند. این تنش‌ها می‌تواند منجر به درگیری و کاهش درآمد‌های دولت از منظر سنگین‌تر شدن تحریم‌ها شود. از سوی دیگر نگرانی‌هایی در خصوص حفظ قدرت خرید پول شکل می‌گیرد و خروج سرمایه ممکن است از کشور رخ دهد؛ لذا دقیقا مشخص نیست که این تنش‌ها به چه نتیجه‌ای بیانجامد.»


منتهی شدن تنش‌های سیاسی به تنش‌های اقتصادی

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: «در حمله روسیه به اکراین و اسرائیل به غزه ما مستقیما درگیر نبودیم، اما تنش‌ها بر اقتصاد ایران آثار‌هایی به جای گذاشت. اما الان مستقیما اسرائیل به کنسولگری ایران حمله کرده است و واسطه‌ای در کار نیست. سابقه منتهی شدن تنش‌های سیاسی به تنش‌های اقتصادی در کشور ما بسیار طولانی است، اما ما باید ببینیم موضع دولت در این باره چه خواهد بود. در کوتاه مدت این قضیه حل و فصل نخواهد شد و ادامه‌دار خواهد بود، زیرا حمله به کنسولگری ایران مستقیما ایران را متضرر کرده است.»


بازار‌ها معطل بهانه

او در ادامه داد: «در این شرایط اولین اتفاق افزایش قیمت ارز است و متناسب با آن قیمت طلا و سکه نیز افزایش می‌یابد و این داستان از ارز شروع شده است و به بازار‌های دیگر مانند مسکن و خودرو می‌رسد. تنها گروهی که در این میان ضرر زیادی را متحمل می‌شوند دهک‌های اول تا پنجم هستند که دارایی و درآمد بالایی برای پس انداز ندارند. این افزایش قیمت‌ها بر قیمت کالا‌های مورد نیاز مردم نیز تاثیرگذار است هرچند دلیل اقتصادی ندارد، اما اتفاق می‌افتد. برای مثال فردا امکان دارد قیمت ماکارونی در کشور ما افزایش یابد، چون خودرو گران شده است یا اجاره‌خانه‌ها افزایش می‌یابد، چون کنسولگری ایران را زده اند. بازار‌های ما اصلا معطل چنین بهانه‌هایی برای افزایش نرخ‌ها هستند.»


ضربه بر مشارکت مردم

این اقتصاددان در آخر تاکید کرد: «افزایش قیمت‌ها در کشور‌های دیگر بر برخی از کالا‌ها به صورت گرانی خود را نشان می‌دهد، اما نرخ تورم در مدت چندماه دوباره به صفر می‌رسد. در ایران شرایط اینگونه نیست، چون انحصارات وجود دارد و اقتصاد نیز دلاریزه شده است؛ در اقتصاد دلاریزه شده قیمت‌ها بر اساس دلار تعیین می‌شود. در سالی که جهت گیری آن مشارکت مردم است اولین جایی که از نوسانات ارز ضربه می‌خورد مردمی هستند که قرار است مشارکت کنند.»

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

تجاوز سربازان اسراییلی به زنان در بیمارستان الشفا

مقام معظم رهبری سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند

بچه‌های ظریف کجا زندگی می‌کنند؟

همه چیز درباره خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال | پرسپولیس به تامین اجتماعی واگذار می‌شود؟

خاتمی: آگاهانه و صادقانه رأی ندادم تا به هیچکس دروغ نگفته باشم

ظریف اسفند ۱۴۰۲؛ به زودی در فراز ببینید!

نقش اصلی روسیه در راه‌اندازی کانال زنگزور؛ ایران دور می‌خورد؟

پیشنهاد سردبیر

دیاکو حسینی در گفت‌وگو با فراز پاسخ موشکی و پهپادی به اسراییل را بررسی کرد

چرا ایران عملیات نظامی را از پیش اطلاع داد؟

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!